w ,

Remont mieszkania – jak się do niego przygotować, aby przebiegł bezproblemowo?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To dobry moment na zrealizowanie planów remontowych snutych przez całą zimę. Niezależnie od tego, czy zamierzamy przeprowadzić generalny remont mieszkania, czy jedynie odświeżyć pomieszczenia, prace wymagają dokładnego planu.

O czym pamiętać remontując mieszkanie w bloku? Gdzie znaleźć fachowców, którym bez obaw powierzymy nasze mieszkanie? Jakie prace należy zgłosić do wspólnoty mieszkaniowej? 

Remont mieszkania: Wiosenne przygotowania

Wiosna sprzyja remontom. W ubiegłym roku aż 89% ankietowanych zamierzało przeprowadzić remont mieszkania, z czego 83% biorących udział w badaniu miało zamiar rozpocząć go w sezonie wiosenno-letnim[1].

Wiosna jest wręcz idealną porą roku na przeprowadzenie prac remontowych. Wilgotność powietrza jest znacznie mniejsza w porównaniu z zimową czy jesienną aurą. Temperatura wzrasta, umożliwiając błyskawiczne wywietrzenie remontowanych pomieszczeń – mówi Maciej Szymański, Dyrektor Regionalny marki TuMieszkamy, która jest największym podmiotem oferującym usługi kompleksowego zarządzania nieruchomościami w Polsce. – Aby remont przebiegł sprawnie, warto pomyśleć o nim na kilka tygodni przed rozpoczęciem prac. Dobrze skonstruowany plan działania pozwoli uniknąć ewentualnych błędów, a także mądrze rozplanować budżet – dodaje ekspert.

Remont mieszkania: Zaufana ekipa remontowa

O powodzeniu remontu w dużej mierze decyduje ekipa budowlana. Każdy, kto ma za sobą chociaż jeden ukończony remont, wie jak trudno jest znaleźć dobrego, rzetelnego fachowca, który zmieści się w określonym czasie, budżecie oraz wykona swoją pracę solidnie.

Najbezpieczniej jest powierzyć remont ekipie poleconej przez znajomych lub rodzinę. Będziemy wiedzieć, czy specjaliści są terminowi i dokładni.

 Poszukując ekipy warto zajrzeć nie tylko do internetu, ale i do gablotki z ogłoszeniami w naszych blokach. Często okazuje się, że rzetelnego fachowca mamy za ścianą – mówi Maciej Szymański z TuMieszkamy. – Jednak nawet jeśli udało nam się znaleźć „znajomą” firmę budowlaną, warto zachować czujność. Powinniśmy sprawdzić oferty konkurencyjnych wykonawców, a jednocześnie zapoznać się z ich kwalifikacjami. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo niepowodzenia naszego remontu – dodaje. Zanim fachowcy przystąpią do prac należy spisać umowę i ustalić pisemnie, kiedy płacimy, ile i za co. Dzięki temu zabezpieczymy się przed ewentualnymi problemami.

Remont mieszkania: Jakie prace należy zgłosić do wspólnoty?

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane nie ma obowiązku informowania o pracach remontowych np. w przypadku bieżącej konserwacji, tj. malowanie ścian, tapetowanie. – Nie wszystkie prace remontowe w mieszkaniu wymagają pozwolenia na budowę. Jeśli prace dotyczą tylko mieszkania i nie ingerują w strukturę części wspólnych, nie są wymagane pozwolenia.  Pozwolenie na budowę będzie konieczne jeśli planujemy przebudowanie mieszkania, czyli np. wyburzanie ścian, wymianę okien – informuje Maciej Szymański z firmy TuMieszkamy.

Mimo braku takiego obowiązku o planowanym remoncie warto poinformować wspólnotę. Przed remontem zarządca powinien udzielić informacji i rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańca, np. w kwestii dozwolonych godzin pracy ekipy remontowej oraz ewentualnych hałasów związanych z ich pracą.

Zarządca powinien także poinstruować, jak zabezpieczyć części wspólne na czas remontu. Należy podkreślić, że zaniedbanie formalności może skutkować zakwalifikowaniem działań właściciela mieszkania jako samowoli budowlanej, które podlega karze grzywny oraz konieczności przywrócenia stanu poprzedniego.

Zanim prace ruszą na dobre, warto także uprzedzić sąsiadów o planowanych pracach i z góry przeprosić za ewentualny hałas i inne niedogodności. Dobrą praktyką jest wywieszenie kartki w windzie lub gablotce przy drzwiach wejściowych do bloku. Unikniemy nieprzychylnych spojrzeń sąsiadów i zachowamy dobre relacje, które są ważne nie tylko w czasie remontu ale przede wszystkim na co dzień.


  1. Jak wybierać meble ogrodowe
  2. Wybieramy AGD – na co najpierw zwrócić uwagę?
  3. Jak wybrać energooszczędną pralkę do domu?

Originally posted 2019-03-04 08:57:43.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 lat w świecie architektury: przepis na sukces Anny Koszeli

nocnik dla dziecka, nocnik dla chłopca, nocnik dla dziewczynki

O czym rozmawiają rodzice, gdy nie-rodzice nie słyszą