w , ,

Brytyjskie regulacje dotyczące fotelików dziecięcych

Czy wiesz, w jaki sposób dobrać fotelik dla dziecka w UK, aby spełniać wymagania stawiane przez ustawodawców? Dzięki temu krótkiemu artykułowi poznasz wszystkie przepisy, które uchronią Cię przed mandatem, a Twojemu dziecku zapewnią bezpieczeństwo.

Zmiany w przepisach nastąpiły pod koniec 2016 roku, a więc już jakiś czas temu. Dlatego nie ma żadnego wytłumaczenia dla kierowców, którzy w połowie 2017 nadal nie wiedzą, jak powinno podróżować ich dziecko. Jeśli posiadasz samochód osobowy w UK, a Twój podopieczny nie ma ukończonych 12 lat, musi on jeździć w foteliku z oparciem.

Zwykłe siedzisko wystarczy, jeżeli pomimo nieprzekroczenia bariery wiekowej młody człowiek ma już ponad 125 centymetrów wzrostu i waży więcej niż 22 kilogramy. W tej sytuacji, jak podkreślamy, niepotrzebne jest oparcie.Chodzi tu głównie o sposób zapięcia pasów, przez co dziecko jest chronione we właściwy sposób, a nie tylko przypięte. W sytuacji kolizji oparcie pomagające umieścić pasy na odpowiedniej wysokości robi naprawdę dużą różnicę.

Zapewne interesują Cię też kwestie ewentualnych kar. Cóż, sięgają nawet 500 funtów, co powinno skutecznie odstraszać zbuntowanych kierowców. Policja w UK jest szczególnie wyczulona na punkcie bezpieczeństwa dzieci.

Czy zmiany były potrzebne

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko twierdząca. Specjalne foteliki dla dzieci chronią je przed urazami nawet w przypadku pozornie niegroźnych kolizji.

W przypadku poważnego wypadku to właśnie fotelik gwarantuje o wiele większe bezpieczeństwo. Nie dziwmy się więc państwom, które przeciągają barierę stosowania fotelika do 150 centymetrów wzrostu. Jak widać, Brytyjczycy nie są aż tak restrykcyjni.

Po zmianie przepisów, znajdziesz tylko siedziska zatwierdzone do użytku i zgodne z nowymi przepisami. Gdy jednak kupiliśmy siedzisko bez oparcia, to będziemy mogli z niego korzystać nie łamiąc prawa, ale nadal zaleca się kupić dziecku siedzisko z wysokim oparciem, gdyż zapewnia ono zdecydowanie lepszą ochronę w przypadku zderzenia bocznego.

Odstępstwa

Istnieje ograniczona liczba przypadków, w których można odstąpić od przepisów w tym w taksówkach (także typu minicab) czy prywatnie wynajętych pojazdach, ale tylko jeśli z tyłu nie ma miejsca na trzeci fotelik dla dziecka. W przypadku niespodziewanych, ale koniecznych przejazdów na krótkich dystansach lub gdy pojazd nie ma pasów bezpieczeństwa dopuszczane jest nie używanie fotelika, aczkolwiek Policja może nas przekonać do zakupu, gdy zostaniemy któryś raz z kolei zatrzymani na „nieplanowanym” przejeździe bez odpowiedniego zapewnienia dziecku bezpieczeństwa.

Źródło: Optimal Solicitors

Skomentuj

Czy to koniec deski do prasowania jaką znamy?

Jak zatrzymać lato? Oto 5 skutecznych sposobów