w

Jak oszczędzić na prądzie? Oto kilka skutecznych porad

Masz już dość wysokich rachunków za prąd? Nic dziwnego – korzystanie z energii elektrycznej może dość boleśnie uderzyć po kieszeni. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka skutecznych sposobów zaoszczędzenia na prądzie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami skazujemy się na spore wydatki, które zależne są od danych pokazywanych przez liczniki. Co zatem zrobić, by w ciągu roku znacząco obniżyć rachunki? Oto kilka sprawdzonych metod.

 

Na wstępie wyjaśnijmy, że oszczędzanie na prądzie wymaga cierpliwości. Nie od razu nasze rachunki staną się dużo niższe. Przede wszystkim znaczącą różnicę odczujemy dopiero po kilku miesiącach „zaciskania pasa”. W skali roku w naszych portfelach może jednak pozostać nawet kilkadziesiąt złotych więcej. Taki wynik robi już wrażenie. Jak zatem skutecznie zaoszczędzić na prądzie, jednocześnie nie skazując się na życie w wiecznych ciemnościach? Sprawdź!

Zmień dostawcę lub taryfę

Kiedy ostatni raz zastanawiałeś się nad zmianą dostawcy prądu? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy taka myśl nie przebiegła ci przez myśl. A szkoda, bo jak się okazuje, często nie wiemy, że na rynku znalazły się dużo korzystniejsze cenowo oferty różnych konkurencyjnych firm. Zrób zatem rozeznanie wśród dostawców prądu. Sprawdź, jakie taryfy są w stanie ci zaproponować. Pamiętaj, że to ty decydujesz, na jakich zasadach chcesz mieć udostępniony prąd w swoim domu. Potraktuj to jak zmianę operatora sieci komórkowej lub Internetu. Najważniejsze, by w ostatecznym rozrachunku usługa (w tym przypadku dopływ energii elektrycznej) kosztował cię jak najmniej.

Wyłączaj światła!

Nie ma chyba prostszej metody na zaoszczędzeniu na prądzie. Za każdym razem, gdy opuszczasz dane pomieszczenie w domu, wyłącz w nim światło. To proste przyzwyczajenie naprawdę pomaga obniżyć rachunki za energię. Identyczna zasada dotyczy nieużywanych sprzętów. Nie zostawiaj np. włączonego telewizora na noc. Zgaszony zdecydowanie nabije mniejsze wartości na liczniku.

Zrezygnuj z trybu stand by

Tryb czuwania to prawdziwy złodziej kilowatów. Pozornie wyłączone sprzęty cały czas są jednak podłączone do sieci, a świecące się kontrolki pobierają prąd. To oznacza, że liczniki cały czas uzyskują sygnał o zużyciu energii. A wystarczy nieużywane urządzenia po prostu odłączyć od sieci. Wówczas mamy pewność, że zminimalizowaliśmy pobór prądu do absolutnego minimum.

Zmień żarówki

Nie dziw się, że twoje rachunki za prąd są wysokie, jeśli ciągle korzystasz ze starych żarówek. Wycofane ze sprzedaży lampy są naprawdę „energożerne”. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w świetlówki lub nowoczesne ledówki. Ich cena jest nieco wyższa, ale jednocześnie żarówki te są dużo trwalsze, ich barwa nie męczy oczu, a na dodatek korzystanie z nich nie generuje aż tak wielkich kosztów.

Dbaj o sprzęty

Ważne jest, aby sprzęty, z których korzystamy, były dobrej jakości. Po pierwsze – kupuj urządzenia o wysokiej klasie energetycznej. Po drugie – jeśli masz podejrzenia, że dany gadżet nie działa jak powinien, od razu oddaj go do serwisu lub sklepu. Różne usterki mogą sprawić, że urządzenie zacznie pobierać więcej prądu. Dokonujmy też regularnych przeglądów urządzeń. Nie pozwólmy np. pracować odkurzaczowi z zapchanym workiem.

 

Artykuł przygotowany dzięki el12.pl

Originally posted 2017-07-21 14:56:28.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mieszkanie łatwe i przyjemne w sprzątaniu

Kobieca strona IT