w , ,

Bitcoin jest kobietą, cz. 2 – Jak przechowywać bitcoiny?

Zarówno kurs jak i popularność bitcoina stale rośnie. Od czasu naszego poprzedniego artykułu, tłumaczącego co każda kobieta powinna wiedzieć o bitcoinie, minęły 2 miesiące, a w tym czasie cena za 1 bitcoin przebiła nie tylko 4000, a także 5000 dolarów. Oznacza to, że w polskim kantorze bitcoin, aby kupić 1 BTC musimy zapłacić obecnie ok 20 000 zł. Niezależnie od tego czy kurs bitcoin będzie nadal rósł w takim tempie, czy szybciej, czy wolniej, zawsze jeśli zdecydujemy się na inwestycję w bitcoin staniemy przed decyzją gdzie i jak przechowywać zakupione kryptowaluty.

Portfel bitcoin – własna portmonetka na kryptowaluty

Bitcoin, jak również inne kryptowaluty, nie mają fizycznej postaci – są zapisami komputerowymi, więc naturalnie myślimy, że przechowuje się je również „wirtualnie”, czyli gdzieś w internecie. Faktycznie, istnieją rozwiązania pozwalające na przechowywanie bitcoinów w sieci i jest to tak zwany portfel online, jest to najbardziej ryzykowna forma przechowywania kryptowalut, ale że jest najprostsza i najbardziej intuicyjna, to najpierw ją opiszemy.

Portfel online – nasze bitcoiny są w internecie

Wiele z instytucji, za pośrednictwem których możemy zakupić bitcoiny oferuje również możliwość ich przechowywania. Jest to naturalne, gdyż z reguły kupuje się kryptowalutę nie po to, aby od razu w całości ją wydać, a po to, aby całość lub część zachować na później. Taka usługa polegająca na przechowywaniu czyichś środków na własnym serwerze nosi nazwę portfel online i jeśli zdecydujemy się na korzystanie z takiego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę ryzyka jakie się z tym wiążą.

Zasadniczą kwestią jest kwestia zaufania – bitcoin to określona wartość, jeśli zdecydujemy się korzystać z portfela online, musimy mieć świadomość, że faktycznie powierzamy operatorowi tego portfela swoje pieniądze. Sytuacja jest więc zbliżona do tej, którą mamy w banku, lecz o ile banki są dość mocno nadzorowane przez różnego rodzaju urzędy i organy państwowe, o tyle firmy, które prowadzą działalność w zakresie usług związanych z kryptowalutami nie podlegają nadzorowi finansowemu. Nie oznacza to oczywiście, że każda firma oferująca przechowywanie kryptowalut jest oszustwem, ale oznacza, że mogą na rynku pojawiać się firmy, które zdefraudują powierzone im środki klientów, dlatego decydując się na portfel bitcoin online należy zwrócić uwagę na to czy usługodawca jest firmą stabilną, z wystarczającą historią, która budzi zaufanie.

Zresztą zagrożeniem w przypadku portfeli online jest nie tylko kwestia zaufania do właścicieli – również hackerzy mają świadomość, że w tych serwisach znajduje się waluta o dużej wartości, więc portfele online, podobnie jak giełdy bitcoin, są praktycznie non-stop atakowane przez różne grupy włamywaczy komputerowych, którzy próbują włamać się do systemów operatorów portfeli online.

Ciekawym rozwiązaniem może być skorzystanie ze specjalistycznego portfela online zupełnie niezależnego od serwisu, w którym kupujemy bitcoiny. Podobnie jak część kantorów bitcoin, takich jak inpay.pl lub kantorbitcoin.pl skupia się na głównej działalności i nie oferuje portfela online, tak również dla część serwisów koncentruje działalność wyłącznie na oferowaniu bezpiecznego i niezawodnego portfela bitcoin online – wśród porfeli online rekomendowanych przez oficjalną stronę Bitcoin.org są Coinapult.com oraz posiadający polską wersję językową portfel Coin.space.

Niezależnie na jaki portfel online się zdecydujemy, powinniśmy tam trzymać jedynie „podręczną” liczbę bitcoinów, taką która może być nam potrzebna ad hoc, przy drobnych, szybkich zakupach online. Do przechowywania kryptowalut o większej wartości musimy wyposażyć się przynajmniej w portfel software’owy, a najlepiej w portfel sprzętowy.

Portfel softwarowy – instalujemy oprogramowanie portfela bitcoin na swoim komputerze i komórce

Dużo bezpieczniejszą od opisanej w poprzednim rozdziale formą przechowywania bitcoinów jest wykorzystanie dedykowanego oprogramowania portfela bitcoin, które instaluje się na swoim komputerze i/lub telefonie komórkowym.

Instalacja portfela bitcoin na własnym urządzeniu nie różni się zbytnio od instalacji każdego innego oprogramowania, charakterystyczny jest tylko 1 dodatkowy krok. W trakcie instalacji (albo podczas pierwszego uruchomienia portfela) nasz portfel będzie rejestrowany w komputerze (lub telefonie), co wiąże się z wygenerowaniem specjalnie zaszyfrowanych plików, które będą na urządzeniu zapisane i będą uwiarygadniały nasze transakcje. Jako zwykły, nietechniczny, użytkownik nie musimy znać wszelkich szczegółów jak to jest szyfrowane, lecz musimy znać sposób jak odzyskać swoje środki w przypadku gdy np. zgubimy nasz telefon lub laptop, na którym mamy zainstalowane oprogramowanie portfela, lub gdy ulegnie on nieodwracalnemu zniszczeniu. Na taką ewentualność, podczas instalacji portfela zostanie nam podane hasło, składające się z 12 słów. Będzie ono podane tylko raz, dlatego powinniśmy je zapisać na kartce i schować w bezpiecznym miejscu (bezpiecznym miejscem nie jest nasza torebka, chodzi raczej o jakąś skrytkę w mieszkaniu). Jeśli w przyszłości zajdzie okoliczność, która zmusi nas do odtworzenia naszego portfela po stracie urządzenia, to instalując oprogramowanie portfela będziemy mogli wskazać opcję, że chodzi nam o odtworzenie istniejącego portfela bitcoin, i wówczas będziemy poproszeni o wprowadzenie tego 12 słowowego hasła, które nas uwiarygodni.

