w

Uniwersalny poradnik przeprowadzkowy

Przeprowadzka kojarzy się głównie z chaosem. Z ubraniami w kartonach, z hasłem: ”gdzieś tu jest, ale nie wiem gdzie…”, z bałaganem, opakowaniami, z wiecznym zmęczeniem. Jeśli jednak mądrze się do niej przygotujesz, masz szansę przetrwać armageddon, lżejsza o niepotrzebne rzeczy i w miarę ogarnięta.

Najłatwiej przeprowadza się w okresie studenckim, czy wyprowadza z domu rodzinnego. Rzeczy jest niewiele, mieścisz się w kilku kartonach, które bez problemu upchniesz w samochodzie.

Problem zaczyna się wówczas, gdy masz już jakiś dorobek życia, kiedy towarzyszą ci kwiaty, zwierzęta, pamiątki i wiele innych rzeczy, które gromadzisz, bo mogą się przydać lub na pamiątkę… Ile z nas, kobiet, trzyma na pamiątkę pierwszy bukiet od ukochanego? Suknię ślubną? Welon? Pierwsze buciki dziecka? Osoby uczuciowe, romantyczne nie lubią pozbywać się tego, co bliskie ich emocjom. A jednak, emocjom należy powiedzieć “STOP” podczas przeprowadzki.

Uświadamiając sobie, że przeprowadzka ma blaski i cienie, a do najprzyjemniejszych niekoniecznie należy, przestaniesz denerwować się drobiazgami i utrudnieniami, które na pewno nastąpią. Nie przejmuj się stłuczonym kieliszkiem, zniszczoną serwetą. Te naprawdę cenne i tak powinnaś spakować pieczołowicie i zająć się nimi samodzielnie.

Przygotowania

O przeprowadzce z reguły wiesz z większym wyprzedzeniem. Dlatego też masz czas, by się do niej odpowiednio przygotować.  Na początek zgromadź to, co będzie niezbędne:

  • kartony
  • nożyczki
  • taśmę pakową
  • folię stretch
  • folię bąbelkową
  • flamaster do opisywania kartonów
  • gazety i papiery – niezbędne przy pakowaniu talerzy, kubków czy szklanek

Zacznij również grupować rzeczy. Pozbywaj się niepotrzebnych, opróżniaj zamrażarkę i lodówkę zapasów, tak samo szafki kuchenne. Rzeczy grupuj tematycznie: ubrania zimowe, letnie, buty zimowe, letnie, łazienka, kuchnia, salon.

Podczas takiego grupowania może okazać się, że niektóre rzeczy, które żal wyrzucić można sprzedać lub podarować komuś, komu będą bardziej przydatne. Przede wszystkim, robiąc segregację, wyrzucaj to, co nadaje się już tylko na śmietnik.

Aby uniknąć bałaganu, najmniejsze elementy poukładaj w pudełkach lub słoiczkach. Malutkie plastikowe pudełeczka sprawdzą się przy przewiezieniu  i przechowaniu przypraw, kasz czy makaronów, tak samo jak drobne kosmetyki.

Dzień przeprowadzki

Jeśli masz małe dzieci i zwierzęta, poszukaj im na czas przeprowadzki lokum zastępczego. Babcia na pewno się ucieszy, gdy ukochane wnuki spędzą z nią więcej czasu niż zazwyczaj, a tobie na pewno ułatwi to pracę. Jeśli nie masz takiej możliwości, zapewnij dziecku odpowiednią rozrywkę, zajmującą mu czas, czyli mnóstwo gier na tablecie lub laptopie, jeszcze więcej filmów. W czasie przeprowadzki ty potrzebujesz czasu, dziecku krzywda się nie stanie, jeśli przez dwa dni wchłonie roczny materiał filmowy… Dopilnuj, aby ładowarka do telefonu, laptopa, najważniejsze dokumenty, klucze i rzeczy po prostu cenne, znalazły się w jednym miejscu, który przewieziesz osobiście.

Rozkręcanie mebli

Nie wszystkie meble należy przewozić w całości, jednak, jeśli rozkręcasz meble do transportu, to wszystkie śrubki, kołeczki zapakuj razem, opiszę i pilnuj. Nie ma nic gorszego, niż poszukiwanie śrubek od lustra toaletki pół roku po przeprowadzce. Na pewno gdzieś tu są… Ubrania wiszące na wieszakach pakuj razem z wieszakami. Przy rozpakowywaniu od razu pofruną do szafy. Pozostałe ubrania pakuj tak poukładane, aby można je było wyłożyć od razu na półkę.

Dom pakuj po kolei i systematycznie. Szafkami, pokojami, dokładnie opisując kartony. Szkło zabezpiecz i oznacz karton, co ułatwi pracę osobom, które będą pomagały przy przeprowadzce, unikniesz też sytuacji, w której kartony z książkami zostaną położone na kartonie z zabytkowym szkłem… Spakowane kartony układaj w jednym pokoju, grupując je pomieszczeniami. Dzięki temu podczas wnoszenia ich do nowego mieszkania będziesz mogła od razu rozmieszczać je we właściwych pomieszczeniach.

Jedna walizka…

W jednym kartonie lub walizce upchnij gotową do spania pościel, piżamę, zmianę ubrań, kilka talerzyków, nóż do krojenia, deskę czyli to, co może okazać się przydatne na biwaku, jakim będzie pierwszych kilka dni w nowym domu. Wrzuć do niego pilniczek, nożyczki do paznokcie, niezbędne kosmetyki etc, czyli wszystko to, co może się przydać. Karton z tą wyjątkową zawartością oznacz tak, aby wyróżniał się spośród innych, i był naprawdę łatwy do odszukania.

Strategia wypakowywania

Na wypakowanie też trzeba mieć pomysł. Łatwo zginąć w stercie śmieci, które stanowiły zabezpieczenie delikatnego dobytku. Jeden karton przeznacz na śmietnik, i razem z nim wędruj po pokojach, wrzucając do niego wszelkie papiery, folie, woreczki. Zanim wpakujesz i ustawisz meble, ubrania czy bibeloty w nowym miejscu, dokładnie sprzątnij miejsce docelowe. Punktem pierwszym jest skręcenie mebli i ustawienie ich tam, gdzie powinny się znaleźć.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Relokum Przeprowadzki z Gdańska oferującą przeprowadzki na terenie kraju i zagranicy:

  1. Jak zaoszczędzić na utrzymaniu ogrodu?
  2. Jak wybrać energooszczędną pralkę do domu?
  3. Święta w hotelu ze SPA – warto choć raz spróbować

Originally posted 2017-06-09 13:13:46.

Skomentuj

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

Co trzeba wiedzieć przy zakupie materiałów budowlanych