Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby wątroby m.in. marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby (WZW) czy stłuszczenie wątroby, mogą być bardzo groźne. Stłuszczenie wątroby jest schorzeniem, które dotyka nie tylko alkoholików. Narażone na nią są również osoby z nadwagą i otyłe, a także przyjmujące leki hormonalne. Nie jest to choroba groźna, ale nieleczona prowadzić może do groźnych powikłań.

Stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby – hepatocytach. Dawniej utożsamiano je z nadużywaniem alkoholu, dzisiaj już wiadomo, że równie dobrze może wystąpić u osób, które alkoholu nie piją. W związku z tym w medycynie pojawiło się – obok pojęcia alkoholowego stłuszczenia wątroby – niealkoholowe stłuszczenie wątroby (niealkoholowa stłusczeniowa choroba wątroby NAFLD). Znane jest również ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych, bardzo rzadkie, ale stanowiące zagrożenie dla ciąży. Pojawia się po porodzie lub w trzecim trymestrze ciąży.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby najczęściej jest rozpoznawane u osób otyłych. W ich przypadku ryzyko stłuszczenia wynosi aż 60%. Ponadto narażeni są cukrzycy, zwłaszcza typu II oraz osoby z zaburzeniami gospodarki lipidowej. Choroba jest diagnozowana niekiedy także w przypadku niektórych stanów zapalnych wątroby (zwłaszcza WZW typu C) oraz w polekowych uszkodzeniach wątroby.

Do przyczyn niealkoholowego stłuszczenia wątroby należą więc nadwaga, otyłość, nadużywanie leków, niewłaściwy tryb życia, zaburzenia hormonalne praz genetyczne predyspozycje do tycia. Cechy takie jak rozmieszczenie tkanki tłuszczowej lub tempo przemiany materii bywają dziedziczne (30-40% przypadków). Większe znaczenie ma jednak styl życia. Większość osób jest mało aktywna fizycznie, nieregularnie i niezdrowo się odżywia oraz żyje w stresie. Często dochodzi także do nadużywania leków na uspokojenie, hormonalnych oraz przeciwbólowych. W znacznym stopniu zmieniają one metabolizm, powodują tycie i nadwyrężają wątrobę. Stłuszczenie może mieć również związek z zaburzeniami hormonalnymi.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby, podobnie jak alkoholowe, przebiega w zasadzie bezobjawowo. Rzadko mogą pojawić się osłabienie, zmęczenie, pogorszone samopoczucie, powiększenie wątroby (hepatomegalia) lub powiększenie śledziony (splenomegalia). Przy dużym stłuszczeniu pojawia się niekiedy dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym.

Leczenie stłuszczenia wątroby

Leczenie stłuszczenia wątroby opiera się na leczeniu głównej choroby, tej która spowodowała wystąpienie stłuszczenia. U chorych na cukrzycę podaje się leki obniżające poziom cukru we krwi, w przypadku otyłości zaleca się dietę i aktywność fizyczną. Osoby cierpiące na alkoholowe stłuszczenie wątroby muszą zrezygnować ze spożywania alkoholu. Alkohol nie jest zresztą zalecany także i u chorych na stłuszczenie niealkoholowe. nawet niewielka jego ilość może bowiem spowodować pogorszenie stanu zdrowia. U chorych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, u podłoża którego leży otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca typu II może dojść do pojawienia się także marskości wątroby. Polega ona na włóknieniu i poważnych zaburzeniach w jej funkcjonowaniu.

Zobacz więcej na stronie https://zadbajowatrobe.pl/

Skomentuj