w

Idealny kotlet schabowy — Jak go zrobić prosto i smacznie? Garść porad

Kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą to wręcz narodowe danie Polaków, które często króluje na naszych stołach. Danie to lubią wszystkie osoby niezależnie od wieku czy diety na której przebywają. Ale czy tak właściwie wiemy, jak przygotować idealny kotlet schabowy i na co warto zwrócić uwagę. Ogólnie istnieje kilka porad, które warto zastosować przy pieczeniu idealnego kotleta schabowego, aby wyszedł chrupki, soczysty, a także smakowity. Poniżej przedstawiamy zatem najważniejsze rzeczy o których musimy pomyśleć, smażąc schabowego.

Dobre składniki

Przede wszystkim, aby wykonać dobrego schabowego, powinniśmy używać jedynie dobrych i jakościowych składników. Głównie mamy tutaj na myśli mięso z którego będziemy robili kotlet schabowy. Schab powinien być polskiego pochodzenia, a także kupowany w zaufanym sklepie mięsnym. Podczas wyboru schabu powinniśmy zwrócić uwagę na jego kolor i fakturę. Powinien być jasny, a także posiadać marmurkowe nitki tłuszczu rozchodzące się po całym kawałku.

Z pewnością nie powinniśmy kupować ciemnego lub czerwonego schabu, gdyż kolory takie, mogą świadczyć o bardzo niskiej jakości mięsa. Nie powinniśmy kupować również schabu z dużą ilością białego tłuszczu, gdyż będzie on trudny do wykrojenia, a nie wykrojony po przygotowaniu może negatywnie wpływać na miękkość i smak.

Do przygotowania idealnego schabowego powinniśmy również używać świeżych przypraw, które nie leżą długo wystawione na działanie powietrza. Powinniśmy zatem używać świeżej soli oraz pieprzu, a także świeżych jajek, mąki i tartej bułki. Wbrew pozorom składniki te wpływają na kotlet schabowy w dużej mierze. Często posiadając nawet dobrej jakości mięso, możemy zepsuć te danie, stosując najtańsze, zwietrzałe lub niskiej jakości dodatki.

Cięcie i rozbijanie kotleta

Schab powinniśmy pociąć na ok. 2–3 centymetrowe plastry. Da nam to optymalną wielkość kotleta, który z jednej strony nie będzie zbyt cienki, a z drugiej strony nie będzie zbyt trudny w rozbijaniu. Sam kotlet powinniśmy rozbić w taki sposób, aby był grubości ok. 1 cm. Do rozbijania schabu, warto użyć również przezroczystej folii spożywczej. Dzięki temu cała kuchnia nie zostanie zachlapana, a kotlet nie zostanie porwany przez metalowy tłuczek. Po rozbiciu kotleta schabowego warto wytrzeć go papierowym ręcznikiem, gdyż woda w pieczonym schabowym nie jest pożądana. Jeśli podczas panierowania schab będzie przemoczony wodą, panierka może rozmakać po upieczeniu lub może odpadać.

Panierowanie

Bardzo ważnym momentem pieczenia idealnego schabowego jest jego panierowanie. Panierka może zarówno podkreślić jakość schabowego, ale też i zniweczyć wszystkie nasze starania. Panierowanie powinniśmy zatem rozpocząć od posolenia kotleta, a także użycia odrobiny pieprzu, który sprawi, że będzie on wilgotny i soczysty.

Standardową oraz tradycyjną panierką używaną przy pieczeniu kotletów schabowych jest ta składająca się z rozbitego jajka, mąki, a także bułki tartej. Jajka możemy rozbić trzepaczką lub widelcem na jednolitą płynną masę.

Panierowanie kotleta schabowego rozpoczynamy od obtoczenia go w mące. Możemy przyklepywać go widelcem, aby mąka ściśle przylegała do schabu. Następnie kotlet zanurzamy po obu stronach w rozbitym jajku oraz panierujemy go w bułce tartej. W tym momencie również możemy przyklepać panierkę widelcem, aby lepiej przylegała do kotleta.

