jak inwestować w kryptowaluty
w

Jak inwestować w kryptowaluty? 4 najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać

Kiedy Bitcoin pojawił się w 2009 roku, był czymś zupełnie nowym i wzbudzającym zainteresowanie, ale chyba nikt nie spodziewał się, jak duże będzie mieć znaczenie zaledwie kilka lat później. Ogromny wzrost wartości i pojawienie się wielu innych kryptowalut sprawiło, że coraz częściej postrzega się je jako alternatywę dla tradycyjnych pieniędzy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce się dowiedzieć, jak inwestować w kryptowaluty. Jeśli i Ty chcesz poznać podstawy, ten przewodnik może Ci się przydać.

Kryptowaluty – waluta przyszłości

Obecnie jednymi z najważniejszych walut na świecie jest dolar amerykański oraz euro. Wiele jednak wskazuje na to, że może się to zmienić i to w niedalekiej przyszłości. Niektórzy twierdzą, że kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne waluty do 2030 roku.

Na początku warto więc wytłumaczyć, czym w ogóle są kryptowaluty. Wbrew nazwie niewiele mają wspólnego ze znanymi nam środkami płatności. Opierają się na technologii blockchain, czyli łańcuchu rejestracji i dystrybucji informacji. Jest to więc zapis transakcji cyfrowych. Dzięki dwóm kluczom – publicznemu i prywatnemu – dostęp do kryptowaluty może mieć tylko jej posiadacz.

Oczywiście cała technologia blockchain wiąże się z wieloma technicznymi zagadnieniami i szczegółami. Ze względu na to, że ten artykuł ma jedynie przybliżyć podstawy na temat tego, jak inwestować w kryptowaluty, ograniczymy się jednak do takiego ogólnego opisu.

To, co jest ważne, to że ze względu na charakterystykę kryptowalut, obrót nimi odbywa się bez pośredników. Z jednej strony oznacza to, że kryptowaluty nie nabędziesz w banku czy biurze maklerskim. Z drugiej – że dzięki temu unikasz opłat transakcyjnych i manipulacji rynkiem.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Po tym wstępie czas na konkretne wskazówki. Można powiedzieć, że istnieją cztery główne zasady związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Ta baza powinna Ci wystarczyć na początek. Jest to:

  1. rozsądne inwestowanie,
  2. wybór odpowiedniej kryptowaluty,
  3. znalezienie platformy do kupowania i sprzedaży,
  4. wybór odpowiedniego sposobu przechowywania kryptowalut.

1. Rozsądne inwestowanie w kryptowaluty

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że chcesz się dowiedzieć, jak inwestować w kryptowaluty ze względu na ogromny sukces Bitcoina. Wydaje Ci się, że przeznaczając dużą część swoich oszczędności na taką inwestycję, możesz naprawdę dużo zyskać.

Musisz jednak mieć świadomość, że ten rynek jest naprawdę niestabilny. Wzrosty wartości mogą być równie spektakularne co spadki. Właśnie dlatego inwestycja w kryptowaluty znacznej części pieniędzy wcale nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zasada jest prosta – aby robić to bezpiecznie, musisz poświęcać jedynie niewielki procent ze swojego portfela na kryptowaluty. Przyjmuje się jednak, że najlepiej, by było to około 5% finansów, a już na pewno nie więcej niż 10%. Tutaj łatwo dać się ponieść, szczególnie jeśli dana kryptowaluta wciąż zyskuje na wartości. Pamiętaj jednak, że kryptowaluty są mniej pewne niż chociażby akcje. Co więcej – jeśli czytasz ten poradnik, nie masz dużej wiedzy w tym temacie. Tym bardziej więc nie inwestuj większej ilości pieniędzy.

2. Wybór odpowiedniej kryptowaluty

Tutaj odpowiedź może Ci się wydawać osobista – Bitcoin. W 2021 roku to wciąż dominująca kryptowaluta. Jest więc ona nie tylko popularna, ale przede wszystkim mająca dużą wartość. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Na drugiej pozycji pod względem popularności znajduje się chociażby kryptowaluta Ethereum. Oprócz tego istnieją setki innych.

Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na dominującą pozycję Bitcoina, to właśnie na niego najlepiej przeznaczyć większość środków, które zamierzasz zainwestować w kryptowaluty. Inne z nich, nawet te popularne, powinny zajmować niższą pozycję w Twoim portfelu.

Oczywiście nie znaczy to też, że Bitcoin automatycznie wiąże się z pewnym zyskiem. Jedną z najważniejszych zasad kryptowalut jest ich zmienność. Każda inwestycja może przynieść zyski, ale i każda może okazać się całkowitą stratą pieniędzy. Zresztą właśnie z tego powodu radzi się, by nie przeznaczać na kryptowaluty więcej niż 10% finansów.

3. Platforma do kupowania kryptowalut

Kryptowalut nie kupisz w banku czy u maklera. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ich nabyć nigdzie. W tym celu możesz skorzystać ze specjalnych giełd kryptowalut. Większość z nich pobiera opłaty za kupno i sprzedaż. Alternatywą będzie kantor kryptowalut. Te dwa rozwiązania są najbardziej powszechne, ale możesz pomyśleć także o kupowaniu i sprzedawaniu kryptowalut bezpośrednio między Tobą a inną osobą. To jednak ściśle wiąże się z punktem 4. tego poradnika, a dokładniej – zorganizowaniem właściwego sposobu przechowywania kryptowalut.

4. Sposób przechowywania kryptowalut

Kryptowaluty nie wiele mają wspólnego z tradycyjnymi pieniędzmi i z tego powodu również sposób ich przechowywania nie jest tradycyjny, mimo że i w tym przypadku można posługiwać się nazwą „portfel”. Nie jest to jednak żadne konto bankowe, ale specjalne oprogramowanie. Przechowuje ono wspomniane już klucze – prywatny i publiczny. To właśnie one łączą Cię z łańcuchem bloków, w którym istnieje kryptowaluta. Nie tyle więc realnie przechowują kryptowalutę, co zapewniają Ci dostęp do niej.

Do wyboru masz kilka rodzajów portfeli:

  • stacjonarne – instalowane na Twoim komputerze,
  • online – w tym wypadku portfele znajdują się w chmurze. To oznacza, że łatwiej Ci uzyskać do nich dostęp, ale też że są mniej bezpieczne niż te stacjonarne,
  • mobilne – ten rodzaj portfela to aplikacja na urządzenie mobilne. Możesz z niego korzystać także podczas robienia zakupów, przy których akceptowane są kryptowaluty,
  • sprzętowe – w tym wypadku klucz przechowywany jest nie na komputerze czy urządzeniu mobilnym, ale na USB. Nie da się więc uzyskać do niego dostępu online, dzięki czemu jest to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań.

Który portfel wybrać? Jak widzisz, tutaj musisz dokonać wyboru między wygodą a bezpieczeństwem. Nie ma więc jednej, właściwej odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kantor kryptowalut

Kantor kryptowalut – jak wybrać najlepszy?

plastik

Rodzaje plastikowych opakowań