Dla banku nie tylko wysokość Twoich zarobków ma znaczenie, ale również miejsce, w którym jesteś zatrudniony; staż pracy oraz umowa w oparciu, o którą wykonujesz swoje obowiązki. Czasami, zarabiając nawet najwyższe sumy, nie możesz otrzymać kredytu, gdyż np. pracujesz na czarno, albo Twoja firma działa za krótko.
W najlepszej sytuacji znajdują się osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, po środku osoby pracujące w oparciu o umowy cywilno-prawne, najtrudniej jest osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Nie wliczamy tu osób zatrudnionych na czarno, które po prostu nie mają żadnych szans na otrzymanie kredytu.
Spis treści:
Banki a rodzaj umowy zatrudnienia
Podejście banków w tej sprawie wynika z czystych statystyk. Według nich to właśnie osoby na etacie, mające umowę na czas nieokreślony radzą sobie najlepiej ze spłata rat kredytowych, następnie nieco gorzej wypadają osoby na umowach terminowych oraz cywilno-prawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło), najgorzej ze spłatą kredytu idzie osobom prowadzącym działalność gospodarczą.
Zdolność kredytowa a umowa o pracę na czas nieokreślony
W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, duża część banków wymaga tylko 3 miesięcy stażu pracy, oczywiście najlepiej u jednego pracodawcy, ale nie zawsze jest to konieczne.
Zdolność kredytowa a umowy o pracę na czas określony
Jeśli chodzi o pracowników, którzy są na etacie, ale na czas określony wiele banków wymaga, aby w momencie starania się o kredyt, umowa o pracę kończyła się za pół roku lub rok. Podobnie jest ze stażem pracy, który powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Spora liczba banków potraktuje osoby na umowie o pracę na czas określony, jako pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę bezterminową i będzie wymagać jedynie odpowiedniego stażu pracy. Ważnym czynnikiem jest też fakt, czy aktualna umowa, jest kolejną podpisaną z tym samym pracodawcą.
Umowy cywilno-prawne
Wbrew pozorom i nienajlepszym opiniom osoby zatrudnione na „umowach śmieciowych” wcale nie są w najgorszej sytuacji, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe. Oczywiście banki wymagają od takich osób większej ilości formalności, ale nie odcinają ich od kredytów.
Najbardziej liberalne instytucje będą potrzebować minimum 6-miesięcznego stażu pracy w oparciu o tego typu umowy. Mogą pojawić się również dodatkowe wymagania np. osiąganie dochodu przez cztery miesiące, stałość zakresu zleceń, czy wpływy pojawiające się co drugi miesiąc. Dla większości banków najistotniejsze będzie jednak przedstawienie historii zatrudnienia przez rok lub dłużej. W każdym razie i tak większość instytucji jest lepiej nastawiona do tej formy zatrudnienia, niż do działalności gospodarczej.
Zdolność kredytowa a działalność gospodarcza
Rozmowa z bankiem o kredycie mieszkaniowym dla osoby na działalności gospodarczej może dojść do skutku dopiero po roku działalności firmy. Czasami przy trzymiesięcznym lub półrocznym okresie działalności można już rozmawiać o kredycie mieszkaniowym w niektórych bankach, ale pod warunkiem, że udokumentowana jest praca w tej samej branży u innego pracodawcy. Banki proponujące ten typ dokumentacji są wyjątkami i większość chce zobaczyć jak firma radziła sobie przez co najmniej rok. W niektórych bankach okres ten będzie nawet dłuższy – dwa lata lub nawet 30 miesięcy.
Jak widać nie tylko wysokość zarobków liczy się dla banków, ale również forma zatrudnienia. Dodać należy, że najszybciej kredyt otrzymają osoby pracujące w sektorze publicznym, a za mniej atrakcyjnych kredytobiorców banki będą uważać osoby pracujące w małych, prywatnych firmach.
PA Nie wiesz czy bank przyzna Ci kredyt? Oblicz swoją zdolność kredytową na: https://direct.money.pl/kalkulatory. |
Originally posted 2017-03-19 16:30:00.