okulary przeciwsłoneczne
w , ,

Wybierasz okulary przeciwsłoneczne? Uniknij tych błędów!

Okulary przeciwsłoneczne to niezbędny element stylizacji w słoneczne dni. Nie tylko chronią nasze oczy przed ostrym, oślepiającym słońcem, ale też zatrzymują szkodliwe dla narządu wzroku promieniowanie UV.

Są koniecznym akcesorium między innymi dla kierowców oraz osób, które pracują na zewnątrz i są narażone na częstą i długą ekspozycję na słońce. Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne i jak znaleźć model idealny dla siebie? Ostrzegamy przed najczęściej popełnianymi błędami!

Okulary przeciwsłoneczne – kiedy są potrzebne?

Okulary z ciemnymi szkłami to modny i stylowy dodatek do codziennych kreacji. Nosimy je w czasie słonecznych dni, kiedy nasze oczy narażone są na działanie oślepiającego światła oraz szkodliwych promieni UV. Ich główna funkcja to właśnie ochrona narządu wzroku przed ultrafioletem; dopiero na drugim miejscu znajdują się względy estetyczne.

Okulary przeciwsłoneczne są szczególnie ważne dla osób wykonujących zawód kierowcy lub pracujących na zewnątrz, gdzie są narażeni na długotrwałą ekspozycję na słońce. Współcześnie sklepy optyczne oferują wiele modeli tych produktów, różniących się kształtem i barwą szkieł, kolorem oprawek czy marką producenta.

Czy okulary przeciwsłoneczne nosi się tylko latem?

Nie bez powodu okulary przeciwsłoneczne kojarzymy przede wszystkim z latem – to właśnie wtedy mamy w Polsce najwięcej słonecznych dni. Od maja do września są więc właściwie obowiązkowym elementem każdej stylizacji.

Warto pamiętać jednak o tym, że o ochronę przed promieniami UV trzeba zadbać również zimą. Poza sezonem letnim słońce również często daje o sobie znać. Brak ochrony oczu, a także kremu SPF na skórze, to niestety nierzadkie przyczyny problemów zdrowotnych, a nawet poparzeń.

Czym jest filtr UV w okularach przeciwsłonecznych?

Elementem wyróżniającym okulary przeciwsłoneczne jest obecność filtru UV. Jest to element ochronny, który zabezpiecza oczy przed przenikaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Dobre modele okularów posiadają dodatkowo filtr polaryzacyjny, który poprawia kontrast widzenia, niweluje odbijające się światło i podkreśla głębię kolorów. Wyróżniamy pięć podstawowych kategorii filtrów UV:

  • kategoria 0 – niewielka redukcja promieni słonecznych;
  • kategoria 1 – ograniczona ochrona (przepuszczalność na poziomie 40%), najlepszy wybór na pochmurne dni;
  • kategoria 2 – dobry stopień ochrony i najpopularniejszy wybór, doskonale sprawdzi się w miejscach umiarkowanie nasłonecznionych;
  • kategoria 3 – wysoki stopień ochrony przed słońcem, który sprawdzi się podczas silnego i umiarkowanego nasłonecznienia, a także podczas długiej ekspozycji na słońcu (między innymi podczas wypoczynku na plaży);
  • kategoria 4 – bardzo wysoki stopień ochrony nawet podczas silnego nasłonecznienia (przepuszcza tylko 8% światła), wykorzystywany w czasie wypraw w wysokie góry (na śnieg), na pustynię lub morze, czyli tam, gdzie promienie słoneczne dodatkowo odbijają się od gładkich, jasnych powierzchni.

Jakich błędów unikać podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych?

Może się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż wybór okularów przeciwsłonecznych. Istnieją jednak trzy główne aspekty, na które należy zwracać szczególną uwagę. Jakich błędów się wystrzegać, poszukując idealnego dla siebie modelu?

#1 Okulary bez filtra UV

Okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV w ogóle nie spełniają swojej podstawowej funkcji – nie chronią oczu przed niebezpiecznym promieniowaniem. Warto wiedzieć, że o obecności tej ważnej warstwy ochronnej nie świadczą jedynie przyciemniane szkła. Myląca może być również naklejka, która informuje, że produkt taki filtr posiada.

Potwierdzeniem obecności filtra UV w okularach przeciwsłonecznych jest atest i odpowiedni certyfikat. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że produkt będzie bezpieczny dla oczu i zapewni nam właściwą ochronę.

#2 Okulary kupione w przypadkowym miejscu

Niestety wymaganych atestów nie posiadają zwykle najtańsze okulary, które możemy nabyć w marketach, na straganach, targach, w pobliżu plaż czy blisko popularnych atrakcji turystycznych. Są to produkty, które mają jedynie przyciągnąć kupujących.

Dobre, spełniające swoje funkcje okulary przeciwsłoneczne można nabyć jedynie w sprawdzonych, profesjonalnych sklepach optycznych. Często takie salony oferują sprzedaż zarówno stacjonarną, jak i w wygodnej współcześnie wersji online.

#3 Okulary niedopasowane do kształtu twarzy

Trzecim, często spotykanym błędem, jest niedopasowanie okularów do kształtu twarzy. Zbyt masywne oprawki lub wyjątkowo duże szkła przy drobnej posturze i delikatnych rysach często sprawiają karykaturalne wrażenie. Standardowo przyjmuje się, że osoby o zaokrąglonej twarzy powinny wybierać oprawki o wyraźnych kantach, natomiast twarz kwadratową, trójkątną czy prostokątną doskonale podkreślą oprawki zaokrąglone.

Głównym kryterium wyboru powinny być jednak własne upodobania. Współczesne sklepy optyczne oferują bardzo duży wybór zarówno kolorów, jak i kształtów. Najpopularniejsze z nich to pilotki, wayfarer, prostokątne, kocie, owalne, nieregularne, geometryczne, okrągłe czy oversize (modne “muchy”).

Artykuł powstał przy współpracy z okotrendy.pl – sklepem internetowym z okularami renomowanych marek.

Skomentuj

promowanie swojego bloga

5 skutecznych sposobów na obniżenie raty kredytu

komplet obiadowy

Jaki serwis obiadowy kupić?