w ,

Jak działa karta kredytowa

Karta kredytowa jest bardzo popularnym sposobem na szybki kredyt. Jednak niewiele osób zastanawia się nad ich działaniem i tym jak wygląda proces zaciągnięcia i spłacania kredytu na karcie.

Z reguły, oprocentowanie kart kredytowych jest wysokie – może sięgać 24%. Jednocześnie tego rodzaju karty często oferują nieoprocentowany kredyt. Bardzo ważne jest rozróżnienie tych dwóch rzeczy i zrozumienie działania tego środka płatniczego. Z nieoprocentowanego kredytu można najczęściej skorzystać pod pewnymi warunkami. Płacąc kartą w sklepie nie zapłacimy odsetek, natomiast wybierając pieniądze z bankomatu – zostaną one naliczone.

Podobnie – jeśli spłacimy dług powstały na karcie w określonym terminie – nie zapłacimy odsetek. Inaczej będzie, jeśli spóźnimy się ze spłatą choćby jeden dzień. Należy więc znać daty: zamknięcia cyklu rozliczeniowego (najczęściej koniec miesiąca) oraz koniec okresu bezodsetkowego. Czas w którym nie płacimy odsetek kredytu zaciągniętego na karcie trwa, w zależności od banku, ok. 54 dni. Wszystkie transakcje dokonane przykładowo w czerwcu – należy spłacić do 24 lipca.

W związku z tym dla zakupów dokonanych ostatniego dnia miesiąca okres bezodsetkowy będzie wynosił jedynie 24 dni. Do końca terminu bezodsetkowego musimy spłacić co najmniej 5% zaciągniętego długu. Jeśli tego nie zrobi – bank naliczy mu opłatę karną. Dodatkowo płacą tylko minimalną część zadłużenia, bank zacznie naliczać odsetki za dokonane zakupy. 

Na karcie dostępy jest pewien limit kredytowy, który jest ustalany w zależności od zdolności kredytowej klienta. Limit może być pomniejszony o np. pozostałe do spłaty zadłużenie z poprzedniego miesiąca, ewentualne opłaty z tytułu wybieranie pieniędzy z bankomatu lub oprocentowanie kredytu. Jeśli posiadamy na karcie limit kredytowy w wysokości 10 tysięcy złotych, a od początku okresu rozliczeniowego wydaliśmy już 6 tysięcy, to do końca okresu bezodsetkowego ma do dyspozycji 4 tysiące. Tą kwotę można powiększyć jedynie poprzez spłatę zadłużenia.

Często karty kredytowe mają dodatkowe funkcje. Większość z nich jest już dostępna w technologii zbliżeniowej, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces płatności w punktach handlowo – usługowych. Kredytowe karty lojalnościowe, wydawana przy współpracy banku z instytucją lub firmą – często uprawniają ich właściciela do rozmaitych rabatów i promocji w danej sieci handlowej. Dodatkowo niektóre karty są wyposażone w pakiety asistance, które uprawniają użytkownika np. do korzystania z usług specjalistów, opieki medycznej czy pomocy drogowej.


Zobacz też:

Na studia nigdy nie jest za późno – jak pogodzić wychowanie dziecka z nauką?

Bitcoin jest kobietą: Co kobieta powinna wiedzieć o bitcoinie?

BodyBoom – jak odnieść sukces na polskim rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE

Jak wybrać zawód?

plakaty personalizowane mapa (2)

Plakaty personalizowane z mapą miasta – pomysł na wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby