w

Pożyczki prywatne – wady i zalety

Każdy z nas potrzebuje pieniędzy. Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na konsumpcję – nie tylko na jedzenie, ale również na kupowanie nowych przedmiotów i wrażeń, konsumpcję doświadczeń i informacji. Jednak żadna konsumpcja nie jest darmowa – nawet za pozornie darmowe informacje i media, takie jak na przykład internetowe serwisy informacyjne płacimy – czy to oglądając reklamy, czy to udostępniając nasze dane osobowe. Choć nie obciąża to w żaden sposób naszego portfela, warto mieć świadomość, że nawet darmowe rzeczy nie są za darmo.

Czasami zdarza się, że chcemy kupić coś drogiego, na co nas nie stać. Jednocześnie nie jest to na tyle drogie, żebyśmy nie mogli sobie na to w ogóle pozwolić – być może kilkumiesięczne oszczędzanie pozwoliłoby nam na opłacanie danej rzeczy, niezależnie od tego, czy to nowy telewizor, naprawa samochodu, czy fajna wycieczka w wakacje. Niektóre z tych rzeczy mogą poczekać aż odłożymy, lecz inne nie.

Kiedy nie mamy pieniędzy, ale ich potrzebujemy, możemy je pożyczyć. Najbezpieczniejszą opcją jest wzięcie kredytu w banku – jednak nie dość, że kredyt wiąże się ze sporymi kosztami dodatkowymi, to jeszcze jest niedostępny dla osób z negatywną historią kredytową czy dla osób zadłużonych. Czasem i osoby, które nie są zadłużone nie dostają kredytu, gdyż nie mają zdolności kredytowej – choćby dlatego, że mają na utrzymaniu dziecko lub niepełnosprawnego rodzica. W takim wypadku można wziąć pożyczkę w firmie pozabankowej lub od prywatnego inwestora. O ile firmy pożyczkowe niekiedy sprawdzają naszą zdolność kredytową, o tyle prywatni inwestorzy – praktycznie nigdy.

Można by więc stwierdzić, że pożyczka prywatna to wspaniałe rozwiązanie dla osób bez zdolności kredytowej. To prawda – dłużnicy mogą bez obaw ubiegać się o pożyczki od prywatnych inwestorów, tak jak mogą poprosić o pieniądze rodzinę czy przyjaciół. Warto tu wspomnieć, że od tego zaczęły się pożyczki prywatne – od pożyczania pieniędzy od zaufanych osób, które mogły pomóc innym w potrzebie.

Współcześnie nie musimy jednak prosić o pomoc znajomych, jeśli chcemy pożyczyć pieniądze – dzięki Internetowi mamy możliwość pożyczenia pieniędzy od obcych ludzi, którzy są gotowi podzielić się z nami nadwyżkami w swoim budżecie. Dzięki portalom łączących potencjalnych pożyczkobiorców z inwestorami mamy możliwość zdobycia funduszy z pominięciem całej machiny bankowej.

Takie działanie może się jednak wiązać z ryzykiem. Niekiedy pod pozorem gotowości udzielenia prywatnej pożyczki kryją się zamiary wyłudzenia opłaty wstępnej lub przygotowawczej albo oszuści chcący wyłudzić nasze dane. Zanim zdecydujemy się na nawiązanie współpracy z jakimś prywatnym pożyczkodawcą koniecznie powinniśmy sprawdzić jego wiarygodność. Najłatwiej znaleźć wiarygodnego pożyczkodawcę przez portal specjalizujący się w pośrednictwie pożyczkowym. Ranking prywatnych pożyczek może nam pomóc ustalić, czy dany pożyczkodawca jest popularny, a co za tym idzie – uczciwy i pewny. Dzięki temu będziemy mogli bez obaw wziąć od niego pożyczkę prywatną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podłoga z własnym wzorem

rozwód o orzekaniem o winie

Rozwód z orzekaniem o winie – czy musi być konieczny?