Lubimy robić rzeczy, które nam wychodzą i wykonujemy lepiej te, które lubimy. Te dwie zasady nakręcają nas na ciągły rozwój i rodzą w nas zamiłowania – czy to do sportu, muzyki czy języków. W obecnych czasach koncentrujemy się na naszych dzieciach o wiele bardziej niż nasi przodkowie. Zresztą, kiedyś zawód przejmowało się po dziadkach bądź rodzicach. Osoby urodzone w rodzinie rolniczej były rolnikami do końca życia. Dziś zarówno my, jak i nasze dzieci możemy zajmować się w życiu czymkolwiek chcemy. A chcemy robić to, co sprawia nam przyjemność.
Sport to zdrowe ciało i sprawny umysł!
To, że sport jest wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i do dobrego samopoczucia, wszyscy świetnie wiemy. Jednakże naukowcy udowodnili, że dzieci uprawiające regularnie sport mają lepszą percepcję, skuteczniej się koncentrują, wyróżniają się lepszą kreatywnością i uzyskują wyższe wyniki w szkole niż ich nieaktywni fizycznie rówieśnicy. Ponadto struktura mózgu odpowiadająca za procesy pamięciowe jest u nich większa. Z badań nad mechanizmami przeprowadzanych na zwierzętach wynika, że regularna aktywność fizyczna modyfikuje struktury mózgowe, pobudzając wzrost neuronów oraz rozwój naczyń krwionośnych. Pod wpływem ruchu nasila się produkcja czynników wzrostu, które stymulują zwiększenie neuronów, przedłużają ich żywot i zwiększają regenerację.
Sport sportem, pasja pasją… ale sztuki walki?
Aikido, judo czy karate kojarzą się nam z hollywoodzkimi filmami z Brucem Lee czy Stevenem Sigalem. Ale czy takie wygibasy mogą być odpowiednie dla naszych dzieci? Jak najbardziej! Trenerzy sportów walki organizują treningi rozwijające ogólną sprawność fizyczną, a zajęcia dostosowują do wieku dzieci. Sztuki walki są przy tym w większym stopniu ogólnorozwojowe niż chociażby gry zespołowe, gdyż angażują często więcej mięśni, a zajęcia są bardziej urozmaicone. Weźmy dla przykładu zajęcia karate – poza kompleksową rozgrzewką i rozciąganiem oferują dzieciom tory przeszkód i zabawy ogólnorozwojowe, wprowadzając jednocześnie tradycję sztuki walki i wartości, takie jak: szacunek, samokontrola i upartość w dążeniu do celu.
Gdy w grę wchodzą zawody…
Jest to praktycznie nieodłączny aspekt wszelkich sportów walki. Dzieci motywowane wizją turnieju uczą się pracować nad sobą w kontekście danego celu. Zawody sportowe rozwijają w dzieciach zdrową rywalizację, ale także współpracę (nierzadko pojawiają się kategorie grupowe). Zawody pomagają dziecku nauczyć się działać i dążyć do celu, radzić sobie z przegraną, ale również dają mnóstwo szczęścia i satysfakcji w momencie zwycięstwa i wygrania statuetki bądź medalu.
Statuetki i medale – małe zwycięstwa
Kto nigdy ciężką pracą nie zdobył miejsca na podium i nie dostał medalu, nie zrozumie tego niepowtarzalnego uczucia. Jeśli zastanawiasz się, jak nagrodzić dzieci w konkursach bądź zawodach, odwiedź stronę MCC Medale: https://mccmedale.pl/.
- Zastosowanie octu w domu
- Świąteczne porządki – jak sprzątać, żeby się wyrobić?
- 3 litry wody dziennie i wyglądasz 10 lat młodziej
Originally posted 2015-12-31 08:33:44.