w ,

Jak spędzać więcej czasu z rodziną?

Nie od dziś wiadomo, że czas poświęcony dzieciom zaprocentuje w przyszłości. Niektórzy rodzice nastolatków zastanawiają się, dlaczego dziecko nie zwierza im się i jest skryte. Zapominają, że gdy było mniejsze, sadzali je przed telewizorem lub komputerem na długie godziny, sami zajmując się swoimi sprawami. Nic więc dziwnego, że za kilka lat nie mogą się dogadać – przepaść międzypokoleniowa sprawia, że brak im wspólnych tematów i ciężko im znaleźć wspólny język. Często padają stwierdzenia „ja wcale nie znam swojego dziecka”. No dobrze, ale czy tacy rodzice włożyli trud w to, by je poznać i nawiązać relację, gdy nie było jeszcze za późno? Oto przepis na to jak spędzać więcej czasu z rodziną. 

Wszyscy jesteśmy zapracowani – w pogoni za awansem czy podwyżką wypracowujemy liczne nadgodziny, by szybciej spłacić kredyt czy pojechać na wymarzone wakacje. Nasz czas wolny ograniczamy do minimum – cierpią na tym nasze relacje rodzinne. A przecież tak niewiele potrzeba, by miło spędzić czas w rodzinnym gronie.

Wielu rodziców zapomina, że nawet najdroższe zabawki nie zastąpią ich obecności. A świetnie się bawić można przecież bez jakichkolwiek rekwizytów, wystarczy użyć wyobraźni. Chociażby gra w zagadki – niby nic takiego, nie wymaga specjalnego przygotowania i wydaje się banalna, a jednak mamy okazję pobyć z dzieckiem, przytulić je i zapewnić mu dobrą zabawę.

Możemy też spróbować wejść o poziom wyżej i własnoręcznie przygotować ozdoby lub zabawki – to świetna okazja i na rozwijanie zdolności manualnych i na pokazanie dziecku, że jest potrzebne, gdy prosimy je o pomoc w przygotowaniach. A materiały nie muszą być przecież kosztowne – wystarczą najzwyklejsze kasztany i zapałki i możemy oddać się tworzeniu kasztanowych ludzików.

Jeśli mamy większe zdolności plastyczne stwórzmy domowy teatrzyk – wykorzystajmy zużyte skarpety dziecięce do zrobienia kolorowych pacynek – doszyjmy im oczy z guzików i uszy ze skrawków materiału. Pamiętajmy tylko by wykorzystać skarpety 100% bawełny, aby były przyjemne w dotyku – będziemy zakładać je na ręce. Posłużą do odgrywania przeróżnych scenek i mogą mieć też zastosowanie „terapeutyczne”. Możemy poprosić dziecko o odegranie scenki pt. „Najsmutniejszy dzień”, którego bohaterem będzie właśnie zabawka. Mamy szansę dowiedzieć się, z jakimi zmartwieniami zmaga się dziecko.

Decydując się na dziecko pamiętajmy, że to wielka odpowiedzialność – jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie ich psychiki. Podejdźmy do tego rozsądnie i dołóżmy wszelkich starań, by wyrosły na odpowiedzialnych i wartościowych ludzi.


  1. Co robić w czasie urlopu? Kilka sposobów na pełen odpoczynek i maksymalne wykorzystanie dni wolnych
  2. Jakie są najważniejsze cechy udanego związku?
  3. Jakie są sygnały, że związek się rozpada?

Originally posted 2015-11-08 10:04:07.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarządzanie stresem

Skuteczne techniki zarządzania stresem dla zdrowszego życia

Skarpety bawełniane

Moda dziecięca