w , ,

Soda oczyszczona zastosowania

Soda oczyszczona ma wiele magicznych właściwości. Kilka z nich zapewne znasz, bo od lat stosują je nasze babcie w różnych awaryjnych sytuacjach. Zebraliśmy najskuteczniejsze zastosowania sody oczyszczonej i postanowiliśmy się nimi podzielić, żeby każdy mógł przekonać się na własnym przykładzie jakie cuda czyni ten niepozorny proszek i jak bardzo ułatwia codzienne życie. 

Soda oczyszczona zastosowania: Na trudne plamy

Stara plama na ulubionej bluzce, która za nic nie chce zejść? Zrób pastę z sody połączonej z wodą i nałóż ją na całą plamę, zostaw na kilka godzin, sprawdzając żeby nie wyschła i ewentualnie podlej wodą. Potem zapierz plamę i wypierz bluzkę w pralce, tak jak zwykle.

Plamy z dywanu lub kanapy pozbędziesz się, robiąc pastę z sody i octu. Zostaw na trochę i wyszoruj plamę szczoteczką, potem zapierz czystą wodą.

Jeśli rozsypiesz sodę na całą powierzchnię dywanu i dokładnie odkurzysz po kilku godzinach, dywan odzyska swój dawny kolor i będzie odświeżony.

Soda oczyszczona zastosowania: Do czyszczenia sprzętów domowych

Wymieszaj sodę z wodą, żeby powstała pasta. Nałóż na gąbkę i szoruj tym kuchenkę. Jeśli zostaną ci zaschnięte plamy, trudne do usunięcia, nalej na nie nieco wody i posyp dokładnie sodą. Zostaw na chwilę i po tym czasie zetrzyj brud z kuchenki. Bardziej uporczywe zabrudzenia mogą wymagać odrobiny szorowania.

Brudny ruszt piekarnika lub grilla szoruj pastą z sody oczyszczonej. Brud powinien zejść po około 15 minutach, spłucz dokładnie wodą i najlepiej jeśli wypalisz go przed kontaktem z żywnością.

Zagotuj w garnku odrobinę wody, około 1 centymetr od dna. Nasyp pół szklanki sody i zamieszaj. Odstaw na noc i rano umyj garnek.

Soda oczyszczona zastosowania: Na przykre zapachy

Przykre zapachy z dłoni po gotowaniu, usuniesz jeśli lekko mokre dłonie zanurzysz w sodzie oczyszczonej i przez chwilę będziesz rozcierać ją na dłoniach.

Zapachy w kuchence mikrofalowej nie będą przeszkadzały, jeśli będzie w niej stała miseczka z sodą oczyszczoną. Przed każdym grzaniem musisz ją wyciągać.

Rozpuścić łyżeczkę sody w wodzie i wstawić do lodówki na kilka godzin, aby pozbyć się przykrego zapachu w lodówce.

Soda oczyszczona zastosowania: Na sprzątanie w łazience

Aby dokładnie wyczyścić fugi w łazience, możesz nałożyć na nie pastę z sody i pozostawić na kilka minut, po tym czasie szoruj szczoteczką fugi i spłucz czystą wodą.

Spryskaj kabinę prysznicową octem a potem szoruj sodą oczyszczoną, spłucz czystą wodą.

Dokładnie zasyp muszlę klozetową sodą oczyszczoną i zalej octem a następnie wyszoruj szczoteczką.

Jeśli potrzebujesz przeczyścić rury kanalizacyjne, to najlepszym sposobem będzie zalanie sody gorącą wodą.

Na zatkane odpływy pomoże soda. Wystarczy, że zalejesz ją gorącym octem w proporcjach 1: a po kilku minutach spłuczesz obficie wodą. Na klasyczne odpływy takie jak w zlewie czy umywalce wystarczy szklanka octu na szklankę sody.


 1. Co oznaczają symbole na metkach?
 2. Kamień winny – co to takiego?
 3. Czyszczenie wentylacji
 4. Czyszczenie kanapy- łatwe czy trudne?

Originally posted 2015-10-02 15:22:18.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Domowe sposoby na pranie dywanów

  Jak usunąć plamy z wina