w

Alkoholizm – co warto wiedzieć o tej chorobie

Alkoholizm nie jest jedynie chorobą ludzi biednych. To także schorzenie dotykające osób, które według opinii otoczenia, osiągają sukcesy. W przypadku takiej choroby, jak alkoholizm objawy długo bywają niezauważone, zwłaszcza wtedy, gdy osoba dotknięta chorobą stosuje środki, które zapobiegają na pewien czas negatywnym skutkom picia. W jaki sposób można zauważyć początki alkoholizmu u osoby bliskiej i jak można rozpoznać tę chorobę u siebie?

 

Obecnie problem alkoholizmu dotyka zarówno osób dorosłych, jak i młodzieży, a nawet dzieci. Warto pamiętać, że sięganiu po alkohol sprzyjają problemy osobiste czy stany depresyjne. Nie należy bagatelizować zmian nastrojów nawet w przypadku osób nastoletnich, choć często uznaje się, że jest to wpływ burzy hormonów, która pojawia się w okresie dojrzewania.

Objawy alkoholizmu

Charakterystycznymi dla otoczenia objawami alkoholizmu są przede wszystkim takie dolegliwości, jak problemy z koncentracją, bladość czy brak apetytu. Dalsze objawy, które mogą wydawać się mało swoiste dla choroby alkoholowej, to także osłabienie odporności organizmu. Mogą pojawić się także problemy z właściwym trawieniem, ponieważ częste picie alkoholu wpływa negatywnie nie tylko na wątrobę, ale również na inne części układu pokarmowego. Oczywistym objawem choroby alkoholowej jest woń alkoholu na ubraniach danej osoby.

U osób dorosłych, objawem alkoholizmu jest picie podczas wykonywania obowiązków w pracy. Jeśli dana osoba nie może powstrzymać się od alkoholu podczas wykonywania zadań w pracy, oznacza to zazwyczaj poważny problem.

Okiem Eksperta – lek. Marta Herstowska, psychiatra z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku:

Na całym świecie uzależnienia stanowią bardzo duży problem społeczny, medyczny jak i prawny. Do niedawna uzależnienie od alkoholu dominowało w zaburzeniach ze spektrum uzależnień behawioralnych. W obecnych czasach coraz więcej uwagi poświęca się uzależnieniom od dopalaczy, substancji psychoaktywnych, internetu. W kwestii uzależnienia od alkoholu warto zwrócić uwagę że z jednej strony prowadzić ono może do stopniowo postępującej degradacji w wielu sferach życia, często dochodzi do zaniechania wszelkich aktywności alternatywnych do picia.

Test na alkoholizm

W jaki sposób można samodzielnie rozpoznać chorobę alkoholową? Obecnie w internecie i nie tylko, można znaleźć tak zwany test na alkoholizm. To zwykle zestaw pytań, który ma na celu określić, czy alkohol zaczyna odgrywać ważną rolę w życiu danej osoby. Oprócz pytań zawartych w standardowym teście, warto zadać sobie pytanie, czy pije się alkohol codziennie oraz czy nie szuka się okazji do spożywania napojów alkoholowych. Niektóre osoby są w stanie wytrzymać cały tydzień bez kropli alkoholu, jednak szukając w tym czasie okazji, która pozwoliłaby na napicie się na przykład na czyichś imieninach. To właśnie konieczność picia alkoholu jest alkoholizmem.

Leczenie alkoholizmu

W przypadku takiej choroby, jak alkoholizm leczenie obejmuje przede wszystkim terapię. Szczególnie w początkowej fazie alkoholizmu, gdy pojawia się podwyższona tolerancja na alkohol i regularne picie napojów alkoholowych, możliwe jest krótsze leczenie, choć potem nadal konieczne jest uczestniczenie w terapii grupowej. Rzadko jednak dana osoba decyduje się na leczenie w tym momencie. Zazwyczaj alkoholik decyduje się na terapię dopiero wtedy, gdy picie alkoholu staje się konieczne na co dzień. Wtedy delikatne metody terapii zazwyczaj się nie sprawdzają.

Warto również pamiętać, że w przypadku leczenia choroby alkoholowej, niezbędna jest odpowiednia postawa rodziny alkoholika. Ze względu na to, że w przypadku alkoholizmu często dochodzi do uzależnienia, terapii powinna poddać się nie tylko osoba uzależniona od alkoholu, ale również cała rodzina.

Więcej na temat alkoholizmu na stronie


  1. Najczęściej występujące choroby trzustki
  2. Skuteczne techniki zarządzania stresem dla zdrowszego życia
  3. Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Poznaj 6 kroków, dzięki którym stanie się to łatwiejsze

Originally posted 2017-05-26 14:48:59.

Skomentuj

suchy szampon

Brak czasu? Sięgnij po suchy szampon!

medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna a karmienie dziecka