w

Wakacyjny wyjazd? Jedź oszczędnie i bezpiecznie

Media donoszą, że czasy taniego paliwa na stacjach właśnie mijają. Tymczasem w pełni trwa sezon wyjazdowy, czas wakacyjnych wyjazdów. Podpowiadamy, jak na wakacyjnym wyjeździe zaoszczędzić paliwo.

Oszczędzanie paliwa wcale nie oznacza wolnej jazdy. Czasem wystarczy po prostu wrzucić na luz. Podczas jazdy można wykorzystywać bieg jałowy, zwłaszcza, w sytuacjach, gdy z góry wiesz, że za chwilę będziesz zwalniać lub zatrzymywać samochód. Luz przydaje się wówczas, gdy możesz  wytracać prędkość kilkaset metrów przed światłami czy zjazdem z autostrady, bez zwalniania ruchu innych. Teoretycznie, podczas jazdy na luzie nie możesz natychmiast użyć pedału gazu aby szybko zareagować w nagłej sytuacji. W praktyce jednak, przeciętny kierowca w razie tarapatów na drodze niezmiernie rzadko używa pedału gazu, ponieważ najczęściej jednak używa po prostu hamulca.

Hamowanie silnikiem podczas zjazdu ze wzniesień

Zjeżdżając ze wzniesień czy w razie potrzeby wytracenia prędkości, można hamować silnikiem. Widząc z oddali przeszkodę, przed którą trzeba będzie zatrzymać auto, można śmiało zdjąć nogę z gazu i zaczął wytracać prędkość. Zaletą, oprócz oszczędności jest fakt, że jadąc w ten sposób hamujesz mniej gwałtownie, jedziesz bardziej płynnie i przyjemnie dla pasażerów. Oszczędzasz również paliwo, ale też klocki i tarcze hamulcowe. Jeśli zaś posiadasz auto z wtryskiem paliwa, wiedz, że w sytuacji, gdy hamujesz silnikiem, wtryski nie podają paliwa do silnika. Nie należy hamować silnikiem, jeżdżąc silnikiem Diesla na niskich biegach, ponieważ może to doprowadzić do awarii dwumasowego koła zamachowego.

Chcąc jeździć ekonomicznie, przewiduj

Chcąc jeździć ekonomicznie, przewiduj to, co może się przydarzyć na drodze, staraj się obserwować otoczenie i wyprzedzać zdarzenia. Najważniejsze, to jeździć płynnie, bez nagłych przyspieszeń i gwałtownego hamowania. Zamist dojeżdzać do czerwonego światła z pełna prędkością i zwalniać gwałtownie tuż przed nim, lepiej zwalniaj z daleka. Gwałtowne manewry związane z szybkim ruszaniem i gwałtownym hamowanie zwiększają zużycie paliwa niemal o połowę. Przewiduj zachowanie innych kierowców i pieszych.

Naucz się ekonomicznie zmieniać biegi

Główną zasadą ekonomicznej jazdy jest umiejętna zmiana biegów. I tak w silniku benzynowym powinieneś zmieniać bieg na wyższy po osiągnięciu 2500 obrotów, w silniku wysokoprężnym 2000. Aby jechać możliwie ekonomicznie, powinieneś poruszać się na najwyższym biegu z najniższymi możliwymi obrotami. Jadąc pod górę zwiększasz zasób obrotów, a zjeżdżając z górki możesz zmieniać biegi wcześniej niż przy podanych wartościach obrotów.

Drobiazgi, które “kosztują” paliwo

Drobiazgiem, który ma wpływ na zużycie paliwa, jest ciśnienie w oponach. Za niskie powoduje powstawanie oporów toczenia, co przekłada się na wzrost spalania. Nierozsądnie i w nadmiarze używana klimatyzacja również zwiększa zużycie paliwa, a najwięcej paliwa idzie podczas wykorzystywania klimy na krótkich odcinkach z niską prędkością. Bagażnik pełen niepotrzebnych rzeczy również przyczynia się do większego spalania, głównie dlatego, że zwiększa masę samochodu, a pusty, wożony na co dzień bagażnik dachowy zmienia opływowy kształt auta.

Okazuje się, że wybierając się na zakupy nie warto szukać miejsca parkingowego w nieskończoność. Parkuj na miejscu które dostrzeżesz jako pierwsze, i to parkuj najlepiej tyłem, aby wykonać cofanie na tym silniku. Wówczas nie będziesz musiał cofać na zimnym, co przełoży się na zużycie paliwa.

Stosując nawet niektóre zasady jazdy ekonomicznej, zaoszczędzisz  paliwo, ale też zwiększysz żywotność niektórych elementów. Zwiększysz również swój wpływ na swoje bezpieczeństwo. Za darmo jeździć nie będziesz, bo tak się nie da, ale zawsze parę groszy zostaje w portfelu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Pomoc Drogowa Jarex24 z Cerekwicy koło Trzebnicy. Jarex oferuje profesjonalną pomoc drogową, ratownictwo drogowe, wulkanizację oraz serwis aut.

  1. Polki nie wiedzą jak oszczędzać i inwestować
  2. Piece na pellet – co warto wiedzieć
  3. Bitcoin jest kobietą: Co kobieta powinna wiedzieć o bitcoinie?

Originally posted 2017-07-26 14:33:24.

Skomentuj

Od czego zacząć naukę angielskiego

Od czego zacząć naukę angielskiego? Poradnik dla początkujących

Blisko 50 proc. leków kupowanych w internecie to fałszywki. Polacy wydają na podróbki 100 mln zł rocznie