Panierując kotleta schabowego, nie powinniśmy kilkukrotnie używać poszczególnych składników. Każdy składnik należy użyć jedynie jednokrotnie w wyżej opisanej kolejności. Minimalizm w tym przypadku jest idealnym rozwiązaniem, a zbyt gruba panierka może odpadać lub zabijać smak schabu.

Smażenie

Punktem kulminacyjnym przygotowywania idealnego kotleta schabowego jest jego smażenie. Optymalnie powinniśmy smażyć go na smalcu, ale jeśli nie mamy go do dyspozycji pod ręką, możemy wybrać dobrej jakości olej np. rzepakowy lub słonecznikowy. Powinniśmy również pomyśleć o odpowiednio dużej patelni tak, aby kotlet nie stykał się z żadną krawędzią patelni. Kotlety schabowe powinniśmy smażyć również pozostawiając im odpowiednio dużo miejsca, a więc nie powinniśmy upychać kilku kotletów w jednej partii smażenia.

Przed smażeniem kotlety schabowe powinniśmy wyjąć przynajmniej na kilkanaście minut z lodówki tak, aby smażyć je w temperaturze pokojowej. Uprości to cały proces. Jeśli będziemy chcieli smażyć mocno zamrożony kotlet schabowy, może on być upieczony od zewnątrz, a nawet mocno przybrunacony i jednocześnie nieupieczony w środku. Jeśli kotlet kładziony na patelnię będzie smażony w temperaturze pokojowej upiecze się równomiernie.

Sekretem smażenia idealnego kotleta schabowego jest temperatura oleju. Powinniśmy dolać na patelnię jego sporą ilość tak, aby kotlet mógł zanurzyć się w nim przynajmniej w dużej części. Powinniśmy rozgrzać olej, zanim położymy na patelnię kotlety. Jeśli tego nie zrobimy, a kotlet położymy do zimnego tłuszczu, wsiąknie on do schabowego, a kotlet będzie niesmaczny. Do oszacowania czy olej jest już odpowiednio rozgrzany, możemy użyć zarówno termometru bezdotykowego lub drobiny tartej bułki. Jeśli po wrzucaniu jej na patelnię zacznie skwierczeć, a wokół odrobiny tartej bułki zaczną zbierać się białe pęcherzyki powietrza, oznacza to, że olej jest już odpowiednio rozgrzany.

Po usmażeniu

Po usmażeniu kotleta schabowego powinniśmy osuszyć go z tłuszczu na ręczniku papierowym. Sprawi to, że kotlet będzie chrupki, ale nie będzie zawierał widocznego tłuszczu. Wpłynie to bezpośrednio na smak, a także walory wizualne i zapachowe.

Po usmażeniu schabowego powinien on “odpocząć” na drugiej suchej patelni bez tłuszczu. Podanie go bezpośrednio po usmażeniu nie jest najlepszym pomysłem. Pokrojony i szybko spałaszowany może podrażnić podniebienie łasucha i opatrzyć je. Kotlet schabowy z pewnością w ciągu kilku minut nie stanie się zimny, a dzięki chwilowemu odstaniu lepiej będzie można delektować się jego konsystencją, a także smakiem.

Porada: Jeśli po obiedzie pozostanie nam jeden lub kilka kotletów schabowych możemy wykorzystać je na kolację lub na kolejny obiad. Jeśli będziemy jedli je tego samego dnia, powinniśmy pozostawić je w temperaturze pokojowej w kuchni, a jeżeli planujemy zjeść je na drugi dzień, powinniśmy wstawić je do lodówki. Niezależnie od tego kiedy będziemy jedli schabowe, powinniśmy przykryć je folią aluminiową lub talerzykiem, aby się nie zeschły. Warto również odpiec kotlety schabowe w piekarniku i nie używać do tego celu patelni z tłuszczem.


  1. Wege dania z frytkownicy beztłuszczowej
  2. Przepisy na makaron. 5 prostych i szybkich dań
  3. Jagody goji proste przepisy kulinarne

Skomentuj

prezent dla kolegi z pracy

Jak zapakować prezent?

Jak prawidłowo myć okna?