w ,

Zastosowanie amoniaku

Charakteryzuje się dosyć intensywnym zapachem. Doskonale znają go Panie, które farbują włosy, bo jest składnikiem niektórych farb koloryzujących. Mowa oczywiście o amoniaku, który jest niezastąpionym kompanem wszystkich prac domowych. Oto kilka pomysłów na zastosowanie amoniaku w domu.

Na mole ubraniowe

Aby pozbyć się uporczywych i szkodzących naszym ubraniom molom, trzeba sięgnąć po amoniak. W proporcjach 1:10 należy rozpuścić amoniak w wodzie. Po wyjęciu wszystkich ubrań z szafy, należy dokładnie przetrzeć półki, szafki i szuflady roztworem amoniaku. Najlepiej robić to wiosną, kiedy można otworzyć na oścież okna, żeby zapach amoniaku dokładnie wywietrzał i nie drażnił domowników. Należy poczekać z wkładaniem ubrań do szafy, aż do całkowitego zniknięcia przykrego zapachu, gdyż może on przejść na ubrania.

Na błyszczące naczynia

Wiele Pań domu zna problem matowych naczyń, którym nic nie pomaga w odzyskaniu blasku. Jeśli przetrzesz je ściereczką nasączoną w roztworze amoniaku, wypłuczesz pod bieżącą, zimną wodą a następnie wytrzesz do sucha ściereczką, która nie pozostawia włosków, możesz cieszyć się pięknymi, błyszczącymi naczyniami.

Zastosowanie amoniaku

Na tłuste plamy

Aby pozbyć się tłustych plam z obrusów i innych materiałów użytkowych, warto wymieszać wodę z amoniakiem i płynem do naczyń w proporcjach 3:2:1 i nałożyć na miejsce zabrudzenia. Plama powinna zniknąć samoczynnie, ale aby się upewnić, warto zaprać plamę ręcznie a następnie wyprać w pralce jak zwykle.

Na uporczywą pleśń

Zmieszaj amoniak z wodą w proporcjach 1:1 i dokładnie wyczyść nimi zapleśniałe miejsca. Ten sposób idealnie sprawdza się na pleśni powstałej w fugach i na ścianach.

Do okien

Aby okna pięknie się błyszczały, warto przetrzeć je roztworem wody i amoniaku a następnie wytrzeć do sucha. Nie dość, że ona będą się pięknie błyszczały to jeszcze unikniesz smug.

Zastosowanie amoniaku

Na swędzące ugryzienia

Jeśli ciebie lub twoje dziecko ukąsi owad, możesz natrzeć to miejsce amoniakiem. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko wtedy kiedy ugryzienie jest świeże i nie rozdrapane. Amoniak powinien zapobiec swędzeniu.

Jeśli używasz amoniaku do sprzątania, powinnaś zaopatrzyć się w gumowe rękawice, żeby nie podrażnić rąk. Warto także stosować zabiegi z użyciem amoniaku wiosną, latem lub wczesną jesienią, kiedy temperatury na dworze pozwalają na otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczenia. Amoniak ma bardzo duszący, ostry i nieprzyjemny zapach i nie będzie się dobrze spędzało czasu w pomieszczeniu, które nie zostało przewietrzone po zabiegu z użyciem amoniaku.


 1. Zastosowanie octu w domu
 2. Zastosowanie soli kuchennej
 3. Czyszczenie zmywarki krok po kroku
 4. 5 blogów o prowadzeniu domu

Originally posted 2016-01-08 13:59:40.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Szybkie i smaczne przekąski karnawałowe

  Zastosowanie soli kuchennej

  Zastosowanie soli kuchennej