łączenie studiów z wychowaniem dziecka
w ,

Jednoczesne studiowanie i bycie mamą to duże wyzwanie. Nie jest jednak niemożliwe

Nigdy nie jest za późno na naukę. Nawet, gdy jest się już rodzicem. Jako mama możesz sądzić, że zdobycie wyższego wykształcenia czy zrobienie drugiego kierunku studiów jest tylko kaprysem, na który nie powinnaś sobie pozwalać. W końcu na głowie masz cały dom, opiekę nad dziećmi i pracę, która pozwala Ci utrzymać rodzinę. Dodatkowe wykształcenie może Ci jednak zapewnić lepszą pracę czy poczucie spełnienia. Łączenie studiów z wychowaniem dziecka nie jest proste, ale nie jest też niemożliwe.

Realistycznie szacuj czas

Niezależnie od wieku studenci zwykle źle szacują czas czy wysiłek, jaki należy poświęcić, by ukończyć studia. Oprócz uczestniczenia w zajęciach trzeba poświęcić też wiele godzin na wykonanie projektów czy prac zaliczeniowych, naukę na egzaminy i kolokwia, a do tego także na dojazdy. To wszystko czas, który musisz zainwestować na realizację Twojego marzenia o wykształceniu wyższym. Zwykle nie wszystkie wykłady są jednak obowiązkowe. Uczelnie oferują też możliwość indywidualnego toku studiów, który znacznie ułatwia łączenie studiów z wychowaniem dziecka. Jeśli więc boisz się, że nie zdołasz uwzględnić nauki w swoim harmonogramie, zrób porządne rozeznanie. Weź pod uwagę także czas poświęcany w domu, zorientuj się, czy jest możliwość ominięcia niektórych zajęć i czy uczelnia oferuje studiowanie w indywidualnym trybie.

Znajdź szkołę przyjazną dorosłym

Niektóre uczelnie są szczególnie przyjazne dorosłym. Oferują programy weekendowe, zajęcia późnym wieczorem czy nawet zajęcia online. Większa elastyczność pozwala natomiast na skuteczne łączenie studiów z wychowaniem dziecka i pracą. Jeśli więc zastanawiasz się nad kilkoma uczelniami, zwróć uwagę na możliwości, jakie oferują. Ta, która pozwoli Ci najswobodniej dopasowywać zajęcia do Twojego harmonogramu, zapewni Ci także największą szansę na ukończenie studiów.

Proś o pomoc i deleguj zadania

Jeśli nie tylko jesteś mamą, ale też pracujesz, ilość obowiązków może Ci się wydać przytłaczająca. A gdzie w tym wszystkim znaleźć jeszcze czas na odpoczynek czy spotkania ze znajomymi? Może Ci się wydawać, że nie masz wystarczająco dużo godzin w ciągu dnia, by wykonać wszystkie obowiązki, a tym bardziej możesz zapomnieć o work-life balance. W takim wypadku nie bój się prosić o pomoc. Masz starsze dzieci, które są w stanie wykonać niektóre obowiązki domowe? Jest więc to doskonały czas, by nauczyć je odpowiedzialności i sumienności, a samej nieco się odciążyć. Pamiętaj, że cały dom nie musi być na Twojej głowie. Możesz ustalić wspólnie z mężem czy pozostałymi członkami rodziny, jak mogą Ci pomóc w tym czasie i przejąć część obowiązków. Dziadkowie czy przyjaciele pewnie też będą Cię wspierać. Korzystaj więc z ich pomocy, gdy oferują na przykład, że na kilka godzin zajmą się dziećmi.

Pamiętaj, że łączenie studiów z wychowaniem dziecka wymaga świetnej organizacji

Jeśli jesteś mamą, a dodatkowo pracujesz na pewno wiesz, jak ważna jest efektywna organizacja pracy. Zresztą nawet jeśli na razie nie wypełniasz obowiązków zawodowych już sama opieka nad Twoimi pociechami i ogarnianie domu może się wydawać przytłaczające. Dołożenie do tego jeszcze studiów sprawi, że grafik będzie naprawdę napięty.Planuj więc z wyprzedzeniem. Koniecznie wyposaż się w kalendarz czy planer i notuj w nim wszystkie terminy na studiach i dodatkowe zadania. Od razu uwzględnij też czas, który poświęcisz w domu na naukę. Dzięki temu będziesz mogła stworzyć realistyczny grafik obejmujący zarówno studiowanie, wychowanie dziecka, jak i pracę.

Wierz w siebie i odrzuć poczucie winy

Spędzając wiele godzin na nauce czy poza domem, prawdopodobnie poczujesz się winna. Będziesz wyrzucać sobie, że za mało chwil poświęcasz dzieciom, mężowi, znajomym czy pracy. To sprawi, że możesz być przytłoczona i pewnie zaczniesz rozważać porzucenie planu o studiowaniu. Pamiętaj jednak, po co to robisz. Wyższe wykształcenie to wyższe kwalifikacje, lepiej płatna praca czy więcej ofert na rynku. Zainwestowanie trzech lat w naukę przełoży się więc na zysk na całe życie. Dzięki studiom możesz zapewnić dzieciom lepszą przyszłość. Jednocześnie też poczujesz się spełniona, bardziej pewna siebie i będziesz widzieć, na ile Cię stać. Skoro poradzisz sobie z takim wyzwaniem, już nic nie wyda Ci się przeszkodą nie do pokonania. Poza tym w ten sposób stanowisz świetny przykład dla Twoich dzieci i możesz stać się dla nich prawdziwym autorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

qczaj

Qczaj: Jako gej, który dokonał coming outu, nie chcę się bać

biznesplan w małej firmie

Biznesplan w Twojej firmie – czy zawsze jest potrzebny i co powinno się w nim znaleźć?