w

Zastosowanie octu w domu

Nie od dziś wiadomo, że ocet jest nieoceniony w kuchni. Barszcz ukraiński nie obędzie się przecież bez buraków, czosnku i octu. Warto także wykorzystywać moc octu podczas sprzątania i innych codziennych czynności w domu. Oto nasze sposoby na zastosowanie octu w domu.

Przykry zapach w lodówce

Najlepszym sposobem na pozbycie się go z lodówki jest oczywiście gruntowny remanent. Trzeba wyjąć wszystko z lodówki, wyrzucić rzeczy zepsute i dokładnie wyczyścić lodówkę. Najlepiej jeśli wymieszasz wodę z octem w proporcjach 1:1 i tą miksturą będziesz przecierać lodówkę. Dokładnie wyczyść wszystkie szczeliny, pamiętając o półkach przymocowanych do drzwi lodówki. Dzięki temu pozbędziesz się bakterii wywołujących brzydki zapach w lodówce i wszelkich innych zapachów.

Zastosowanie octu

Odkamieniacz

Ocet jest świetnym odkamieniaczem. Sprawdza się nie tylko w łazience na kranach, bateriach i pralkach ale także w kuchni w czajnikach i ekspresach do kawy. Wystarczy, że zagotujesz ocet i polejesz wrzątkiem miejsce w którym osadził się kamień. To metoda przydatna w czyszczeniu kranów i armatury łazienkowej. Aby odkamienić czajnik, należy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1 i zagotować mieszankę. Po zagotowaniu trzeba zostawić płyn w czajniku i po pół godziny dokładnie wypłukać czajnik.

W przypadku ekspresów do kawy, każda marka ma swoje przepisy na odkamienianie z pomocą octu, jednak najczęściej jest to pełen zbiornik na wodę, w który znajduje się 3/4 wody i 1/4 octu i postępować zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do ekspresu. Aby odkamienić pralkę należy nasypać do zbiornika porcję proszku, jaką zazwyczaj używamy do prania a zamiast płynu do płukania, wlać szklankę octu. Należy włączyć pralkę, oczywiście bez ubrań w środku.

Mycie okien i luster

Jeśli dodasz trochę octu do płynu, którym myjesz szyby, zagwarantuje ci to błyszczące szyby bez smug. Możesz także wykorzystać do tego czystą wodę z octem w proporcjach 3:1.

Zastosowanie octu

Mycie płytek i podłóg

Sposobem na czyste, błyszczące kafelki i podłogi w całym domu, jest dodanie szklanki octu do wiadra z wodą i płynem, którego zazwyczaj używasz do mycia podłogi. Możesz także Zrezygnować z płynu i użyć samej wody i octu. Podłogi będą czyste i błyszczące. Zauważysz też znaczną zmianę w funduszu domowym, jeśli przestaniesz wydawać pieniądze na kosztowne detergenty.

Pranie dywanów

Ocet jest doskonałym środkiem, który sprawdzi się w przypadku prania dywanów. Zamiast płynów, które czasami ciężko jest sprać spomiędzy włosów dywanu, najlepiej wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:2 i prać dywan gąbką lub szczoteczką. Nie dość, że dywan będzie czysty to pozbędziesz się także przykrych zapachów. Nie będzie trzeba także uważać na nadmiar detergentu, który może nieopatrznie pozostać na dywanie.

Pamiętaj aby zawsze przed użyciem octu, należy przeprowadzić próbę na czyszczonym materiale, w niewidocznym miejscu, aby przekonać się czy ocet nie powoduje odbarwień.


  1. Czyszczenie wersalki
  2. Jak czyścić srebro?
  3. Zastosowanie amoniaku

Originally posted 2015-12-17 13:13:45.

Skomentuj

Magia sprzątania

Magia sprzątania – Marie Kondo

Jak przechowywać jedzenie?