Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Zastosowanie amoniaku

Charakteryzuje się dosyć intensywnym zapachem. Doskonale znają go Panie, które farbują włosy, bo jest składnikiem niektórych farb koloryzujących. Mowa oczywiście o amoniaku, który jest niezastąpionym kompanem wszystkich prac domowych. Oto kilka pomysłów na zastosowanie amoniaku w domu.

Na mole ubraniowe

Aby pozbyć się uporczywych i szkodzących naszym ubraniom molom, trzeba sięgnąć po amoniak. W proporcjach 1:10 należy rozpuścić amoniak w wodzie. Po wyjęciu wszystkich ubrań z szafy, należy dokładnie przetrzeć półki, szafki i szuflady roztworem amoniaku. Najlepiej robić to wiosną, kiedy można otworzyć na oścież okna, żeby zapach amoniaku dokładnie wywietrzał i nie drażnił domowników. Należy poczekać z wkładaniem ubrań do szafy, aż do całkowitego zniknięcia przykrego zapachu, gdyż może on przejść na ubrania.

Na błyszczące naczynia

Wiele Pań domu zna problem matowych naczyń, którym nic nie pomaga w odzyskaniu blasku. Jeśli przetrzesz je ściereczką nasączoną w roztworze amoniaku, wypłuczesz pod bieżącą, zimną wodą a następnie wytrzesz do sucha ściereczką, która nie pozostawia włosków, możesz cieszyć się pięknymi, błyszczącymi naczyniami.

zastosowanie amoniaku

Na tłuste plamy

Aby pozbyć się tłustych plam z obrusów i innych materiałów użytkowych, warto wymieszać wodę z amoniakiem i płynem do naczyń w proporcjach 3:2:1 i nałożyć na miejsce zabrudzenia. Plama powinna zniknąć samoczynnie, ale aby się upewnić, warto zaprać plamę ręcznie a następnie wyprać w pralce jak zwykle.

Na uporczywą pleśń

Zmieszaj amoniak z wodą w proporcjach 1:1 i dokładnie wyczyść nimi zapleśniałe miejsca. Ten sposób idealnie sprawdza się na pleśni powstałej w fugach i na ścianach.

Do okiem

Aby okna pięknie się błyszczały, warto przetrzeć je roztworem wody i amoniaku a następnie wytrzeć do sucha. Nie dość, że ona będą się pięknie błyszczały to jeszcze unikniesz smug.

ABC_okna (3)

Na swędzące ugryzienia

Jeśli ciebie lub twoje dziecko ukąsi owad, możesz natrzeć to miejsce amoniakiem. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko wtedy kiedy ugryzienie jest świeże i nie rozdrapane. Amoniak powinien zapobiec swędzeniu.

Jeśli używasz amoniaku do sprzątania, powinnaś zaopatrzyć się w gumowe rękawice, żeby nie podrażnić rąk. Warto także stosować zabiegi z użyciem amoniaku wiosną, latem lub wczesną jesienią, kiedy temperatury na dworze pozwalają na otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczenia. Amoniak ma bardzo duszący, ostry i nieprzyjemny zapach i nie będzie się dobrze spędzało czasu w pomieszczeniu, które nie zostało przewietrzone po zabiegu z użyciem amoniaku.

One Ping

  1. Pingback:

Skomentuj