w

Skarpety bawełniane – dlaczego warto je nosić?

Kilka lat temu stały się najbardziej charakterystycznym wyznacznikiem polskości za granicą. Białe, bawełniane skarpety noszone do sandałów na stałe zagościły w niezgłębionych czeluściach internetu. Są bohaterkami memów i śmiesznych obrazków, powstało na ich temat nawet kilka artykułów, i to nie tylko na serwisach ze śmiesznymi, niepoważnymi treściami. O skarpetach i sandałach pisały czołowe polskie tytuły. Skąd taka wielka ich popularność – do dzisiaj nie wiadomo.

Mimo, że zakładamy je codziennie, zwłaszcza w zimie i jesienią, zazwyczaj nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Nie przejmujemy się nawet tym, że bywają dziurawe lub przetarte – przecież nikt tego nie zauważy. Skupiamy się głównie na butach – ich wyglądzie i czystości, skarpetkom nie poświęcając prawie żadnej uwagi. Niestety – popełniamy błąd. Ta część bielizny również jest ważna, tak samo jak każda inna ma swoją funkcję do spełnienia. Dlaczego?

Po pierwsze, skarpety chronią naszą stopę przed większością otarć pochodzących od obuwia, zwłaszcza, jeśli chodzi o okolice pięty i kostki. Kto nie wierzy, niech ubierze adidasy na nagą stopę i uda się na krótkie zakupy do pobliskiego sklepu. Na pewno po powrocie odetchnie z ulgą, bo taki spacer to nic przyjemnego. Na pewno zauważy też, że stopa, zwłaszcza na podbiciu jest mokra od potu. Dlaczego? No właśnie.

Skarpetki 100% bawełny pomagają wchłaniać pot i odprowadzać go na zewnątrz. Na stopach znajduje się spora ilość gruczołów potowych, który musi znaleźć gdzieś ujście. Im lepszy jest materiał, z którego wykonano skarpetkę, tym krótszy będzie proces odprowadzania potu.

Jeśli już o wilgoci mowa, skarpety pomagają chronić nogi nie tylko przed kontuzjami, ale również przed zakażeniami bakteryjnymi czy grzybiczymi – jak chociażby popularna, zwłaszcza na basenach – grzybica stóp i paznokci.

Warto też pamiętać, że skarpetki chronią buty przed nieprzyjemnym zapachem. To na nie trafia pot i produkty z jego rozkładu (te odpowiedzialne za przykry zapach). Bielizna jest o wiele łatwiejsza w czyszczeniu niż obuwie, jest też o wiele tańsza – to jedna z jej głównych zalet.

Kolejną, wcale nie najmniej ważną zaletą, w przypadku skarpet bawełnianych jest ich neutralność dla skóry. Nie powodują podrażnień, uczuleń, są przyjemne w dotyku, doskonale chronią przed niskimi temperaturami i odmrożeniami.

Dlatego zacznijmy zwracać uwagę na to, z jakich materiałów wykonana jest odzież, którą nosimy, nie tylko bielizna. Warto odżałować większą sumę na ubrania z wysokojakościowych tkanin, zamiast męczyć się w nieprzepuszczalnych tkaninach rodem z chińskiego bazaru.


  1. Kultowe modele okularów – Ray Ban Aviator oraz Ray Ban Wayfarer
  2. Moda dziecięca
  3. Blogi kosmetyczne, które warto czytać

Originally posted 2015-09-05 15:15:45.

Skomentuj

Jak przygotować się do treningu?

Nie dajmy się cukrzycy