Home / ekologiczny dom / Domowe sposoby na pranie dywanów

Domowe sposoby na pranie dywanów

Marzysz o pięknym, mięciutkim jasnym dywanie, w którego długich włosach zanurzysz stopy, ale boisz się, że po tygodniu obecności w twoim domu, będzie szary, brudny i do wyrzucenie? Nic bardziej mylnego. Poznaj nasze domowe sposoby na pranie dywanów i ciesz się pięknym i czystym dywanem w swoim domu. 

Vacuum cleaner carpet

Podstawą pielęgnacji każdego dywanu, bez względu na kolor i długość włosia jest codzienne odkurzanie. Wtedy kurz i inne bieżące brudy, nie będą wchodziły zbyt głęboko w strukturę dywanu. Przed każdym czyszczeniem dywanu, dokładnie go wytrzep, żeby kurz zalegający w strukturze dywanu, nie zamienił się w błoto, w kontakcie z wodą.

Po dokładnym odkurzeniu całego dywanu możesz dokładnie posypać dywan sodą oczyszczoną. Dobrze, jeśli zostawisz sodę na dywanie na kilkanaście minut. Po tym czasie dokładnie odkurz dywan z całej sody. Dywan odzyska świeżość dawne kolory.

Jeśli uporczywe plamy zostaną na twoim dywanie, namocz je nieco letnią wodą i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie, posyp plamę proszkiem do prania i wcieraj w dywan szczoteczką do czyszczenia. Potem namocz ręcznik w letniej wodzie i wycieraj nim plamę. Na koniec przykryj plamę suchym ręcznikiem, żeby wchłonął nadmiar wilgoci. Najlepiej na całą noc. Powinno zostać bez śladu. W taki sposób możesz też odświeżać dywan raz na kilka miesięcy.

dywan (3)

Połącz proszek do pieczenia z octem, w proporcjach 2:3 i wetrzyj w dywan przy pomocy gąbki. Po starannym wysuszeniu, stare plamy z dywanu powinny zniknąć.

Jeśli masz dostęp do trocin, to namocz je octem i rozłóż na zaplamionym dywanie do wyschnięcia. Kiedy będą już suche, zbierz trociny i dokładnie odkurz dywan.

Aby pozbyć się zalegającej sierści, którą zostawiają na dywanie czworonożni przyjaciele, a której nie usunie wystarczająco dobrze odkurzacz, najlepiej jest dobrze namoczyć szmatkę. Dokładnie ją wykręcić, żeby pozbyć się nadmiaru wody i mocno pocierać nią o dywan, nadmiar sierści powinien dobrze wyjść z dywanu. Jeśli dodatkowo masz problem z przykrym zapachem, to namocz czystą szmatkę w wodzie z sodą oczyszczoną. Powinna usunąć brzydki zapach z dywanu.

Young Woman Cleaning Carpet With Detergent Spray Bottle And Sponge

Na problem z brudnym dywanem sznurkowym, pomoże woda z amoniakiem. Rozpuść dwie łyżki amoniaku w litrze wody i delikatnie wcieraj w dywan, do uzyskania pożądanej czystości dywanu. Nie dopuść do przemoczenia, żeby dywan brzydko nie pachniał.

Dobrym sposobem na czyszczenie dywanu zimą jest wyniesienie go na mokry śnieg i położenie na nim od strony „włochatej”. Śnieg nie może być mokry, najlepiej jeśli będzie na dworze trzaskający mróz. Dokładnie otrzep dywan trzepaczką i przenieś w czyste miejsce. Powtarzaj czynność aż śnieg pod dywanem będzie czysty.

Zobacz również

profesjonalne środki czystości

Profesjonalne środki czystości

Każdy kto zajmuje się zawodowo sprzątaniem lub też prowadzi firmę sprzątającą, doskonale wie, że jakość …

Jak dbać o dywan

Jak dbać o dywan?

Kupując dywan zwykle zwracamy uwagę na to, aby pasował do naszego wnętrza. Jednak oprócz designu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *