w ,

Czy warto decydować się na porady prawne przez Internet?

Dzisiejsze czasy pokazują nam dość dobitnie, że naszą największą wadą i przyczyną niepowodzeń jest… nieznajomość prawa. Chociaż studia prawnicze nie są dla każdego, to aby bez obaw poruszać się w społeczeństwie trzeba przyswoić sobie absolutne podstawy zaliczające się między innymi do prawa pracy, drogowego, cywilnego, karnego, rodzinnego, czy też dotyczącego ochrony własności intelektualnej.

Właściwie można by wprowadzić obowiązkowe zajęcia z samych kodeksów, ustaw itd. już na etapie szkoły podstawowej, aby dziecko, które w przyszłości wkroczy w dorosłe życie mogło to zrobić pewnie i nie bojąc się o każdy krok. Świadomość swoich praw i obowiązków znacznie poprawia pewność siebie, jednak współcześnie zdani jesteśmy na doradztwo (skoda tylko, że jeśli ktoś łamiąc prawo nas oszuka, a my nie zareagujemy odpowiednio, nie możemy się w żaden sposób ochronić). Ciekawym pomysłem jest udzielanie porad prawnych przez Internet – tylko czy warto z tego korzystać?

Walka z prawniczymi niejasnościami

W naszym kraju jednakową sytuacje mają zarówno ci niewykształceni, jak i osoby, które ukończyły szkoły wyższe nie mające nic wspólnego ze ścieżką prawniczą. Biurokratyczne absurdy i procedury są mało intuicyjne, a godziny spędzone w kolejkach do urzędowych okienek oraz ilość dokumentacji skutecznie piętrzą w nas poczucie dezorientacji. Zdarzają się sytuacje całkowicie niejasne, absurdalne, a interpretacje przepisów prawa pozwalają co bardziej cwanym osobom na znalezienie „furtki prawnej” – działanie na granicy prawa jest dziś bardzo popularne, bo choć intuicyjnie jest to nieuczciwe, to nie można pociągnąć takiego człowieka do odpowiedzialności. Zostają nam więc (poza prywatnym prawnikiem) metody obrony, które są mało konwencjonalne – czyli porady przez Internet.

Drobne sprawy i błahostki

Z prawnikami jest tak, że mają oni dowolność w dobieraniu sobie klientów, a więc nawet jeśli przyjdziemy do nich ze swoją sprawą mogą nam odmówić zajęcia się problemem. Inaczej sprawa wygląda w przypadku prywatnej obsługi prawnej, ale dla zwykłego człowieka koszt jej utrzymania jest dalece większy, niż korzyści, które można odnieść z tego tytułu. Często problemem jest również miejsce, gdyż małe miejscowości mają bardzo ograniczony dostęp do tego typu usług. Tym co natomiast przyjmie wszystko i w każdej ilości jest internet – a więc i internetowe porady prawne. Są one najczęściej darmowe. W Sieci można znaleźć sporo takich ogłoszeń oraz forów, gdzie ktoś opisuje problem podobny do naszego lub dokładnie taki sam, a poniżej przedstawia metodę jego rozwiązania. Każda błahostka prawna jest tu traktowana na równi z innymi problemami, czyli w pełni sprawiedliwie.

Ocena wiarygodności jest tu kluczowa

Nim jednak uznamy znalezione informacje za przydatne, warto przeprowadzić mały rekonesans związany z wiarygodnością danego portalu. Internetowe doradztwo prawne jest bardzo często sprofilowane, dlatego zajrzenie do zakładki z najczęściej zadawanymi pytaniami będzie tu jak najbardziej właściwe. Poza tym zawiłe sprawy mogą przerosnąć możliwości tej metody, więc o ile nasza nie wymaga przedzierania się przez cały kodeks i zeszyty ustaw, to Internet może nam pomóc. Jego moc kończy się tam, gdzie zaczyna indywidualne rozważenie problemu – wtedy tradycyjne porady prawne w cztery oczy muszą się odbyć. Warto jednak wstępnie zorientować się w Sieci zanim zdecydujemy się na klasyczną wizytę w kancelarii, gdyż tym sposobem możemy np. uzyskać polecenie konkretnego prawnika lub informację, pod jaką specjalizację podchodzi nasz problem.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Świat-Prawa.pl .


  1. Jakie błędy finansowe popełniają młodzi ludzie i jak im zapobiegać
  2. Jak kupować na Vinted – tipy negocjacyjne
  3. Jak sprzedawać na Vinted – przydatne tipy

Originally posted 2016-12-10 18:18:59.

Skomentuj

Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni: zbuduj wymarzoną kuchnie – pamiętaj o oświetleniu

Blogi kosmetyczne

Blogi kosmetyczne, które warto czytać