Czy walka z depresją jest w ogóle możliwa? W dobie wielu sprzecznych informacji, które nakładają się na siebie, można mieć co do tego poważne wątpliwości. Trudno liczyć na wsparcie ze strony państwowej służby zdrowia, a i otoczenie nadal nie reaguje właściwie w obliczu tego problemu. Nie pomagają też celebryci. Ci coraz częściej wypowiadają się także na temat tego problemu, a ich porady przerażają zarówno psychologów i psychiatrów, jak i samych chorych. Jak zatem walczyć z depresją?
Spis treści:
Po pierwsze – nie minimalizuj problemu
Depresja to coś więcej niż tylko przejściowe obniżenie nastroju. To poważna choroba o realnym, negatywnym wpływie na jakość naszego życia. Jest niebezpieczna, niesie za sobą poważne konsekwencje dla chorego, a w skrajnym przypadku może zakończyć się nawet jego śmiercią. Oczywiście, nie jest powodem do pozbawiania się wszelkich nadziei, a doświadczenia osób, które się z nią zmagają potwierdzają, że można z nią żyć. Tak długo jednak, jak długo sami nie jesteśmy w stanie przyznać się przed sobą, że mamy problem, nie mamy też szans na podjęcie wyzwania, jakim jest walka z nią.
Oczywiście, problem z zaakceptowaniem choroby wynika przede wszystkim z nastawienia osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Nie należy jednak brać sobie do serca wszystkich ich uwag. Depresja nie jest chorobą osób cierpiących na nadmiar wolnego czasu. Jest schorzeniem, z którym można i należy walczyć.
Po drugie – szukaj pomocy u specjalisty
Wspomniana na wstępie nienajlepsza kondycja państwowej służby zdrowia sprawia, że wiele osób zmagających się z depresją spotyka się z niezrozumieniem nie tylko ze strony otoczenia, ale i lekarzy. Jest to przygnębiający stan rzeczy, po raz kolejny należy jednak podkreślić, że nie musimy się mu poddawać. W dobie powszechnego dostępu do Internetu bez trudu można znaleźć informacje o lekarzach, którzy specjalizują się w walce z depresją oraz o tym, jak się do nich dostać. Internet to także skarbnica wiedzy na temat propagowanych przez nich metod leczenia. Warto poświęcić nieco czasu na zgłębienie tej wiedzy, a następnie – na znalezienie specjalisty, który będzie nam w stanie pomóc.
Po trzecie – korzystaj z doświadczeń innych osób
Nawet pozostając pod opieką lekarza warto szukać innych metod dochodzenia do zdrowia, jedną z nich jest zaś otwieranie się na innych i korzystanie z ich doświadczeń. Dziś w niemal każdym większym mieście działają organizacje skupiające osoby z depresją, w Internecie można zaś znaleźć szereg informacji na temat form aktywności przygotowanych z myślą o nich. Owszem, są to zazwyczaj osoby całkowicie nam obce, może jednak okazać się, że będziemy czuć się w ich towarzystwie lepiej niż w otoczeniu najbliższych. Całkiem możliwe też, że ich doświadczenia okażą się wyjątkowo cennym wsparciem na drodze, którą musimy jeszcze pokonać.
Wyjście z depresji jest trudnym zadaniem. Często wymaga też czasu i wiąże się z mniej i bardziej bolesnymi potknięciami. Warto jednak pamiętać o tym, że podobnie, jak ma to miejsce w przypadku każdej innej choroby, nie powinniśmy się jej poddawać.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep herbavit specjalizujący się w niekonwencjonalnej medycynie naturalnej.
- Wirus Brodawczaka Ludzkiego czyli HPV. Jakie są objawy HPV i jak rozpoznać HPV
- Zmęczona skóra i blizny nie muszą być na zawsze: poznaj moc laserowego odmładzania!
- Leki przeciwbólowe – kompendium wiedzy
Originally posted 2017-03-03 11:05:10.