zmiana branży
w ,

Zmiana branży – o tym musisz pamiętać!

Zmiana branży to temat, który chyba nigdy nie straci na popularności. Wiele osób dopada wypalenie, jeszcze innym zmieniają się priorytety, czasami problemem jest wynagrodzenie, a w kolejnych przypadkach – nadmierny stres. Obojętnie, z jakiego powodu Ty rozważasz przekwalifikowanie, to pewnie zastanawiasz się, jak się do tego zabrać. W tym tekście znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci obrać właściwy kierunek.

Przemyśl swoje oczekiwania

Ten podpunkt może Ci się wprawdzie wydać zaskakujący. Warto jednak pamiętać, że samo pojawienie się w Twojej głowie myśli o przebranżowieniu wcale nie oznacza, że zmiana zawodu rzeczywiście rozwiąże wszystkie Twoje problemy.

Możesz mieć zupełnie błędne wyobrażenia o ludziach wokół Ciebie. Wydaje Ci się, że uwielbiają swoją pracę, zawsze chodzą do niej z przyjemnością, a czas spędzony na wykonywaniu obowiązków zawodowych szybko im mija. Porównujesz ten stan ze swoim własnym życiem i dochodzisz do wniosku, że czas na zmiany. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Ludzie, którzy nie mogą doczekać się kolejnego dnia w pracy, należą raczej do rzadkości.

Być może też sądzisz, że branża, w której działasz jest problemem, a tymczasem wystarczy nie tyle zmiana zawodu, co samego miejsca pracy. Czasem już to wystarcza i okazuje się, że wiele Twoich problemów wynika ze złej organizacji, za niskiego wynagrodzenia albo ludzi, którzy Cię otaczają, a nie z samej specyfiki zawodu.

Właśnie dlatego zanim w ogóle zaczniesz poważnie myśleć o zmianie branży, zastanów się, czy na pewno to właśnie to, czego potrzebujesz. Może wcale nie musisz podejmować tak radykalnych kroków?

Zmień sposób myślenia

Załóżmy jednak, że po przeanalizowaniu poprzedniego punktu odpowiedź brzmi „chcę się przebranżowić”. Decyzja teoretycznie podjęta, ale od razu może się też pojawić strach. W końcu taka zmiana oznacza wkroczenie na zupełnie nową drogę. Będziesz zaczynać zupełnie od zera, bez żadnej pozycji i bez doświadczenia.

Tutaj kluczowa będzie zmiana sposobu myślenia, o które musisz zadbać samodzielnie. Tego problemu na pewno nie rozwiąże żaden internetowy poradnik. Z drugiej strony wyobraź sobie, że masz przed sobą jeszcze X lat pracy zawodowej. Czy naprawdę chcesz tylko z powodu strachu tkwić przez te X lat w miejscu, w którym się dusisz? Praca stanowi ogromny procent całego Twojego życia. Właśnie dlatego choć nie musi być spełnieniem Twoich marzeń, nie powinna być też czymś, co wysysa z Ciebie całą energię.

Znajdź swoje „dlaczego”

Kolejne pytanie, które pojawia się na tym etapie, to na jaką branżę się przerzucić. Do wyboru masz naprawdę mnóstwo możliwości. Wiele tego typu artykułów radzi, by zastanowić się nad mocnymi stronami. To rzeczywiście ważne, ale nie powinno być pierwszym krokiem. Zamiast tego najpierw znajdź swoje „dlaczego”.

Poświęć chwilę, by odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego chcesz zmian. Czego dokładnie potrzebujesz? Co nie pasuje Ci w obecnej pracy? Może chcesz mieć możliwość pracy zdalnej? Może wolisz pracować w zespole? A może chcesz uniknąć pracy, która wiąże się z częstymi wyjazdami?

Obojętnie czym jest Twoje „dlaczego”, powinno być punktem wyjścia. Może się okazać, że niektóre zawody, do których rzeczywiście masz duże predyspozycje, będą zupełnie niezgodne z tym, czego oczekujesz. A wtedy zmiana branży nie rozwiąże Twoich problemów i Cię nie uszczęśliwi.

Z tego powodu kolejność jest odwrotna. Określ swoje „dlaczego”, zrób listę swoich mocnych stron, zainteresowań itd. Później sprawdź, do jakich zawodów pasują Twoje predyspozycje i wreszcie – od razu usuń z listy te, które sprzeczne są z Twoim „dlaczego”.

Przygotuj plan działania i zacznij go realizować

Wiele osób na długi czas potrafi utknąć właśnie na tym etapie. Wiedzą już czego oczekują, udaje im się wybrać nowy potencjalny zawód i… czas płynie, a oni ciągle tkwią w dawnej pracy, a przebranżowienie pozostaje tylko bliżej nieokreślonym celem.

Niestety strach przed zmianami i niepewność mogą sprawiać, że będziesz wciąż zwlekać. Właśnie dlatego przygotuj plan działania i krok po kroku opisz, co zamierzasz zrobić i jak osiągniesz swój cel. Dzięki temu istnieje większa szansa, że rzeczywiście tak się stanie.

Być może potrzebujesz ukończyć kilka kursów? W takim razie wyznacz konkretne ramy czasowe, godziny, w których będziesz realizować następne lekcje i zadania albo zaplanuj urlop, który poświęcisz właśnie na kształcenie.

Bierz przykład z osób, które są już kilka kroków przed Tobą i jakiś czas wcześniej zmieniły branżę na tę samą, którą Ty zamierzasz się zająć. Zobacz, jak doszły do tego miejsca. Ucz się na ich błędach i na ich doświadczeniu. Nie pozwól jednak by research trwała w nieskończoność! Zawsze znajdzie się coś, co jeszcze możesz doczytać, czego jeszcze nie wiesz i co jeszcze warto przemyśleć. To bardzo wygodna wymówka, by odwlekać działanie. Najlepiej więc wyznacz sobie konkretny czas na przygotowania i trzymaj się tych założeń.

Skup się na kontaktach z ludźmi

Wiele okazji możesz złapać nie dzięki rozsyłaniu CV, a dzięki ludziom. Właśnie dlatego nie bagatelizuj siły, jaką ma w sobie sieć kontaktów. Zdziwisz się, jak wiele dobrych ofert możesz otrzymać właśnie dzięki ludziom, a nie za sprawą dokładnego śledzenia ogłoszeń. W ten sposób unikniesz zresztą wpadania w pułapkę ciągłego i czasochłonnego przeglądania ofert.

Sieć kontaktów ma znaczenie praktycznie w każdej branży, a już szczególnie ważna może się okazać, gdy myślisz nad całkowitą zmianą zawodu. Takie osoby mogą nie tylko umożliwić Ci znalezienie pierwszej pracy, ale też udzielić wielu wskazówek, które umożliwią Ci zmierzanie we właściwym kierunku.

Jeśli uważasz, że to moment, kiedy warto się przebranżowić, pozostało Ci już tylko działać. Skup się na swoim celu i pamiętaj, po co to robisz. Dzięki konsekwencji i wierze w siebie już niedługo zmienisz swoje życie zawodowe na lepsze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obozy manga

Obóz manga i anime zorganizowany przez Kogis

wzmacnianie poczucia własnej wartości

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Poznaj 6 kroków, dzięki którym stanie się to łatwiejsze