w

Rozwód z orzekaniem o winie – czy musi być konieczny?

Rozwód z orzekaniem o winie: nawet najbardziej udany związek może się kiedyś skończyć i nie ma sensu ciągnąć go w nieskończoność, jeśli któraś ze storn już nie chce kontynuować relacji. Każde małżeństwo może się rozpaść i jest to całkowicie normalne. Ludzie się zmieniają, podobnie jak ich priorytety w życiu.

Rozwód zwykle nie jest czymś przyjemnym, ale nie trzeba rozstawać się w złowrogiej atmosferze. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie zwykle jest on bardzo szybko udzielany. Pod warunkiem, że obie strony wyrażają na to zgodę. Gorzej, jeśli któryś z małżonków jest przeciwny rozwodowi – wówczas konieczne jest sądowne ustalenie tego, kto jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa.

Sprawa sądowa dotycząca rozwodu – czy zawsze musi być ktoś winny rozpadu małżeństwa?

Adwokat jest niezbędny do przygotowania papierów rozwodowych. Jeśli między małżonkami doszło do ustania więzów fizycznych, psychicznych i gospodarczych, rozwód jest najlepszym wyborem. Do ustania wyżej wymienionych więzi mogą doprowadzić działania jednej ze stron lub obojga małżonków. Jeśli małżonkowie zażądają zaniechania przez sąd orzekania o winie, to wówczas obejdzie się bez licznych rozpraw sądowych i decyzja o udzieleniu rozwodu nastąpi bardzo szybko.

Wyrok sądowy może nastąpić z orzeczeniem winy jednego z małżonków, z orzeczeniem winy obu stron lub bez orzekania o winie. Jeśli któryś z małżonków sprzeciwi się rozwodowi bez orzekania o winie, to wówczas uzyskanie rozwodu może ciągnąć się przez wiele miesięcy czy nawet latami. Każda sprawa jest indywidualna. Średnio rozstrzygana jest na przestrzeni od trzech do czerech rozpraw, z trzymiesięcznymi przerwami pomiędzy rozprawami. Na długość całej procedery i jej przebieg wpływa ma wiele czynników.

Najprościej jest złożyć pozew rozwodowy bez wnoszenia o orzekaniu o winie. W takim przypadku nie są wymagane żadne dowody, świadkowie itd. Jeśli nie ma konieczności orzeczenia o podziale majątku, opiece nad dziećmi, alimentach, bardzo szybko można uzyskać upragniony rozwód. Zwykle małżonkowie rozstają się w przyjaznej atmosferze. Warto zaznaczyć, że choroby psychiczne i bezpłodność są czymś, na co nie ma się wpływu, dlatego nie są uznawane za winę małżonka i sąd udziela w takim przypadku rozwodu bez orzekania o winie.

Rozwód z orzekaniem o winie

Jeśli któryś z małżonków jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego, można wnieść o rozwód z orzeczeniem o winie. Wymaga to oczywiście dowodów świadczących o winie pozwanego, powołania świadków. Zdarza się także tak, ze obie strony są winne – jedna w mniejszym a druga w większym stopniu. Warto też mieć na uwadze to, że orzekanie o winie ma wpływ na przyznanie alimentów. Składając pozew z wnioskiem z orzeczenie o winie, można prawnie domagać się alimentów. Jeśli wina zostanie sądownie uznana, powodowi zostaną zasądzone alimenty. W przypadku uznania za winnych obojga małżonków, każda ze stron może domagać się od siebie alimentów, ale zostaną one przyznane tylko w przypadku życia w niedostatku jednej ze stron. Jeśli żadna ze stron nie ma ciężkiej winy ani potrzeb do otrzymania alimentów, korzystniej jest zgodzić się na rozwód bez orzeczenia o winie.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz prowadzącej i pomagającej w sprawach rozwodowych.


  1. Jaki kot dla alergika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczki prywatne - wady i zalety

Pożyczki prywatne – wady i zalety

blix

Gdzie najtaniej zrobić zakupy? Dzięki tej aplikacji porównasz ceny w marketach