w ,

Jak się przebranżowić i kiedy warto się na to zdecydować?

Czasy, kiedy jedną pracę można było mieć przez całe życie, powoli się kończą. Ze względu na szybki rozwój technologii coraz więcej zawodów traci rację bytu. Oznacza to, że raz wyuczona profesja nie zapewnia wcale pracy na całe życie. Już teraz przeciętny Amerykanin zmienia zatrudnienie nawet 15 razy. Za kilka lat taka ścieżka zawodowa może stać się normą, a największy sukces będą osiągać osoby posiadające umiejętność szybkiego przystosowywania się do zmian. Już teraz warto jednak wiedzieć, jak się przebranżowić.

Czy zmiana pracy jest konieczna?

Są takie osoby, które mogą wykonywać swój zawód praktycznie całe życie. Z drugiej strony według danych Uniwersytetu w Oxfordzie ponad 60% dzieci w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Prawie 50% wykonywanych obecnie profesji zniknie natomiast z rynku pracy. I to naprawdę szybko, bo w ciągu następnych 20 lat.

Oznacza to, że wielokrotna zmiana zawodu stanie się normą, a osoby wiedzące, jak się przebranżowić, będą mieć przewagę na rynku pracy. Zresztą tendencje do zmieniania zawodu są widoczne już teraz. W ostatnich latach wiele osób zdecydowało się na przykład ze względów finansowych rozpocząć karierę programisty. Powody przebranżowienia mogą być także inne. Niektórych spotyka wypalenie zawodowe, inni pragną większej elastyczności niż praca od poniedziałku do piątku o ściśle określonych godzinach. Jeszcze inni wierzą, że mogą znaleźć pracę, która będzie ich pasjonować i sprawiać im przyjemność.

Kiedy warto się przebranżowić?

Zanim ktokolwiek zacznie się zastanawiać, jak się przebranżowić, powinien dokładnie przeanalizować, czy w ogóle zmiana pracy w jego sytuacji jest konieczna. Istnieje jednak kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że zmiana profesji to rzeczywiście dobry pomysł. Do takich oznak należy chociażby:

  • uczucie ciągłego wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i psychicznego,
  • świadomość, że nie jest to praca, jaką chce się wykonywać do końca życia,
  • poczucie, że zarobki nie rekompensują pustki czy nudy związanej z wykonywanym zawodem,
  • rozczarowanie – poczucie, że rzeczywistość nie odpowiada oczekiwaniom względem wykonywanej pracy,
  • świadomość, że umiejętności czy talenty można wykorzystać w inny lepszy sposób.

Nie ma co się oszukiwać – praca wypełnia naprawdę dużą część życia. Szkoda więc tkwić w takiej, która nie sprawia satysfakcji, a przy tym nie przynosi dobrych zarobków. Wprawdzie nie zawsze wykonywany zawód musi być pasją. Warto jednak zadbać o to, by w ciągu wypełniania swoich obowiązków zawodowych nie czuć się, jakby robiło się to za karę.

Niektóre osoby lubią swoją pracę, ale i tak zastanawiają się, jak się przebranżowić. Czasami wynika to z poczucia, że w danym zawodzie osiągnęły już wszystko co mogły. Może się też zdarzyć, że ze względu na swój wiek nie mogą już rozwijać swojej kariery w danej dziedzinie i nadszedł czas, by spróbować czegoś nowego.

Jak się przebranżowić?

Obojętnie, jaki jest powód zmiany zawodu, to kiedy decyzja już zapadnie, pojawia się pytanie – jak się przebranżowić?

Po pierwsze, warto zastosować praktyczne podejście. Najlepiej przeanalizować swoje umiejętności i zdolności. Mimo wielkich ambicji może się okazać, że do pewnych zawodów ktoś po prostu się nie nadaje. Często bywa także, że wprawdzie predyspozycje są, ale trzeba się najpierw podszkolić, nim rzeczywiście uda się osiągnąć coś w nowej branży.

Warto więc zacząć od zbadania rynku, a przede wszystkim dokładnego przyjrzenia się swojej wiedzy i umiejętnościom. Jeśli planuje się rozpoczęcie własnego biznesu, warto też poznać przynajmniej podstawy marketingu. Taka wiedza okaże się niezbędna przy promowaniu swoich usług czy produktów, nawiązywaniu kontaktów z klientami, prowadzenia profili w social media czy budowaniu marki.

Wiele osób boi się zmiany kariery przede wszystkim ze względu na związane z tym poczucie niepewności. W końcu wkraczają na zupełnie nieznany rynek, w branży są „nikim” i minie sporo czasu, nim to się zmieni. Tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się więc bezpieczne podejście. Nie trzeba przecież od razu rzucać się na głęboką wodę.

Można doszkalać się, nadal pracując na etacie albo rozkręcać biznes z niskim wkładem początkowym, tym samym nie ryzykując zbyt wiele. A może istnieje też szansa obniżenia wymiaru dotychczasowej pracy? W ten sposób zyska się więcej przestrzeni na rozwój w innej branży, a jednocześnie zachowa poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Warto też pamiętać, że zmieniając zawód, można mieć pewną przewagę nad osobami, dla których praca w danej branży ma być ich pierwszym stałym źródłem utrzymania. Lata kariery zawodowej to z pewnością czas, w którym można było poznać wiele osób. Warto wykorzystać tę sieć kontaktów i w ten sposób znacznie ułatwić sobie start.


  1. Powrót do pracy po urlopie
  2. Forma zatrudnienia a zdolność kredytowa
  3. Jak lepiej pracować – w domu czy jednak w biurze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – nieograniczone źródło zielonej energii

jak oszczedzac pieniadze

Polki nie wiedzą jak oszczędzać i inwestować