w

Domowe sposoby na pranie dywanów

Marzysz o pięknym, mięciutkim jasnym dywanie, w którego długich włosach zanurzysz stopy, ale boisz się, że po tygodniu obecności w twoim domu, będzie szary, brudny i do wyrzucenie? Nic bardziej mylnego. Poznaj nasze domowe sposoby na pranie dywanów i ciesz się pięknym i czystym dywanem w swoim domu. 

Podstawą pielęgnacji każdego dywanu, bez względu na kolor i długość włosia jest codzienne odkurzanie. Wtedy kurz i inne bieżące brudy, nie będą wchodziły zbyt głęboko w strukturę dywanu. Przed każdym czyszczeniem dywanu, dokładnie go wytrzep, żeby kurz zalegający w strukturze dywanu, nie zamienił się w błoto, w kontakcie z wodą.

Po dokładnym odkurzeniu całego dywanu możesz dokładnie posypać dywan sodą oczyszczoną. Dobrze, jeśli zostawisz sodę na dywanie na kilkanaście minut. Po tym czasie dokładnie odkurz dywan z całej sody. Dywan odzyska świeżość dawne kolory.

Jeśli uporczywe plamy zostaną na twoim dywanie, namocz je nieco letnią wodą i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie, posyp plamę proszkiem do prania i wcieraj w dywan szczoteczką do czyszczenia. Potem namocz ręcznik w letniej wodzie i wycieraj nim plamę. Na koniec przykryj plamę suchym ręcznikiem, żeby wchłonął nadmiar wilgoci. Najlepiej na całą noc. Powinno zostać bez śladu. W taki sposób możesz też odświeżać dywan raz na kilka miesięcy.

pranie dywanów

Połącz proszek do pieczenia z octem, w proporcjach 2:3 i wetrzyj w dywan przy pomocy gąbki. Po starannym wysuszeniu, stare plamy z dywanu powinny zniknąć.

Jeśli masz dostęp do trocin, to namocz je octem i rozłóż na zaplamionym dywanie do wyschnięcia. Kiedy będą już suche, zbierz trociny i dokładnie odkurz dywan.

Aby pozbyć się zalegającej sierści, którą zostawiają na dywanie czworonożni przyjaciele, a której nie usunie wystarczająco dobrze odkurzacz, najlepiej jest dobrze namoczyć szmatkę. Dokładnie ją wykręcić, żeby pozbyć się nadmiaru wody i mocno pocierać nią o dywan, nadmiar sierści powinien dobrze wyjść z dywanu. Jeśli dodatkowo masz problem z przykrym zapachem, to namocz czystą szmatkę w wodzie z sodą oczyszczoną. Powinna usunąć brzydki zapach z dywanu.

pranie dywanów

Na problem z brudnym dywanem sznurkowym, pomoże woda z amoniakiem. Rozpuść dwie łyżki amoniaku w litrze wody i delikatnie wcieraj w dywan, do uzyskania pożądanej czystości dywanu. Nie dopuść do przemoczenia, żeby dywan brzydko nie pachniał.

Dobrym sposobem na czyszczenie dywanu zimą jest wyniesienie go na mokry śnieg i położenie na nim od strony „włochatej”. Śnieg nie może być mokry, najlepiej jeśli będzie na dworze trzaskający mróz. Dokładnie otrzep dywan trzepaczką i przenieś w czyste miejsce. Powtarzaj czynność aż śnieg pod dywanem będzie czysty.


  1. Jak usunąć plamy z krwi?
  2. Jak czyścić srebro?
  3. Czyszczenie wersalki
  4. Czyszczenie skóry

Originally posted 2015-10-01 14:41:26.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top 5 sposobów na to jak sprzątać kuchnię

Zastosowanie soli kuchennej

Soda oczyszczona zastosowania