w

Jak wymienić uszczelkę w kranie?

Niektóre problemy ciężko rozwiązać samemu. W takim wypadku do pomocy wzywa się wyspecjalizowany personel serwisowy. Uiszcza odpowiednią opłatę, która pozwala na pozbycie zmartwień. Większość drobnych napraw można jednak wykonać samemu. Oszczędność czasu, nerwów a także funduszy to coś, co skłania majsterkowiczów do kolejnych napraw. Dochodzi jeszcze jeden element – duma. Są bowiem takie czynności, które prawdziwy mężczyzna po prostu powinien wykonać. Do jednej z nich należy prosta wymiana uszczelki w kranie.

 

 

Prostsze niż mogłoby się wydawać

W dobie cyfryzacji problem nie należy do skomplikowanych. Zostało stworzone dziesiątki artykułów na ten temat. Istnieją również poradniki w postaci filmów służące uporaniu się z denerwującym problemem. Wiele osób go nie zauważa, tymczasem nieszczelny kran to ciągły, nie słabnący wydatek. Woda z kranu ,,ucieka” a wraz z nią pieniądze z portfela użytkownika. Nawet kilkanaście kropel upływających w ciągu minuty to kilka litrów wody w ciągu doby.  Łatwo sobie wyobrazić, jakie niesie to ze sobą koszty. Dlatego warto odpowiednio szybko uporać się z problemem i zażegnać błahe zmartwienia.

Krok po kroku

Pracę zacząć powinno się od zamknięcia centralnego zaworu. Ważne, aby wykonać tę czynność zarówno dla ciepłej jak i zimnej wody. Następnie należy odkręcić kran i zaczekać, aż cała nagromadzona w rurach woda spłynie do zlewu. W pogotowiu warto trzymać miskę czy też ścierkę na wypadek, gdyby w kolankach pozostała duża ilość wody.

Po uporaniu się z początkowym etapem, należy skorzystać ze śrubokrętu. Za jego pomocą trzeba wyważyć zaślepkę przykrywającą śrubę blokującą pokrętło. W skomplikowanych przypadkach konieczne będzie użycie do tego celu klucza nastawnego. Dla standardowych zaślepek istnieje oznaczenie zaślepki niebieskiej do wody zimnej oraz czerwonej do ciepłej. Warto wspomnieć tutaj o tym, że baterii z dźwignią się nie naprawia tylko wymienia.

Następnym krokiem jest wykręcenie śruby pośrodku kranu a także ściągnięcie pokrętła. Na tym etapie warto upewnić się o tym, czy aby na pewno konieczna będzie wymiana uszczelki. Złe dokręcenie dławicy to także źródło kapania wody. Jeżeli po odpowiednim jej dokręceniu, problem pozostanie – należy dopiero zabrać się do dalszej pracy.

Proces wymiany to jeden z prostszych etapów. Należy zdjąć uszczelkę znajdującą się u podstawy dławnicy a następnie nałożyć nową. Pozostaje już tylko przykręcenie elementów z powrotem. Ważne jest tutaj zastosowanie odpowiedniej uszczelki do danego kranu, tak aby była ona odpowiednio dopasowana.

W wypadku problemów z doborem asortymentu, warto zabrać do sklepu starą uszczelkę i zapytać o pomoc sprzedawcę. Wykwalifikowany pracownik z łatwością dostrzeże rozwiązanie problemu i zaproponuje nam pasujący element. Zakupu można dokonać również we własnym zakresie. Pomylenie uszczelki, gdy stara jest przed naszymi oczami, to nie lada wyzwanie.

Przy okazji naprawy kranu, warto oczyścić sitko, na którym zatrzymują się wszelkiego rodzaju ziarna piasku oraz inne nieczystości. W tym celu należy odkręcić kran.

Po skończonej pracy należy pozostawić otwarty kran do momentu, w którym strumień wody staje się równy. Dzięki temu działaniu uniknie się problemu tworzenia i zalegania bąbelków wewnątrz instalacji.

Bohater własnego domu

Jak zatem można zauważyć, nie taki diabeł straszny jak go malują. Płynna i szybka naprawa kranu to kwestia jednokrotnej, intuicyjnej wymiany, która za każdym razem będzie już tylko rutyną. Problem nie należy do ciężkich a wezwanie hydraulika z pewnością uszczupli budżet (często należy doliczyć koszty dojazdu specjalisty oprócz robocizny).

Istnieje wiele napraw, które można wykonać samemu. Dobrym źródłem wiedzy o podstawowych narzędziach oraz możliwościach majsterkowicza są nie tylko filmy poradnikowe, ale również najbliżsi. W tej kwestii wyróżniają się zwłaszcza niezawodni ojcowie, dla których wezwanie serwisu to często sprawa ujmy na honorze. Jeżeli brak nam pomysłu na rozwiązanie naszego problemu, warto zadzwonić do najbliższych i poprosić ich o pomoc.

Artykuł powstał we współpracy z firmą gumopolis.com.pl – producentem uszczelek.

 

Originally posted 2017-08-31 12:04:03.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zespół nadpobudliwości adhd

Ogród idealnym miejscem dziecięcych zabaw

antracyt

Zgodnie z trendami – antracyt!