w ,

Skarpety nieuciskowe – dla kogo?

Przeglądając oferty sklepów z asortymentem bieliźniarskim, tych internetowych i tych stacjonarnych coraz częściej możemy trafić na zakładkę „Skarpety zdrowotne”. Bywa, że ciężko nam uwierzyć, że tak niedoceniana na co dzień część naszej garderoby może przyczynić się do poprawy lub pogorszenia naszego stanu zdrowia. Co rano zakładamy je wręcz machinalnie, skupiając się jedynie na tym, żeby nie były dziurawe, były czyste i pasowały do siebie kolorystycznie. A i to nie zawsze – przecież to tylko skarpetki, prawda? Nikt nie zwraca na nie przesadnej uwagi. Służą tylko do tego, by nie wkładać butów na gołą stopę i (w zimie) nie zmarznąć i nie przeziębić się.

I tutaj nawet nie wiemy, jak bardzo się mylimy. Na świecie istnieje spora grupa osób, dla których odpowiednio dobrane skarpetki przyczyniają się do poprawy lub pogorszenia zdrowia.

Tą grupę stanowią cukrzycy, których, niestety, z roku na rok przybywa w zastraszającym tempie. Jak wszyscy wiemy, jednym z objawów tej groźnej choroby jest gorsze krążenie krwi w kończynach dolnych oraz ogromne problemy z gojeniem się ran. Nawet najmniejsze otarcie, gdy nie jest zauważone i opatrzone może zacząć jątrzyć się i wywołać zakażenie.

I w rzeczywistości często do takiego zakażenia dochodzi – na podbiciach stóp skóra jest grubsza, znajduje się tam mniej receptorów bólowych, dlatego łatwo przegapić małą rankę czy otarcie. Cukrzycy niezwykle często cierpią na tzw. „stopę cukrzycową”, czyli powikłania wywołanego wspomnianym już wyżej niedokrwieniem nóg, a konkretnie – stóp. Dlatego właśnie tak wielką wagę przykładają do doboru odpowiedniego obuwia oraz bielizny.

Buty cukrzyka powinny być bardzo wygodne oraz jak najbardziej elastyczne – niestety, muszą zrezygnować z obciskających stopę sandałów i wszelkich innych wąskich modeli, jak np. lakierki czy eleganckie buty do garnituru. Najlepsze są buty wsuwane, pozwalające stopie na swobodne poruszanie się we wszystkich kierunkach.

Równie ważny jak wybór obuwia jest tutaj dobór skarpetek. Najbardziej polecane osobom zmagającym się z cukrzycą są skarpety nieuciskowe, najlepiej bawełniane takie, które u góry nie mają „ściągacza” – ta część najbardziej uciska łydkę, co dla osób ze słabym krążeniem może być nie lada problemem. Generalnie rzecz biorąc – im bardziej naturalny i elastyczny materiał tym lepiej.

Dlatego właśnie warto zadbać o każdy, nawet najmniejszy element garderoby – jak widać, nawet skarpetki mają znaczenie dla naszego zdrowia.


  1. Wpływ CBD na zdrową cerę
  2. Jak zadbać o własny styl?
  3. Czym charakteryzuje się moda w stylu boho?

Originally posted 2015-08-17 22:10:39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prezent świąteczny

Karty prezentowe allegro. Idealny prezent nawet dla najbardziej wymagających obdarowywanych

cukrzyca

Cukrzyca – czy nas też to dotyczy?