w

Moda dziecięca

Wskazówki, jak być modną znajdziemy w każdym magazynie przeznaczonym dla kobiet. I nie ma większego znaczenia, czego dokładnie dotyczy czasopismo. Jeśli zdrowego trybu życia, zobaczymy zdjęcia spodni do biegania w najmodniejszych kolorach i fasonach. Jeśli kulinariów, zobaczymy fartuszki kuchenne o modnym kroju. Jeśli biznesu, ujrzymy z kolei modne garsonki na firmowe spotkania.

Modzie damskiej poświęca się ogrom uwagi – może i słusznie, kobiety przecież uwielbiają się stroić i podziwiać swoje odbicie w lustrze. A co z najmłodszymi? Czy dzieci powinny być ubierane zgodnie z najnowszymi trendami? Czy moda dziecięca jest warta uwagi? 

Zdania na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że nie należy poświęcać dziecięcym ubraniom zbyt wiele atencji, gdyż możemy przypadkiem wychować je na osoby powierzchowne i próżne, poświęcające czas tylko na dopracowywanie swojego wyglądu. Ciężko się jednak zgodzić z tą opinią.

Uczenie dziecka, że dobrze jest wyglądać ładnie i schludnie nie jest równoznaczne z tym, że wychowujemy je na jednostki próżne. Wręcz przeciwnie – warto wpoić dzieciom, że równie ważne jak czysty dom jest czyste, pachnące i wyprasowane ubranie. No dobrze, schludne i czyste, ale czy musi też być modne? Niekoniecznie. Źle jest uczyć dzieci, że świat wymaga od nich ślepego podporządkowania się modzie. Dlatego pozwólmy im od małego decydować o tym, w co się ubiorą. Zaproponujmy im np. wspólne zakupy. Wyznaczmy pewną kwotę, której nie chcemy przekroczyć i zabierzmy je na pobliski bazar (tam zwykle ceny są niższe a i wybór jest większy) i pozwólmy naszym pociechom wygrać sobie coś na własną rękę.

Nie musi to być od razu kurtka czy buty dziecięce na zimę, ale niech kupią sobie same np. skarpety dziecięce. Niby nic, ale uwierzcie – dziecko, które na co dzień o niczym samo nie decyduje nagle ma wolność wyboru, samo wybiera skarpetki bawełniane, prosi o nie sprzedawcę i płaci za zakupy. Po pierwsze powoli wprowadzamy je w dorosły świat, pokazujemy, jak działa handel i jak w nim uczestniczyć a po drugie dajemy im do zrozumienia, że mogą ubierać się jak chcą, niezależnie od panującej mody.

Podsumowując – ślepe podążanie za modą nigdy nie jest dobre ani wskazane. I nie ważne, czy dotyczy to dorosłych czy najmłodszych. Posiadanie własnego zdania to ogromna zaleta – nie tylko gdy chodzi o kwestię ubioru. Dlatego posiadajmy swoje i szanujmy to należące do innych.


  1. Jak to jest z tą modą?
  2. Jak ubrać dziecko zimą?
  3. Czym charakteryzuje się moda w stylu boho?

Originally posted 2015-11-08 10:04:07.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziedziczenie długów

Jak spędzać więcej czasu z rodziną?

Jak pozbyć się insektów?