w

Przedszkolaki pod żaglami

Szkolenie żeglarskie zazwyczaj dzieci rozpoczynają mając 7 – 8 lat, jednak niektóre szkoły uczą nawet 3 latków. Wiele osób zastanawia się, czy nauka takich maluchów ma sens i czy przekłada się na lepsze wyniki w przyszłości.

 Warto wiedzieć jak przebiega nauka żeglowania, w przypadku przedszkolaków i na czym polega. 

Czy warto zapisać dziecko na żeglarstwo?

Żeglarstwo to bardzo fajne hobby. Wiąże się ono z wieloma zaletami, m.in. kształtuje charakter, pozwala na zwiedzanie świata, jest dobre dla zdrowia i wytwarza adrenalinę. Z pewnością warto zapisać dziecko na takie lekcje. Jest to najlepszy sposób na rozwój intelektualny i fizyczny, a także naukę współpracy z innymi. 

Jak zacząć przygodę przedszkolaka z żaglami?

Aby zacząć naukę żeglarstwa, warto w pierwszej kolejności zabrać malucha pod żagle. Wspólne pływanie z rodzicami to najlepszy sposób na oswojenie się z wodą i łódką. W ten sposób dzieci będą mogły zobaczyć w jaki sposób powinno się poruszać po jachcie i o jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać. 

Jeżeli przedszkolach złapie bakcyla, można nie tracić czasu i do razu zapisać go na zajęcia dla najmłodszych. Jak wspomniano wcześniej, wbrew powszechnej opinii, są także dostępne szkoły najmłodszych. 

Początki pod żaglami 

Najpopularniejszą klasą jachtów dla dzieci jest Optymist. Charakteryzuje się on bardzo prostą konstrukcją, dzięki czemu każdy maluch może bez problemu rozpocząć naukę. Nie ma żadnej, najniższej granicy wiekowej dla dzieci, chcących rozpocząć przygodę z żaglami, warto jednak zaznaczyć, że najlepszym momentem jest czas, kiedy dziecko będzie się czuło pewnie i bezpiecznie przebywając blisko wody. 

Małe dzieci oczywiście nie żaglują samodzielnie. Uczestniczą one w zajęciach i pływają ze starszymi. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów. 

Dużym plusem tak wczesnego rozpoczęcia przygody z żaglami jest równoczesna nauka zaradności i samodzielności. Dzieci przyzwyczajają się także, do tego, że przez cały czas nie ma z nimi rodziców, a zamiast tego muszą współpracować z innymi maluchami i ich słuchać. Nauka żaglowania ma bardzo pozytywny wpływ na przedszkolaków!

Wczesna nauka żeglowania a wyniki sportowe

Innymi korzyściami związanymi z wczesnym rozpoczęciem przygody z żaglami, są późniejsze wyniki sportowe. Dzieci, które rozpoczynają w wieku przedszkolnym, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesów w przyszłości. Przedszkolaki kształtują swoje umiejętności i rozwijają się bardzo szybko. Im wcześniej maluch zacznie, tym szybciej opanuje wszelkie podstawy. 

Bardzo ważne jest jednak to, żeby nie nakładać na dziecko zbyt dużej presji. Chęć wychowania samodzielnego dziecka, które od najmłodszych lat świetnie sobie poradzi i dodatkowo będzie osiągało sukcesy sportowe, to marzenie wielu rodziców. Jednak nie należy zapominać o zdrowym rozsądku, aby nie zniechęcić dziecka. 

Doświadczony trener, oprócz pracy z dzieckiem, musi także skupić się na systematycznej i konsekwentnej pracy z rodzicami. Ważna jest rozmowa, aby opiekunowie zbytnio nie naciskali. Żeglarstwo to nie jest prosty sport, maluchy przede wszystkim go poznają i na początku bardziej się bawią niż trenują i w ten sposób oswajają się z nową rzeczywistością, co niewątpliwie ma duże znaczenie w przyszłości.

Przedszkolaki z pewnością mogą rozpocząć naukę żeglarstwa, jednak mus być ona kontrolowana. Niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego trenera. Od jego zdrowego podejścia wiele zależy. Współpracując z rodzicami, opracuje najlepszą drogę dla podopiecznego. 

 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

Skomentuj

Rozjaśniające Serum

Korygująco-Rozjaśniające Serum Olśniewający Innowator do twarzy FACEBOOM

Rolety okienne

Rolety okienne i ich trwałość – jak jest naprawdę?