w

Leki przeciwbólowe – kompendium wiedzy

Statystyki farmaceutyczne jasno wskazują, że lekami, które sprzedają się zdecydowanie najczęściej w naszym kraju, są te należące do grupy przeciwbólowych. Dla niektórych jest to środek ostateczny, jeśli drzemka, ciepły obiad i cisza nie łagodzą dolegliwości, dla innych wręcz konieczność. Są i tacy, którzy uzależnili się od nich i przyjmują je niczym witaminki lub gdy tylko pojawi się jakiekolwiek ćmienie w skroniach.

Zwykle można kupić je bez recepty w każdym sklepie lub supermarkecie, co oczywiście nie oznacza, że w aptekach ich brakuje, tyle że zazwyczaj są droższe. Mają różny skład, jednak wszystkie w nadmiarze mogą zaszkodzić, dlatego warto wiedzieć o nich coś więcej niż tylko to, jak szybko likwidują ból od momentu zażycia.

Wszystko co najważniejsze znajdziesz w ulotce

Kiedy ostatnio otwierając pudełko z lekami przeciwbólowymi zapoznałeś się tym, co producent zawarł w ulotce? Nie robimy tego prawie nigdy, nawet gdy nigdy wcześniej nie zażywaliśmy konkretnego środka. Ból podpowiada nam, że zażycie nam pomoże – nie ważne, co jest w składzie leku. Ulotka natomiast powie nam o ilości poszczególnych składników uśmierzających ból, a dzięki temu dowiemy się, jaka dawka jest dla nas optymalna i będziemy mogli ocenić inne preparaty. W przeciwnym razie wszystko staje się loterią. W ulotce znajdziemy również przeciwwskazania, które mogą być istotne, gdyż substancje czynne w takich lekach mogą być przeróżne, a nigdy nie wiemy, jak zareaguje nasze ciało na nowy składnik. Podczas lektury tego małego skrawka papieru znajdziemy ponadto sposób dawkowania i ilość, której nie należy przekraczać, co prowadzi nas do kolejnego akapitu – bezpieczeństwa.

Zagrożenia wynikają z nadużycia

Zbyt duża ilość środków przeciwbólowych może wywołać bardzo nieprzyjemny efekt, przy którym zatęsknimy za małym bólem głowy, na który miały pomóc. Nie chodzi tu jedynie o przedawkowanie substancji czynnych, ale i o niezastosowanie się się do odstępów czasowych w przyjmowaniu kolejnych dawek. Najbardziej popularnym skutkiem ubocznym jest skrajne otępienie – nie czujemy bólu, ale też nie potrafimy skupić uwagi, dopada nas senność oraz kłopoty ze wzrokiem. Leki przeciwbólowe są zwykle dużym obciążeniem dla wątroby. Zażywanie ich więcej niż trzy dni z rządu powinno być zatem skonsultowane z lekarzem, aby fraza „zagraża twojemu życiu lub zdrowiu” nie miała odniesienia do naszej rzeczywistej sytuacji.

Co z innymi lekami?

Skład leków przeciwbólowych opiera się zwykle na substancji czynnej o nazwie paracetamol. Pozostałe składniki są już kwestią handlową danego specyfiku, jednak za żadne skarby nie należy łączyć dwóch różnych lekarstw przeciwbólowych (np. ostatnia tabletka z opakowania i coś od znajomego, żeby szybciej przeszedł ból i można się było dalej bawić). Takich preparatów nie powinno się również łączyć z innymi lekami, zwłaszcza jeśli ich działanie dotyczy kuracji wątroby, wrzodów żołądka, czy też przyjmująca je osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze – w tym przypadku może skończyć się krwotokiem.

Alkohol stanowczo nie!

Paracetamol w połączeniu z alkoholem posiada dwa skutki uboczne – krótkofalowy i długofalowy. Choć moc alkoholu zostanie wzmocniona i szybciej odczujemy upojenie, to proces zachodzący w wątrobie nie będzie już tak przyjemny. Można wręcz powiedzieć, że te dwa składniki to istna mieszanka wybuchowa, gdyż oba rozkładają się w wątrobie, a ich połączenie skutkuje dla tego organu poważnymi uszkodzeniami. Niejednokrotnie rejestrowano przypadki tak rozległych i nieodwracalnych zniszczeń, że aby pacjent przeżył trzeba było nowej wątroby. Alkohol osłabia też działanie wielu leków, a więc może się okazać, że nie tylko będziemy cierpieć na ból głowy, ale i dojdzie nam do tego nowy problem związany z jednym z bardziej newralgicznych narządów w naszym ciele.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Portal-Medyczny.pl


  1. Kiedy badać tarczycę u ciężarnych
  2. Indeks glikemiczny owoce
  3. Piramida żywienia i aktywności fizycznej

 

Originally posted 2016-12-13 12:11:45.

Skomentuj

Blogi kosmetyczne

Blogi kosmetyczne, które warto czytać

Zmęczona skóra i blizny nie muszą być na zawsze: poznaj moc laserowego odmładzania!

Zmęczona skóra i blizny nie muszą być na zawsze: poznaj moc laserowego odmładzania!