w

Jak usunąć plamy z kawy?

Czy znasz to uczucie kiedy rano w pośpiechu bierzesz łyk kawy, która niespodziewanie ląduje na twojej koszuli. Przebrać się zdążysz, ale wyprać koszuli już nie. Wiadomo, że plamy najszybciej schodzą „na świeżo”, ale czasem nie mamy wyjścia i plamę musimy usuwać na długo po tym jak powstała. Podpowiadamy jak usunąć plamy z kawy, zarówno te świeże, jak i te nieco starsze. 

 

Jak usunąć plamy z kawy?

Na świeżo

Przyłóż do tkaniny ręcznik papierowy, najlepiej z obu stron i poczekaj aż wchłonie nieco kawy z materiału. Pod żadnym pozorem nie pocieraj nim o tkaninę, ponieważ plama zacznie się powiększać a papier tylko utrwali kawę na tkaninie. Napuść do zlewu trochę zimnej wody i zanurz w niej zaplamiony fragment materiału. Pamiętaj, żeby go nie pocierać, żeby nie utrwalać plamy. Woda musi być zimna, bo letnia lub ciepła utrwalą plamę. Do proszku do prania dodaj trochę octu, tworząc pastę. Obłóż plamę pastą z obu stron i odczekaj kilka minut. Zapierz plamę, wcierając w nią pastę i spłucz wodą. Pamiętaj, żeby woda była zimna dopóki nie upewnisz się, że plama zniknęła. Na koniec, polej plamę wybielaczem i spłucz wodą a następnie wypierz w pralce tak jak zawsze.

Jak usunąć plamy z kawy?

 

Stare plamy

Wymieszaj w proporcji 1:1 spirytus i glicerynę i nałóż obficie na plamę z kawy, której chcesz się pozbyć. Najlepiej zrobić to wieczorem, żeby przez noc materiał się „moczył” w miksturze. Następnego dnia spłucz materiał ciepłą wodą. Na koniec włóż ubranie do pralki i wypierz tak ja zawsze.

Jeśli plamy nie zejdą do końca, powtórz czynność do skutku. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku.

Jak usunąć plamy z kawy?


  1. Jak usunąć plamy z krwi?
  2. Jak usunąć plamy z rdzy?
  3. Czyszczenie wersalki

 

Originally posted 2015-09-25 16:03:13.

Skomentuj

Sprawdzone sposoby na mycie okien

Czyszczenie kanap domowym sposobem