w

Porady dla mamy pierwszoklasisty

Moment, w którym dziecko idzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej może być wielkim przeżyciem nie tylko dla niego, ale także dla jego mamy. Rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się bowiem z wieloma nowymi przeżyciami, zmianą organizacji dnia i nowymi problemami, z którymi może zmagać się dziecko. Aby pierwsze miesiące edukacji były przede wszystkim przyjemnością, warto poznać podstawowe porady dla mamy pierwszoklasisty i zacząć się do nich stosować.

Kalendarz to podstawa

Aby nie pogubić się w harmonogramie wywiadówek, wycieczek szkolnych czy terminach płacenia szkolnych składek, najlepiej założyć specjalny kalendarz, w którym będą zaznaczane wszystkie istotne wydarzenia. Co więcej, prowadzenie kalendarza pozwala na planowanie swojej pracy czy codziennych obowiązków w taki sposób, by pogodzić je ze szkolnymi sprawami dziecka. Można więc uniknąć trudności związanych z koniecznością przekładania spotkań czy nagłego wygospodarowania pieniędzy na nadchodzącą wycieczkę.

Wspólne przygotowanie do szkoły

Pierwsza klasa szkoły podstawowej to duża zmiana w życiu dziecka. Właśnie na początku swojej edukacji dzieci mogą nie tylko nauczyć się zawierania nowych znajomości czy zdobywać wiedzę, ale także wyrobić pewne nawyki. Jest to więc doskonała okazja, by pokazać dziecku, jak pakować się do szkoły i nauczyć je, że lekcje powinno odrabiać się zaraz po powrocie do domu, a książki na kolejny dzień przygotowywać jeszcze wieczorem. Wspólnie także można przygotowywać drugie śniadanie. Okres nauki szkolnej wymaga także wykreowania pewnej rutyny. Dziecko może więc nauczyć się, jak szybko przygotować się do szkoły, czy jak najlepiej spędzać popołudnie po lekcjach.

Przygotowanie na kryzys

Szczególnie w pierwszym semestrze nauki szkolnej dzieci mogą przechodzić kryzys. Nic dziwnego, bo nagle zupełnie zmienia się ich życie – trafiają do klasy pełnej nowych twarzy, nagle mają więcej obowiązków, a mniej czasu na zabawę, a do tego muszą regularnie się uczyć. Jest to jednak całkowicie normalne. Ważne, by cierpliwie przeczekać ten okres, być wsparciem dla dziecka, a najlepiej zadbać o organizację weekendu czy popołudnia w taki sposób, by dziecko przestało czuć, że szkoła odbiera mu czas na zabawę i jest jedynie przykrym obowiązkiem.

Originally posted 2017-09-11 08:40:22.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wzor tatuazu z motywem muszli (20)

Tatuaże z motywem muszli

oczyszczanie skóry

Jak odpowiednio oczyszczać skórę