w

Jak usunąć plamy z wina

Czasami podczas obiadu czy przyjęcia, wylejesz na siebie przypadkiem czerwone wino. Złośliwość rzeczy martwych, najczęściej sprawia, że akurat masz na sobie wykrochmaloną, śnieżnobiałą koszulę. Oto kilka skutecznych sposobów na to, jak usunąć plamy z wina. 

Jak usunąć plamy z wina
Jak usunąć plamy z wina

Świeża plama

Jeśli plama jest świeża, natychmiast zasyp ją obficie solą, i pozostaw na jakiś czas, tak żeby wchłonęła całą ciecz. Następnie wypierz w pralce lub ręcznie. Jeśli wybierzesz pralkę to nasyp do niej proszku do prania tak jak przy normalnym praniu. Jeśli zdecydujesz się na pranie ręczne, użyj w tym celu szarego mydła.

Możesz polać plamę białym winem lub szampanem ale musi się to odbyć bardzo precyzyjnie, żeby nie pobrudzić tkaniny dodatkowo białym winem. Następnie wypierz w pralce lub ręcznie, tak jak w poprzednim przykładzie.

Polej plamę z wina wodą utlenioną i delikatnie pocieraj a następnie wypłucz w chłodnej czystej wodzie. Jeśli tkanina jest szczególnie delikatna to rozcieńcz wodę utlenioną, ze zwykłą czystą.

Jeśli nie możesz w tej chwili zaprać plamy ale w ciągu kilkunastu minut będziesz miał taką możliwość to staraj się żeby plama nie wyschła na tobie. Możesz namaczać ją zwykłą wodą lub białym winem. Następnie postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami.

 

Stara plama z wina

Namocz starą plamę z wina w spirytusie, 10% wodzie utlenionej lub w sodzie oczyszczonej. Jeśli plamy są mocne a materiał trwały, możesz namoczyć w soku z cytryny, jednak wcześniej rozcieńcz go nieco z wodą. Wypierz w pralce z dodatkiem proszku do prania.

Z sody oczyszczonej i wody zrób pastę i nałóż ją na zabrudzoną tkaninę i pozostaw na kilka godzin. Co jakiś czas nasączaj materiał wodą, żeby aktywnie „pracował” nad plamą. Następnie zetrzyj pastę i spłucz plamę czystą, letnią wodą. Możesz potem wyprać w pralce.

Jak usunąć plamy z wina
Jak usunąć plamy z wina

Plama na dywanie

Najlepiej posypać dywan bardzo obficie solą a następnie, kiedy już wchłonie całą plamę, odkurzyć sól z dywanu. Jeśli plama jest stara, najlepiej nałożyć na nią papkę z sody oczyszczonej, dolewając co jakiś czas wody. Po tym czasie, odkurzyć nadmiar papki i dywan wyszorować szczoteczką, używając do tego jedynie czystej wody.

Originally posted 2015-09-29 16:12:43.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    Zastosowanie soli kuchennej

    Soda oczyszczona zastosowania

    Jak czyścić tapicerkę samochodową?