work-life balance
w , ,

Nie zawsze więcej pracy oznacza większe korzyści. Czasami warto zadbać o work-life balance

Wiele osób jest przekonanych, że żeby osiągnąć sukces trzeba zarywać noce, brać nadgodziny i pracować w weekendy. Szczególnie widoczne jest to w przypadku osób prowadzących własną działalność. W swojej firmie nie da się tak po prostu wyjść z biura i zapomnieć o obowiązkach. Ale ilość godzin spędzonych za biurkiem nie przesądza o sukcesie czy jakości pracy. Może natomiast prowadzić do wypalenia zawodowego, problemów ze zdrowiem czy zaniedbania innych sfer życia. Właśnie dlatego tak ważne jest work-life balance, czyli równowaga między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.

Dlaczego work-life balance ma znaczenie?

Jeśli prowadzisz własną firmę, łatwo możesz zapomnieć o wzięciu urlopu czy dłuższym odpoczynku. Odbierasz służbowy telefon na wakacjach? Albo po godzinach pracy zaglądasz na firmową skrzynkę? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, być może musisz popracować nad work-life balance. Na marginesie warto wspomnieć, że taka równowaga jest ważna także, gdy jesteś pracownikiem, a nie własnym szefem. Nie ma też znaczenia branża czy zajmowane stanowisko. A jakie korzyści z work-life balance możesz odnieść?

 • Większa produktywność: wyobraź sobie, że pracujesz 10 czy 12 godzin jednego dnia. Albo że sytuacja powtarza się kilka dni z rzędu. Wówczas pewnie odczuwasz ciągłe zmęczenie, a to oznacza, że znacznie wolniej wykonujesz swoje zadania. I tak napędza się błędne koło. Tymczasem więcej odpoczynku paradoksalnie może przynieść lepsze efekty w pracy.
 • Poprawa samopoczucia: brak work-life balance może sprawić, że pojawi się wypalenie zawodowe, ciągłe podenerwowanie, uczucie pustki czy smutek. Albo że po pracy będziesz mieć tylko ochotę na leżenie na kanapie i oglądanie telewizji. Dzięki równowadze będziesz nie tylko czuć się lepiej, ale bardziej aktywnie spędzać czas wolny.
 • Wolniejszy upływ czasu: ciągłe zabieganie sprawia, że Twój rok zdaje się trwać tydzień. A gdy życie tak pędzi nie masz czasu, by zastanowić się, co jest ważne, przegapiasz różne wydarzenia w Twoim życiu czy zaniedbujesz bliskich. Dzięki work-life balance zyskujesz jednak uważność, korzystasz z chwil i żyjesz swoim życiem, a nie tylko gonisz za terminami.
 • Większa satysfakcja z pracy: w pracy spędzasz ogromną część swojego życia. Warto więc zadbać o to, by naprawdę sprawiała Ci przyjemność. Równowaga pozwala Ci na realizację pasji i zainteresowań czy spędzanie chwil z rodziną. Obowiązki nie przytłaczają Cię i dzięki temu chętniej je wykonujesz.

Jak wprowadzić work-life balance do swojego życia?

To tylko kilka z korzyści płynących z wprowadzenia work-life balance do swojego życia. Jeśli poświęcasz swojej firmie zdecydowanie za dużo czasu albo wydaje Ci się, że pracujesz bez przerwy, nie trzeba Ci pewnie zresztą uświadamiać, jak ważne jest znalezienie równowagi. No dobrze, a jak to zrobić? Wdrażając w życie nawyki, które pozwalają osiągnąć work-life balance:

 1. Zadbaj o czas offline
  W pracy social media mogą skutecznie Cię rozpraszać. Poza nią odciągać od rzeczy, które są naprawdę ważne. Spędzając czas z nosem w telefonie nie poświęcasz uwagi bliskim. Przeglądając internet przed snem, zaniedbujesz higienę snu. Na początek wystarczy choć 30 minut dziennie bez telefonu, powiadomień i social mediów, kiedy skupisz się tylko na czasie spędzanym z rodzina. Zjedzcie wspólnie kolację, zagrajcie w grę albo idźcie na spacer.
 2. Zadbaj o aktywność fizyczną
  Ta rada pojawia się w prawie każdym tekście dotyczącym work-life balance. Choć może Ci się wydawać oklepana, to jest naprawdę ważna. Ćwiczenia fizyczne poprawiają koncentrację oraz samopoczucie. Co więcej, sprawiają, że czujesz się lepiej i masz więcej energii na cały dzień i przede wszystkim redukujesz stres. To nie muszą być męczące ćwiczenia. Możesz wybrać yogę czy poranne rozciąganie
 3. Ustal priorytety
  Szczególnie jeśli prowadzisz własną firmę, wszystko wydaje Ci się istotne. Ale czy na pewno tak jest? Ustal priorytety, wpisz najważniejsze dla Ciebie rzeczy w kalendarz. I nie zapominaj przy tym, że życie to nie tylko praca. Jeśli masz problem ze znajdywaniem czasu dla rodziny albo na realizację własnych pasji, po prostu wpisz to w grafik.
 4. Dbaj o swoje hobby
  Jeśli masz szczególne zainteresowania, pasję czy zdolności albo po prostu chcesz nauczyć się czegoś nowego – wygospodaruj na to czas. Może się to wydawać niewykonalne, kiedy masz na głowie własną firmę, małe dziecko i jeszcze zgodnie z zasadą nr 2 postanowisz zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Z drugiej strony pamiętaj, że kiedy zaniedbasz swoje zainteresowania i talenty będziesz mieć poczucie niewykorzystanego potencjału. Doba każdego człowieka trwa tyle samo. To od Ciebie zależy, jak wykorzystasz swój czas. Nie musisz zajmować się swoim hobby codziennie. To może być raz albo dwa razy w tygodniu.
 5. Odpoczywaj w pełni
  Jeśli już odpoczywasz, zrób to porządnie. Podejdź do tego z takim samym zaangażowaniem jak do codziennych obowiązków. W nagrodę zafunduj sobie wieczór z książką albo obejrzyj serial. Nie zajmuj się w tym czasie domowymi obowiązkami. Daj sobie pozwolenie na odpoczynek bez poczucia zmarnowanego czasu.

5 komentarzy

Dodaj odpowiedź

  Skomentuj

  polityka zero waste

  Politykę zero waste można łatwo wdrożyć do swojego życia. Skorzysta na tym zarówno środowisko, jak i nasz portfel

  zero waste

  Zero waste – trend, który pozwala uratować domowy budżet