w

Kiedy badać tarczycę u ciężarnych

Kobieta w ciąży powinna być otoczona specjalną opieką, która zapewni jej zdrowe przejście tego wymagającego dla organizmu okresu oraz zapewni poród bez komplikacji i narodziny zdrowego potomka.

Aby to wszystko miało miejsce, niezbędne jest regularne monitorowanie stanu kobiety, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy jest ona narażona na rozmaite zagrożenia ze strony organizmu, który ciągle przystosowuje się do nowej sytuacji. Jednym z niezwykle ważnych dla kobiety ciężarnej elementów jest zdrowa tarczyca w ciąży – hormony wytwarzane przez ten narząd wpływają nie tylko na zdolność utrzymania ciąży, ale i zdrowie dziecka.

Istotna profilaktyka

Każda kobieta planująca zajście w ciążę powinna poddać się konkretnym badaniom, które pozwalają na określenie, czy wszystko w organizmie przebiega według określonych norm. Jednym z istotnych, wykonywanych u ciężarnych badań jest również badanie hormonów tarczycy.

Przed okresem ciąży u kobiety dochodzi przede wszystkim do badania TSH, które jest najistotniejsze dla utrzymania ciąży. Zaburzony poziom tego hormonu tarczycy może sprawiać, że kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, albo może ją poronić we wczesnym okresie od zapłodnienia. Warto przy tym wiedzieć, że lekarze dziś nie są zgodni, na ile faktycznie zaburzenie pracy tarczycy wpływa na ciążę – jednocześnie jednak jest to bardzo istotny hormon już w trakcie jej trwania, dlatego ważne jest wykonywanie badań i szybkie reakcje na niepokojące wyniki. Kobietom, u których stwierdza się niedoczynność tarczycy albo jej nadczynność najpierw zaleca się wyrównanie poziomu hormonów w organizmie, a dopiero potem kontynuowanie starań o zajście w ciążę.

Badania tarczycy w ciąży

Czasami jednak zdarza się, że ciąża pojawia się niespodziewanie i wówczas kobieta nie zdoła wykonać badań tarczycy przed okresem zajścia w ciążę. W takim przypadku każdorazowo i regularnie przez cały okres ciąży wykonuje się badania krwi, polegające na sprawdzaniu poziomu hormonów tarczycy u ciężarnej. Jest to bardzo istotne badanie, bo jakikolwiek niewyrównany poziom hormonów tego narządu może prowadzić do istotnych zmian zarówno u dziecka w trakcie ciąży, jak również już po narodzeniu. O ile niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych wad rozwojowych, o tyle nadczynność tarczycy może w ogóle sprawić, że urodzenie zdrowego, a czasem i żywego dziecka będzie niemożliwe.

W ciąży kobiety nie podlegają jedynie badaniu TSH – jest to badanie niemiarodajne, jako że poziom hormonów tarczycy waha się przez całą ciążę, zaś na jej początku jest w naturalny sposób niższy. Z tego powodu określa się dodatkowe markery fT3 oraz fT4, na podstawie których można stwierdzić, czy poziom hormonów tarczycy jest prawidłowy.

Czy badania są obowiązkowe?

Badanie tarczycy w ciąży powinien zlecić każdy lekarz ginekolog, zajmujący się kobietą. Jest to badanie niezbędne, aby zapewnić zdrową i spokojną ciążę, a także urodzenie zdrowego dziecka. Zazwyczaj badanie takie jest regularnie powtarzane dla monitorowania stanu kobiety i dziecka.

Badanie przed ciążą zazwyczaj kobiety wykonują na własną rękę, chyba że ciąża jest planowana od dłuższego czasu i występują problemy z zajściem. W takich sytuacjach hormony tarczycy są sprawdzane w pierwszej kolejności.

Istotne jest, aby kobiety nie lekceważyły objawów zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy, i o wszystkim mówiły lekarzowi prowadzącemu. Niektóre z objawów mogą jedynie imitować choroby tarczycy, jednocześnie jednak ważne jest, aby każdorazowo sprawdzić, czy przyczyny nie leżą gdzie indziej.

Tekst ten powstał przy kooperacji z portalem Leczymytarczyce.pl – wademekum na temat tarczycy w ciąży, raka tarczycy oraz niedoczynnościach tarczycy.


  1. Czy otyłość to choroba? 5 pytań, które burzą stereotypowe myślenie o otyłości
  2. Refluks to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Jaką dietę stosować, by dolegliwości były jak najmniejsze?
  3. Mezoterapia igłowa w okolicach twarzy – kto może skorzystać z zabiegu?

Originally posted 2016-12-01 12:25:28.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

hemoroidy objawy

Hemoroidy – częstsze niż myślisz

Kino polskie coraz odważniejsze w swoich produkcjach