w

Jak wybrać zawód?

Jak wybrać zawód? Decyzja o wyborze zawodu będzie rzutować na Twoją przyszłość. Dlatego warto solidnie zastanowić się, co tak naprawdę chciałbyś w życiu robić. Jednym z najlepszych momentów na podjęcie podobnych decyzji jest wybór właściwego kierunku studiów.

Zbadaj rynek pracy

Przed wyborem właściwego kierunku studiów powinieneś solidnie przeanalizować sytuację na rynku pracy. Oczywiste jest, że nie da się wszystkiego przewidzieć i nie będziesz w stanie stwierdzić, że w konkretnym zawodzie będziesz miał zapewnione zatrudnienie na 100%. Jednak przyjrzenie się obecnym trendom, jak również potrzebom potencjalnych pracodawców, pozwoli Ci na wysunięcie zasadniczych wniosków. Przede wszystkim zwróć uwagę na zawody, którymi rynek pracy jest przesycony. Co to znaczy? W urzędach pracy bez problemów powinieneś otrzymać informację o tym, kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy. Zdobyte informacje pozwolą Ci na uniknięcie kierunków studiów, które „masowo produkują bezrobotnych”. 

Humaniści bez pracy

Kiedy będziesz analizował rynek pracy, z pewnością zauważysz, że istnieje grupa kierunków studiów obciążonych dużym ryzykiem trudności w znalezieniu zatrudnienia. Wysoka liczba absolwentów studiów humanistycznych, którzy posiadają uogólnioną wiedzę teoretyczną, z roku na rok zasila szeregi bezrobotnych. Pracodawcy nie potrzebują osób bez praktycznego przygotowania do zawodu. Ponadto zbyt ogólna wiedza sprawia, że absolwent kierunku humanistycznego nie posiada dostatecznej wiedzy z dziedziny przydatnej dla konkretnego pracodawcy. 

Kierunki ścisłe kluczem do sukcesu

Jeżeli chcesz mieć pewność, że po pięciu latach studiów nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pracy, wybierz kierunek ścisły. Pamiętaj jednak, aby nie decydować się na studia mało interesujące dla pracodawców. Wykształcony fizyk czy astronom ma nikłe szanse na znalezienie pracy w swoim zawodzie. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku budownictwa, elektrotechniki czy inżynierii produkcji. Te kierunki gwarantują solidny zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej, który jest stale poszukiwany przez pracodawców. 


Zobacz też:

Sklep z artykułami do dekoracji wnętrz. Gdzie szukać dostawców?

BodyBoom – jak odnieść sukces na polskim rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rzeczy potrzebne na home office

Home office – podstawowe rzeczy, których potrzebujesz podczas pracy zdalnej

karta kredytowa

Jak działa karta kredytowa