Zdrowie

Wirus Brodawczaka Ludzkiego czyli HPV, jakie są jego objawy i jak go rozpoznać?

hpv objawy

Wirus HPV jest Wirusem Brodawczaka Ludzkiego. Do zarażenia się nim najczęściej dochodzi podczas stosunku płciowego, ale także podczas porodu czy nawet poprzez kontakt skórny. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy kontakt seksualny czy z chorym naskórkiem musi oznaczać zakażenie. HPV częściej też atakuje kobiety, choć u mężczyzn również jest popularny.

Najbardziej znanymi chorobami wywołanymi przez Wirusa Brodawczaka Ludzkiego są kurzajki, kłykciny kończyste oraz rak szyjki macicy. Każda z nich jest wywołana innym typem wirusa, a jest ich aż ponad 100. Często nawet przez kilka lat nie dają one żadnych objawów, a potem nagle przy obniżonej odporności organizmu atakują. Dlatego tak ważne jest wykonanie testów na obecność wirusa w organizmie.

Objawy wirusa HPV

Jak już wspomnieliśmy wirus HPV posiada ponad 100 typów. Są one podzielone na dwie grupy ryzyka nowotworowego: wysokoonkogenne i niskoonkogenne.

objawy-wirusa-hpv

 

 

michajlowski-igor-dermatolog-wenerolog

Objawy wirusa HPV z grupy niskiego ryzyka onkogennego to na przykład kurzajki czy brodawki stóp, jak również kłykciny kończyste. Mają one kształt grudek występujących na skórze. Brodawki i kurzajki najczęściej występują na stopach, jako, że najłatwiej się nimi zarazić poprzez kontakt skórny na przykład na basenie czy pod publicznym prysznicem, kiedy nie używa się klapek. Ale także mogą się pojawić na innych częściach ciała. Kłykciny kończyste są to brodawki skórne narządów płciowych i odbytu, ale także błon śluzowych jamy ustnej. Do zakażenia może dojść podczas porodu bądź stosunku płciowego.

Dlatego ten objaw wirusa HPV najczęściej pojawia się u osób dorosłych, którzy są aktywni seksualnie. – Przyjmuje się, że kłykciny kończyste  występują u około 1 % osób aktywnych seksualnie- mówi doktor nauk medycznych Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska.

Do grupy wysokiego ryzyka onkogennego zalicza się te typy Wirusa Brodawczaka Ludzkiego, które wywołują raka szyjki macicy, nowotwór sromu, raka prącia, nowotwór szyjki macicy jak również raka odbytu.

objawy-wirusa-hpv

Objawami wirusa HPV wysokoonkogennego są też Choroba Bowena, czyli rak kolczystokomórkowy oraz dysplazja szyjki macicy. Ta ostatnia choć jest stanem przedrakowym, to nierozpoznana bądź nieleczona może doprowadzić do ciężkiej choroby -Dysplazja szyjki macicy, jest nieprawidłowością w budowie tkanek szyjki macicy. Kiedy powstałe zmiany ulegną zezłośliwieniu, przekształcą się w raka szyjki macicy- mówi doktor Igor Michajłowski z Gdańska.

Do czego służy Test HPV 37?

Test HPV 37, który można zamówić na stronie drwenerolog.pl, jest testem diagnozującym obecność Wirusa Brodawczaka Ludzkiego w organizmie. Jego zaletą jest możliwość łatwego wykonania go w domu, bez wychodzenia do przychodni. Pobranie materiału do badania polega na pobraniu wymazu z zarażonych miejsc. Test HPV 37 jest bardzo czuły i rzetelny,  gdyż wykrywa on wirusa za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Dzięki temu mamy 99% pewność na jego obecność.

Poczytaj więcej na temat wirusa brodawczaka ludzkiego https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

Zobacz też: Seks po zdradzie >>

Skomentuj

Zobacz też:

Zdrowie

Cukrzyca – czy nas też to dotyczy?

Ostatnimi czasy często poruszanym tematem jest wciąż rosnący odsetek otyłych ludzi (zwłaszcza dzieci) wśród społeczeństwa. Dietetycy regularnie alarmują, że polskie
Zdrowie

Jak przygotować się do treningu?

Wśród społeczeństwa zapanowała moda na zdrowy tryb życia. Internet aż puchnie od treści poświęconych dbaniu o siebie i swój organizm.