w

Bitcoin jest kobietą: Co kobieta powinna wiedzieć o bitcoinie?

W ostatnim czasie robi absolutną furorę – wieczorne rozmowy facetów przy piwie nagle przestały dotyczyć piłki czy dziewczyn na plaży, a zamiast tego ciągle mowa o  „kopalniach”, „kryptowalutach”, „giełdach” i innych równie zagadkowych pojęciach, które spaja jedno hasło – Bitcoin. O co w tym chodzi? Co my – kobiety powinniśmy wiedzieć na temat bitcoin?

Bitcoin – a co to w ogóle jest?

W największym uproszczeniu Bitcoin to po prostu kolejna waluta, taka jak dolar, euro czy polski złoty. Różnica względem walut tradycyjnych polega na tym, że te, do których jesteśmy przyzwyczajeni są regulowane przez banki centralne poszczególnych krajów, a bitcoina nie reguluje i nie kontroluje żadna instytucja i żaden kraj. Druga różnica polega na tym, że bitcoina nie ma w formie fizycznej (tj. w postaci banknotów czy monet) – jest on tylko walutą cyfrową istniejącą w internecie.

Jak więc w ogóle coś takiego może istnieć? A no jak widać może, …mało tego – jakimś cudem ciągle staje się coraz bardziej popularne. Aby uniemożliwić nadużycia, które byłyby oczywiste w przypadku braku kontroli nad walutą, bitcoin zakłada możliwość sprawowania kontroli przez każdego użytkownika tej cyfrowej waluty. Odbywa się to w taki sposób, że każdy kto zechce może pobrać na swój komputer całą historię transakcji bitcoinowych (wykonanych od początku istnieja bitcoina) i stworzyć swój „węzeł bitcoina”.

Jednocześnie, każda transakcja, aby doszła do skutku musi zostać potwierdzona przez wiele takich „węzłów”. Zamiast jednej instytucji, istnieje więc wiele setek tysięcy punktów kontroli w postaci takich węzłów u użytkowników bitcoina. W praktyce uniemożliwia to wprowadzanie jakichś sztucznych, nieprawidłowych transakcji, niezgodnych z algorytmem bitcoina, gdyż po prostu nie będą one przyjęte przez większość sieci.

Video obrazujące ideę Bitcoin w prostych słowach:

Taka rozproszona księga rozrachunkowa nosi angielską nazwę blockchain (tłum. łańcuch bloków) pozwala w sposób bezpieczny i pewny realizować operacje finansowe bez pośrednictwa jakichkolwiek banków. De facto to ona jest rewolucją, która wciąga kolejnych użytkowników i instytucje. W 2017 Bitcoin zaczął się bowiem pojawiać w analizach rynkowych przygotowywanych przez największe instytucje na świecie. Na przykład Goldman Sachs wydaje już regularnie zalecenia inwestycyjne związane z bitcoinem, ostatnio przewidując, że wartość 1 bitcoina (1 BTC) wyniesie na koniec 2017 roku niemal 4000 dolarów (co oznaczałoby w ciągu kilku kolejnych miesięcy dalszy bardzo wysoki wzrost kursu).

A skoro o cenie mowa…

Dynamiki wyceny rynkowej bitcoinów nie da się porównać z niczym innym obecnie na świecie. Dość powiedzieć, że rok temu 1 bitcoin kosztował ok. 600 USD, a w momencie pisania tego artykułu (sierpień 2017) kosztuje ponad 3300 USD. To wzrost o ponad 550% rocznie!!! Jeszcze ciekawiej robi jeśli przeanalizujemy dłuższy okres – kupując bitcoiny 5 lat temu za 1000$, dziś moglibyśmy cieszyć się kapitałem o wartości ok. 1/3 miliona dolarów (!). Bieżącą cenę bitcoina w złotych najlepiej sprawdzać na specjalistycznych serwisach, na przykład cenabitcoin.pl. Trudno się więc dziwić, że jak grzyby po deszczu pojawiają się serwisy i firmy ułatwiające kupowanie i sprzedawanie bitcoinów, jak i inwestycje w kryptowaluty.

Skąd się biorą bitcoiny?

Skoro, tak jak napisaliśmy, nie istnieje żadna centralna instytucja, która kontroluje emisję bitcoina, zasadnym jest pytanie skąd one w zasadzie się biorą? O całym „cyklu życia” i obiegu bitcoinów napiszemy w jednym z kolejnych artykułów naszego cyklu, gdyż jest to proces wymagający szerszego omówienia, ale na etapie podstaw wystarczy nam wiedza, że bitcoiny są wytwarzane w tzw. kopalniach. „Kopanie bitcoinów” brzmi bardzo zaskakująco, ale to nic innego jak wykonywanie bardzo specjalistycznych obliczeń przez dedykowane do tego komputery. Wykonanie odpowiedniej ilości obliczeń skutkuje otrzymaniem nagrody – właśnie bitcoinów. Kilka lat temu, kiedy kryptowaluty takie jak bitcoin nie były jeszcze tak popularne jak obecnie, do „kopania” wykorzystywano komputery domowe, lecz obecnie, na skutek wzrostu popularności obliczenia stały się na tyle skomplikowane, że nie da się już ich wykonać na nawet najnowszym zwykłym komputerze czy laptopie. Służą do tego wyspecjalizowane, jednozadaniowe komputery, które nie potrafią nic innego jak tylko wykonywać obliczenia niezbędne do wydobywania bitcoinów. Pomimo małej uniwersalności, komputery te w porównaniu z normalnymi osiągają zawrotne ceny – najpopularniejsze i najlepsze koparki bitcoin (bo tak nazywa się takie specjalistyczne komputery), od firmy Antminer, nie jest łatwo zdobyć – w Polsce można je kupić np. w specjalistycznym sklepie z koparkami kopaniebitcoin.pl.

koparka bitcoin

Rys. Tak wygląda koparka bitcoin – komputer dzięki, któremu można wykonywać obliczenia, a w ten sposób zdobyć własne bitcoiny. (prawda, że mało efektowny? 😉 )

[nokaut-offers-box url=’/ksiazki/bitcoin/’ limit=’5′]

Po co mi bitcoiny?

No dobrze, zapytacie, ale w zasadzie to po co mi bitcoiny? Oprócz wartości inwestycyjnej bitcoin i inne kryptowaluty, które powstały na bazie sukcesu samego bitcoina, mają już dziś bardzo wiele zastosowań, ale na ten temat napiszemy w następnym odcinku … ☺

Zobacz też:

https://admonkey.pl/bitcoin-zaczac-uzywac-kryptowalut/

 

Originally posted 2017-08-09 17:48:01.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna: popularne zabiegi

kiedy zaczyna się alkoholizm

Kiedy zaczyna się alkoholizm? Po tych objawach poznasz alkoholika!