w

Zaparowane szyby zimą

Zima nie jest łatwym okresem dla kierowców. Zwłaszcza tych, którzy nie dysponują ogrzewanym garażem. Złe warunki utrudniają jazdę, krótki dzień i mglista pogoda utrudnia widoczność. Auta trzeba odśnieżać, odmrażać, a dodatkowo widoczność utrudnia wilgoć, osadzająca się na zaparowanych szybach.

Dlaczego szyby parują?

Przyczyn nie da się jednoznacznie określić.  Z reguły wpływ na to mają różnice temperatur, opady deszczu i śniegu. Wewnątrz auta gromadzi się dużo wilgoci,a wilgoć osadza się na wewnętrznej stronie szyb. Im bardziej przybrudzona szyba, tym, łatwiej osadza się na niej wilgoć. W sprzedaży dostępne są środki chemiczne, które nie tylko czyszczą szybę, ale też zostawiają na jej powierzchni powłokę ochronną, która zapobiega osadzaniu się wilgoci.

Można również użyć środków przeznaczonych do zabezpieczenia tapicerki samochodu przed gromadzeniem się wilgoci na niej. Należy jednak zadbać nie tylko o to, aby wilgoć się nie dostawała do wnętrza auta, ale też pozbyć się tej, która już w aucie jest. Przydatne będzie porządne przewietrzenie auta oraz dokładne odkurzenie wnętrza samochodu.

Pod ręką sucha i czysta szmatka – bezcenne

Należy zdecydowanie unikać wycierania szyb gołą ręka. Na skórze zawsze osadza się tłusty film, który następnie zostanie na szybie, tworząc trudne do usunięcia ślady. Wytrzeć szybę możesz szmatką z bawełny albo mikrofibry, natomiast docelowo powinieneś zrobić wszystko, aby szyby po prostu przestały parować, zwłaszcza w zimie, kiedy szron na wewnętrznej stronie szyby jest naprawdę trudny do zwalczenia.

Zapobieganie parowaniu szyb

Wymiana filtra pyłkowego może pomóc w przypadku parujących szyb. Może to być objaw zapachanego filtra. Upewnij się też, że filtr jest dobrze zamontowany, czyli zgodnie z obiegiem powietrza.

Koniecznie również sprawdź, czy w aucie nie zaczęła gromadzić się wilgoć. Wysusz dokładnie dywaniki i tapicerkę, na welurowe dywaniki połóż gumowe nakładki, z których łatwiej usunąć wilgoć. Pamiętaj, że zimą wchodzisz do auta w butach nie tylko ubłoconych,ale też zaśnieżonych, a to już powoduje powstawanie mokrych miejsc w aucie.

Parowanie może być spowodowane jazdą na obiegu wewnętrznym. Warto przełączyć obieg na zewnętrzny, w momencie, gdy szyby zaczynają parować. Problemem może być usterka radiatora nagrzewnicy, który psuje się pod wpływem niskich temperatur. Jeśli dodanie do układu chłodzenia środka uszczelniającego nie pozwoli na opanowanie problemu, konieczna stanie się wizyta u mechanika.

Domowe porady

Z parowaniem szyb możesz walczyć domowymi sposobami. Niezrównana w walce z wilgocią jest sól kuchenna. Położona pod siedzeniem w kartoniku będzie chłonęła wilgoć z otoczenia, a zaszyta w bawełnianej chusteczce, może służyć do przecierania szyb co najmniej raz w miesiącu. Parowaniu szyb może zapobiec również pianka (nie żel) do golenia, którą należy raz w tygodniu spryskać szyby u wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Podobne działanie ma mydło w płynie, które należy nałożyć na czystą, suchą ściereczkę i dokładnie wetrzeć w szyby samochodu. Środkiem zapobiegającym parowaniu jest również mieszanka, przygotowana z połowy szklanki gliceryny oraz połowy szklanki alkoholu metylowego. Mieszanką należy spryskać szyby i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym lub gazetą.

Klimatyzacja i wentylacja samochodu ma znaczenie

Wśród przyczyn parowania szyb można wymienić również nieszczelność nadwozia, zużyte uszczelki drzwi czy klapy bagażnika. Pamiętaj, że na odzieży, butach wnosisz wilgoć do auta. Jeśli jeszcze nieodpowiednio wentylujesz samchód, nie używasz klimatyzacji zimą to popełniasz błąd, który skutkuje zaparowanymi szybami. Klimatyzacja osusza powietrze, co przekłada się na widoczność. Praca zimą chroni samą klimatyzację przez zużyciem sprężarki i zbieraniem się wody w przewodach klimy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Autoserwis Fast-Trans z Poznania specjalizującej się w pomocy drogowej i naprawie aut osobowych, dostawczych i ciężarowych.

Originally posted 2017-02-02 11:08:12.

Skomentuj

Jak pozbyć się cellulitu

Cellulit – jak się go pozbyć?

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – nieograniczone źródło zielonej energii