w , ,

Jak usunąć plamy z żywicy?

Kiedy zdarzy się nam ubrudzić ubranie żywicą, wydaje nam się, że trzeba je już wyrzucić, ponieważ plam nie da się usunąć. Nic bardziej mylnego. Plamę z żywicy można usunąć całkowicie, tak samo jak każdą inną plamę, przy użyciu właściwych środków. Dowiedz się jak usunąć plamy z żywicy, zamiast wyrzucać zabrudzone ubranie. 

Dobrze jest użyć spirytusu lub denaturatu, żeby się pozbyć plamy z żywicy. Weź szmatkę i zwilż ją alkoholem. Przecieraj plamę aż do usunięcia, jednak za każdym razem czystą, nawilżoną jej częścią, żeby nie rozcierać żywicy po ubraniu jeszcze bardziej. Powinno się także wyprać materiał po dokładnym oczyszczeniu, najlepiej ręcznie, w ciepłej wodzie w dodatkiem szarego mydła lub proszku do prania. Mydło można zetrzeć na tarce o grubych oczkach i dodać do wody. Szybciej się rozpuszczą i łatwiej będzie prać z dodatkiem wiórów.

Można także przecierać plamy z żywicy acetonem. Tak samo jak w wypadku poprzedniego sposobu, należy przecierać nawilżoną szmatką i wyprać w letniej wodzie z dodatkiem środka piorącego.

Aby skutecznie pozbyć się plam z żywicy, można przygotować roztwór terpentyny i spirytusu w proporcji 1:3. Nawilżamy szmatkę roztworem i przecieramy do czysta a następnie pierzemy. Warto przed czyszczeniem sprawdzić czy substancja, którą czyścimy, nie wyrządzi szkody na ubraniu. W tym celu najlepiej odwrócić materiał na lewą stronę i w niewidocznym miejscu, sprawdzić czy substancja nie odbarwia ani nie uszkadza materiału.

Jeśli mamy do czynienia z żywicą na materiale syntetycznym, możemy spokojnie zwiększyć proporcje terpentyny do spirytusu, jeśli zdecydujemy się użyć tej mieszanki do czyszczenia. Możemy wymieszać terpentynę i spirytus w proporcji 1:1. Naturalne tkaniny mogą zostać zniszczone przez terpentynę, w przypadku tych syntetycznych, nie ma takiej obawy.

Do usunięcia żywicy z niektórych ubrań, można także użyć zmywacza do paznokci.

Dobrze jest podłożyć pod materiał ręcznik papierowy przed przystąpieniem do wycierania żywicy szmatką. Zamiast szmatki można użyć gazy lub nawet wacików jednorazowych. Trzeba się liczyć z tym, że szmatka będzie do wyrzucenia po skończonym czyszczeniu.

Żywicę można także usunąć w podobny sposób jak gumę do żucia. Można włożyć ubrudzoną odzież do zamrażarki na kilkanaście minut i po upływie tego czasu, zdrapywać żywicę paznokciami. Lepiej nie używać do tego żadnych ostrzejszych przyrządów, żeby nie uszkodzić materiału.


  1. Jak usunąć plamy z rdzy?
  2. Jak usunąć plamy z krwi?
  3. Jak usunąć plamy z tuszu?

Originally posted 2015-11-03 22:00:51.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top 5 sposobów na sprzątanie łazienki

Usuwanie plam z tuszu

Usuwanie plam z tuszu