oznaki nadmiernego stresu w pracy
w

Czy Twoja praca wiąże się z nadmiernym stresem? Poznaj 5 sygnałów świadczących o tym, że warto wprowadzić zmiany w życiu zawodowym

Trudno pracować całkowicie bezstresowo. Nawet jeśli bardzo o to dbasz, nie jesteś w stanie uniknąć wszystkich sytuacji, które przysporzą Ci nerwów. Problem pojawia się jednak, kiedy Twoja praca nie jest okazjonalnie stresująca, ale w nerwowej atmosferze upływa Ci każdy dzień. Albo nawet więcej – stresujesz się swoimi obowiązkami również w czasie wolnym. Pewne oznaki nadmiernego stresu pracy powinny dać Ci do myślenia. Być może czas zmienić tryb pracy, a może nawet pomyśleć o przebranżowieniu?

1. Brak czasu na podstawowe czynności

Jesz śniadanie w biegu, nie masz czasu, by odgrzać sobie posiłek albo nawet odwiedzić toaletę w trakcie pracy? To zdecydowanie oznaki nadmiernego stresu w pracy. Nie ma nic złego w stanowiskach wymagających od Ciebie podejmowania wyzwań każdego dnia. Pamiętaj jednak, że najlepszym pracownikiem jesteś w momencie, gdy dbasz o siebie.

Ignorując tak podstawowe potrzeby jak wyjście do toalety czy odpowiednie odżywianie albo pakując w siebie litry kawy czy energetyków możesz nabawić się problemów zdrowotnych. Kiedy więc następnym razem przemknie Ci przez myśl, że nie masz czasu na załatwienie podstawowych potrzeb, zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze – zdrowie czy kilka dodatkowych minut produktywnej pracy?

2. Twoje myśli kręcą się tylko wokół pracy

Nie każdy potrafi zamknąć za sobą drzwi biura i na cały dzień czy weekend zapomnieć o pracy. Szczególnie jeśli prowadzisz własny biznes, może być to dla Ciebie spore wyzwanie. O ile jednak nie musisz bezwzględnie wymagać od siebie, by z momentem wybicia konkretnej godziny całkowicie zapomnieć o obowiązkach, to jeśli problem pojawia się, gdy takie myślenie całkowicie rujnuje Twój work-life-balance.

Jeśli o pracy myślisz jeszcze kilka godzin po powrocie do domu, podczas spotkań ze znajomymi, na treningach, a nawet przez cały weekend, to zdecydowanie wyraźny znak, że nie funkcjonujesz w zdrowy sposób. Być może presja w pracy jest duża, ale tym bardziej nie jest to pretekst, by cały czas żyć swoim życiem zawodowym. W ten sposób przegapisz wiele ważnych chwil z bliskimi i nie będziesz w pełni się nimi cieszyć. Pracuj więc nad uważnym słuchaniem innych ludzi czy skupianiem się na obecnych wydarzeniach bez ciągłego wracania myślami do pracy. Nie będzie to wcale proste, ale z czasem zauważysz efekty.

3. Twoje ciało wykazuje oznaki nadmiernego stresu w pracy

Czasami wystarczy, że przyjrzysz się swojemu organizmowi i już nie masz wątpliwości, że towarzyszy Ci ciągły nadmierny stres związany z pracą. Bardzo często będzie to zmęczenie czy zmiany wagi. Czasami jednak oznaki nadmiernego stresu w pracy mogą nie być aż tak oczywiste. Równie dobrze możesz czuć po prostu rozdrażnienie albo Twoje myśli zaczną ciągle płynąć szybko w kilku kierunkach na raz, przez co będziesz mieć problem ze skupieniem się na czymkolwiek. W ten sposób Twoje ciało daje Ci do zrozumienia, że czas wziąć trochę wolnego, a przynajmniej zmienić podejście do pracy.

4. Nie jesteś w stanie nic zrobić

Wbrew pozorom im bardziej angażujesz się w pracę, tym gorsze mogą być tego efekty. Masz przed sobą listę rzeczy do zrobienia, może nawet wstajesz wcześniej, by zdążyć więcej zrobić albo zostajesz w pracy po godzinach, a wbrew tym staraniom wcale nie idzie Ci lepiej. Wręcz przeciwnie – masz wrażenie, że lista w ogóle się nie kończy. I to nawet jeśli nie prokrastynujesz i nie odrywasz się od pracy – zadania idą Ci bardzo wolno. To kolejne oznaki nadmiernego stresu w pracy. Po pierwsze, istnieje duża szansa, że ze względu na zmęczenie nie jesteś w stanie w pełni się skupić i działać na dużych obrotach. Poza tym bardzo często winne wszystkiemu są właśnie nerwy. Strach potrafi skutecznie paraliżować i odbierać zdolność koncentracji.

5. W piątek już martwisz się poniedziałkiem

Może wykonujesz wszystkie swoje obowiązki czekając na czas wolny i luźniejszy moment w życiu który nigdy nie nadchodzi? W takim razie prowadzisz ciągłe życie w trybie przetrwania. Istnieje też druga możliwość – już wychodząc z pracy w piątek myślisz ze strachem o poniedziałku. Weekend powinien być czasem na nabranie sił, oderwanie się od obowiązków zawodowych i spędzenie czasu z rodziną. Myśląc w tym czasie o pracy, tak naprawdę już tkwisz częściowo w poniedziałku. A przez to do pracy wracasz z uczuciem jeszcze większego zmęczenia i stresu.

Nie zawsze wszystkie powyższe oznaki sprawiają, że musisz się zastanowić, jak się przebranżowić. Zmiana pracy nie zawsze będzie konieczna. W końcu liczy się przede wszystkim to, jak Ty podchodzisz do swoich obowiązków i jaką presję na sobie wywierasz. Czasami wystarczy więc już sama zmiana podejścia. Dobrym krokiem będzie przede wszystkim uświadomienie sobie, że obowiązki zawodowe nie są najważniejsze. Kiedy pozwolisz im opanować całe Twoje życie, wszystko będzie się kręcić wokół pracy i w ten sposób pozbawisz się możliwości cieszenia się w pełni czasem spędzonym z rodziną czy innymi chwilami w Twoim życiu.


  1. jak pokochać siebie
  2. Jak wybrać zawód?
  3. Poduszka finansowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak się przebranżowić

Jak się przebranżowić? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

narzędzia przydatne na home office

7 gadżetów, które poprawią komfort i efektywność pracy w Twoim domowym biurze