w

Przyczyny choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. Szacuje się, że choruje na nią prawie 1 mln osób w Polsce, choć nie wszystkie osoby w porę diagnozują możliwość wystąpienia tego schorzenia w swoim przypadku, przez co te statystyki mogą być nie do końca dokładne. Istnieje szereg przyczyn choroby wieńcowej, a ponadto warto jest także wiedzieć, że są także osoby, które znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową.

Przyczyny choroby wieńcowej

Wśród głównych przyczyn choroby wieńcowej wymienia się nadmierny stres, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, dużą wagę ciała (otyłość) oraz wysoki poziom złego cholesterolu LDL i niski poziom dobrego cholesterol HDL. U podstaw choroby wieńcowej mogą leżeć ponadto inne schorzenia, jak np. cukrzyca.

Jak powstaje choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa jest związana przede wszystkim z gromadzeniem się w wewnętrznych ścianach tętnic złogów tłuszczowych, czyli tzw. płytek miażdżycowych. Takie płytki miażdżycowe powstają głównie z cholesterolu, ale mogą powstawać także z innych składników, które są przenoszone przez krew. Płytki miażdżycowe blokują przepływ krwi przez tętnice, ale mogą także powodować ich zmianę kształtu i sztywnienie. Skutkiem tego jest ograniczenie dopływu krwi i tlenu do serca, co prowadzi do charakterystycznego bólu za mostkiem, duszności, a nawet do zawału serca.

Czynniki ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową

Jeśli chodzi o główne czynniki ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową, wyróżnia się wśród nich przede wszystkim wiek (powyżej 55. roku życia u kobiet, a u mężczyzn – powyżej 45. roku życia), czynniki genetyczne (tzn. gdy w rodzinie istnieje wiele przypadków choroby wieńcowej) oraz płeć (zdecydowanie częściej na chorobę wieńcową chorują mężczyźni).

Diagnozowanie choroby wieńcowej

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak choroba wieńcowa objawy są na tyle wyraźne, że większość osób, które dotykają, decyduje się na wizytę u lekarza. Gdy lekarz stwierdzi, że u danej osoby może występować choroba wieńcowa, zleca szereg specjalistycznych badań, które mają za zadanie taką diagnozę potwierdzić lub ją zanegować.

Podstawowymi badaniami, za pomocą których można zdiagnozować chorobę wieńcową, są EKG oraz echo serca. Ponadto pacjentowi z podejrzeniem choroby wieńcowej pobierana jest krew, a bardzo częstą praktyką jest również tzw. próba wysiłkowa.

Jeśli chodzi o inne badania, które mogą być zlecone przez lekarza, warto jest wymienić angiografię wieńcową, ultrasonografię wewnątrznaczyniową oraz badanie radioizotopowe serca. Na podstawie szeregu badań lekarz określa w jakim stanie znajdują się tętnice pacjenta i jakie w związku z tym metody leczenia należy zastosować.

W przypadku takiego schorzenia, jak choroba wieńcowa leczenie może polegać na podawaniu środków farmakologicznych, ale czasami niestety konieczne jest stosowanie także różnego rodzaju zabiegów, które mają spowodować udrożnienie tętnicy lub ominięcie miejsc zablokowanych przez płytki miażdżycowe.

Więcej informacji na stronie: https://zawalserca.net/co-to-jest-choroba-wiencowa/


  1. Leki przeciwbólowe – kompendium wiedzy
  2. Zmęczona skóra i blizny nie muszą być na zawsze: poznaj moc laserowego odmładzania!
  3. Wirus Brodawczaka Ludzkiego czyli HPV. Jakie są objawy HPV i jak rozpoznać HPV

Originally posted 2017-03-03 10:57:27.

Skomentuj

jagody goji

Jagody goji proste przepisy kulinarne

jak walczyc z depresja

Depresja – walcz z nią