w

Jak prawidłowo przechowywać jedzenie? Poznaj podstawowe zasady!

przechowywanie jedzenia
przechowywanie jedzenia

Odpowiednie przechowywanie jedzenia w Twoim domu bez wątpienia wpływa na jej trwałość i pozwala zachować świeżość na dłużej. Tym samym oszczędzasz czas, pieniądze i unikasz niechcianych problemów zdrowotnych związanych ze spożyciem nieświeżych produktów. Jak w takim razie przedłużyć okres przydatności do spożycia kupowanego jedzenia i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak przechowywać żywność?

Właściwe przechowywanie żywności w domu ma znaczący wpływ na jej trwałość i jakość, ale także zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. W takim razie jak się za to zabrać?

Przede wszystkim oddzielaj żywność surową i gotową do spożycia, a unikniesz zanieczyszczenia krzyżowego – inaczej mówiąc, uchronisz się przed niebezpiecznymi zatruciami pokarmowymi. Co więcej, zwróć uwagę na pojemniki, w których przechowujesz jedzenie – sprawdź, czy są one przeznaczone do żywności. Nie trzymaj też żywności w otwartych puszkach, ale przekładaj je do odpowiednich opakowań.

Stosuj się do zaleceń na etykietach – nie wszystkie produkty muszą być przechowywane w lodówce, w niektórych przypadkach wystarczy wygospodarować dla nich miejsce w kuchennej szafce lub spiżarni.

Jakie są zasady przechowywania żywności?

Istnieją różne sposoby przechowywania żywności. Niektóre produkty trafiają na kilka dni do lodówki, inne możesz zamrozić, a jeszcze inne bez obaw możesz trzymać na kuchennych półkach. Właściwe przechowywanie jedzenia jest jednak niezwykle ważne, dlatego koniecznie stosuj się do obowiązujących zasad. Pamiętaj, że żywność zanieczyszczona bakteriami może wyglądać, pachnieć i smakować normalnie – jednak bakterie mogą namnażać się w niej do niebezpiecznych poziomów.

Jedzenie przechowywane w lodówce – na co zwrócić uwagę?

Żywność w lodówce jest chłodzona – proces ten spowalnia wzrost szkodliwych drobnoustrojów i zachowuje dłuższą świeżość produktów. Surowe mięso i ryby przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej na dolnej półce. Gotowe dania ustawiaj na wyższych poziomach.

Unikaj przepełnienia lodówki, pozostaw miejsce między produktami – dzięki temu powietrze będzie mogło swobodnie krążyć, a lodówka będzie działać skutecznie. Nie umieszczaj też gorących potraw bezpośrednio w lodówce – spowoduje to podniesienie temperatury wewnątrz urządzenia, a tym samym sprawi, że lodówka nie będzie dostatecznie chłodzić znajdujących się w niej pokarmów.

Mrożenie jedzenia – sposób na przedłużenie trwałości

W zależności od produktu, za pomocą mrożenia możesz przedłużyć okres przydatności do spożycia nawet do roku – w przypadku warzyw czy surowego mięsa. Pamiętaj jednak przy tym o stosowaniu specjalnych opakowań – woreczków i pojemników przeznaczonych do mrożenia. Co istotne, nie zamrażaj ponownie, wcześniej rozmrożonych produktów.

Jak przechowywać suchą żywność i dojrzewające produkty?

Wszelkiego rodzaju suchą żywność – makarony, kasze, mąki, możesz przechowywać w zamkniętych workach lub pojemnikach, umiejscowionych w kuchennych szafkach. Podobnie sprawa wygląda  z nieotwartymi puszkami, słoikami i napojami. Co więcej, wszystkie produkty dojrzewające: pomidory, awokado czy gruszki, również mogą leżeć na kuchennym blacie. Nie ma konieczności trzymania ich w lodówce. Ważne tylko, by znajdowały się z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

W czym można przechowywać żywność?

Na rynku dostępne są pojemniki do żywności o różnych pojemnościach. Zatrzymają aromat oraz zabezpieczą przed zanieczyszczeniem przyprawy czy dania – przed ponownym użyciem, dokładnie je umyj. Zawsze sprawdzaj jednak oznaczenie na opakowaniu – szczególnie tym plastikowym. Istnieje aż 7 rodzajów plastikowych opakowań i nie każdy nadaje się do przechowywania pożywienia.

Na przyprawy idealnie sprawdzą się nieduże słoiczki – zapewnią ład i porządek w kuchennej szufladzie. Jeśli natomiast mrozisz produkty, użyj specjalnych woreczków, dodatkowo oznacz pojemnik datą – pozwoli określić, ile czasu dany produkt znajduje się w zamrażarce. Świeże warzywa czy owoce, umieść z kolei w lodówce, w przeznaczonych do tego szufladach.

 

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    budowanie wizerunku, marka osobista

    Budowanie wizerunku w social mediach. W jaki sposób budować markę osobistą?

    pomysły na biznes w 2023

    Marzysz o rozkręceniu własnego biznesu? Sprawdź, jakie rodzaje działalności mają duży potencjał w 2023 roku!