Do popularnych i prostych w obsłudze software’owych portfeli bitcoin, które rekomendujemy należą portfele Electrum na komputery i laptopy oraz BreadWallet jako portfel bitcoin na smartphony Apple iOS oraz te z systemem Android.

Istotną wadą portfeli software’owych jest to, że całość oprogramowania, w tym nasze klucze dostępowe są zapisywane na naszym urządzeniu, gdzie zainstalowany jest portfel bitcoin. Oznacza to, że jeśli nasz komputer lub telefon stanie się ofiarą ataku hackerskiego, prawdopodobnie większość hackerów będzie w stanie następnie także włamać się do naszego portfela bitcoin i zdobyć dostęp do naszych środków tam zgromadzonych. Oczywiście, nie jest codziennością bycie ofiarą hackerów, lecz w przypadku gdy nasze bitcoiny mają naprawdę istotną wartość warto pomyśleć o jeszcze lepszej formie ich przechowywania – portfelu sprzętowym.

Portfel sprzętowy – bezpieczne przechowywanie kryptowalut na dedykowanym urządzeniu

Sprzętowy portfel bitcoin tylko z nazwy brzmi dość „groźnie” – w praktyce zarówno jego uruchomienie jak i korzystanie jest dość proste, a bitcoiny, które na nim przechowujemy będą naprawdę bezpieczne.

Sprzętowy portfel bitcoin z wyglądu przypomina pendrive – jest to urządzenie, które podłączamy do laptopa poprzez gniazdo USB tylko wtedy kiedy chcemy wpłacić lub wypłacić kryptowaluty. Wówczas to na laptopie uruchamiamy dedykowaną aplikację współpracującą z portfelem (lecz nie przechowującą żadnych prywatnych haseł i innych wrażliwych danych, jak ma to miejsce w przypadku portfeli software’owych), która stanowi interfejs dla portfela, i gdzie możemy podglądać zawartość portfela jak również wykonywać operacje na posiadanych kryptowalutach.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najpopularniejsze portfele sprzętowe potrafią obsługiwać nie tylko bitcoiny, lecz także inne kryptowaluty, np. w portfelu Ledger Nano S możemy przechowywać ponad 20 różnych kryptowalut jednocześnie.

Video – Portfel sprzętowy Ledger Nano S.

Przy korzystaniu z portfela sprzętowego, aby wysłać bitcoiny musimy zatwierdzić transakcję naciskając specjalny guzik w urządzeniu portfela, a sam portfel wcześniej uruchomić wprowadzając pin. Dzięki temu mamy pewność, że nikt, nawet jeśli włamie się do naszego komputera i nawet jeśli znajdzie nasz sprzętowy portfel bitcoin, bez znajomości pinów nie będzie w stanie wykonać żadnej transakcji z wykorzystaniem naszych bitcoinów.

Video – wysyłanie bitcoinów przez portfel bitcoin Ledger Nano S.

Sama instalacja portfela sprzętowego również jest bardzo prosta – podobnie jak w przypadku portfela software’owego wiąże się z wygenerowaniem 12 słowowego hasła, które zapisujemy na specjalnej karteczce dostarczonej z portfelem (na wypadek, gdyby nasz portfel sprzętowy zaginął i musielibyśmy odzyskać dostęp do środków).

Video – konfiguracja nowego portfela Ledger Nano S.

Rekomendujemy dwa najpopularniejsze sprzętowe portfele bitcoin, czyli Ledger Nano S oraz Trezor. Portfele można kupić bezpośrednio od producentów (www.ledgerwallet.com oraz trezor.io) lecz ze względu na ich popularność, zazwyczaj wiąże się to z koniecznością kilku- do kilkunastotygodniowego oczekiwania na dostawę. W Polsce są dystrybutorzy portfeli Ledger, a my rekomendujemy zakup poprzez stronę , gdzie w razie potrzeby otrzymacie także fachową poradę jak uruchomić i korzystać z portfela.

Podsumowanie

Na koniec można więc zadać pytanie – no więc jaki portfel mam wybrać? Jak zwykle – wszystko zależy do czego ma służyć. Jeśli potrzebujemy portmonetkę na drobne, którą chcemy wykorzystać do zakupów w internecie, a z internetu korzystamy na wielu urządzeniach, najlepszy będzie portfel online (tylko nie trzymajmy tam za dużo pieniędzy!). Jeśli chcemy bitcoinami płacić w kawiarni, niezawodnie sprawdzi się BreadWallet na komórkę. Wreszcie, jeśli po prostu kupiliśmy trochę bitcoinów i chcemy je potrzymać, aby nabrały jeszcze większej wartości (albo dokonywać sporadycznych zakupów), to najbezpieczniej będzie je przelać na sprzętowy portfel bitcoin, taki jak Ledger Nano S lub Trezor.


  1. Inwestowanie w złoto – najważniejsze kwestie z tym związane
  2. Dlaczego nie wychodzi ci oszczędzanie? Oto 4 najczęstsze błędy
  3. Standardowy i profesjonalny rachunek maklerski – jakie są różnice?

Originally posted 2017-10-20 15:20:55.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kawiarka – jak wybrać by nie żałować zakupu?

Co na prezent na nowy dom?