w

Ogród idealnym miejscem dziecięcych zabaw

Ciepłe letnie i wiosenne dni i dziecięca zabawa to rzeczy, które zawsze szły w parze. Oznacza to, że dzieci absolutnie uwielbiają zabawę w ogrodzie w piękne dni! Warto więc urządzić ogród, który będzie dla nich miejscem zabawy dającym sporo wrażeń, a jednocześnie bezpiecznym. Niniejszy artykuł pokazuje, w jaki sposób to zrobić.

Lokalizacja

Ciężko byłoby uczynić cały ogród miejscem zabaw dla dzieci, gdyż wtedy ciężko byłoby w nim np. posadzić kwiaty, które w trakcie dziecięcych gier zostałyby raczej szybko zniszczone. Należy zatem raczej myśleć w kategoriach urządzenia im skrawka terenu, który będzie przeznaczony specjalnie do tych celów. Wtedy będzie można go jak najlepiej dostosować do swojego przeznaczenia.

Należy unikać umieszczania go:

  • w miejscu pozbawionym ochrony przed promieniami słonecznymi
  • tuż obok drzew, przez które przyrządy do zabawy mogą ulec zabrudzeniu m.in. liśćmi
  • w pobliżu ulicy – jak łatwo się domyślić, nie jest dla dzieci zbyt bezpieczne wybieganie na ulicę

Warto też umieścić kącik zabaw w miejscu, które umożliwia bezproblemową obserwację dzieci z okna oraz zadbać o obecność w nim roślin, które będą stanowiły dla pociech ochronę przed wiatrem i słońcem.

Bezpieczeństwo przyrządów

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, istotne jest również, by każdy przyrząd otoczony był kilkoma metrami bezpiecznego terenu pozbawionego roślin, o które dzieci mogłyby się skaleczyć. Drewniane elementy przyrządów nie mogą mieć drzazg, a farby, którymi zostały pomalowane nie mogą być toksyczne. Sposobem na zweryfikowanie standardów bezpieczeństwa przyrządów jest sprawdzenie ich zgodności z polskimi normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177. To jednak nie wystarczy, ponieważ rodzice również muszą zadbać o to, by przyrządy były w prawidłowy sposób przytwierdzone do ziemi.

Zabawa w ogrodzie

Przyrządy umieszczane w ogrodzie dla dzieci do zabawy zależą od ich wieku. Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają przyrządy takie jak huśtawki, ważki, piłki oraz płytkie baseny. Natomiast dzieci w wieku szkolnym na pewno docenią możliwość sportowej zabawy. Warto więc zadbać o umieszczenie w ogrodzie niewielkiego boiska, które pozwoli im się wyszaleć.

Zabawa dzieci w wieku poniżej lat trzynastu powinna być przez rodziców uważnie kontrolowana, stąd wspominaliśmy tutaj już o umieszczeniu placyku zabaw w miejscu, które może być łatwo obserwowane przez nich. Warto przy tym pozwolić dzieciom na swobodę w rozsądnych granicach, ale również i zorganizowanie dzieciom czasu, wymyślając ciekawe gry i zabawy.

Niezapomniane chwile

Zabawa w ogrodzie może stać się dla dzieci świetną przygodą, która będzie przez nie wspominana przez długie lata. Trzeba jednak pamiętać o urządzeniu placyku zabaw w sposób minimalizujący zagrożenia i pamiętać o obserwacji dziecięcej zabawy. Oczywiście rodzice nie są w stanie swoich pociech kontrolować przez cały czas, jednak warto dołożyć starań, by ich zabawa przebiegła w sposób, który nie będzie dla nich szkodą.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: ogród.net

Originally posted 2017-08-31 08:56:46.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak działa reklama internetowa?

Jak wymienić uszczelkę w kranie?