Nim przejdziemy do analizy specyfikacji laptopów i porad odnośnie optymalnej konfiguracji, warto nadmienić, że choć komputer ten nie będzie posiadał potężnej mocy obliczeniowej, to uruchomienie na nim starczych gier powinno być możliwe.
Od czego są jednak konsole, jak nie od tego typu rozgrywki, zostawmy więc wirtualny świat i zajmijmy się swoimi potrzebami odnośnie możliwości nowych technologii i ich współczesnego potencjału w naszym życiu. Tworząc tego typu porady i pisząc wskazówki należało by również dać czytelnikowi jakiś punkt odniesienia, dla kogo ma to być laptop. W naszym przypadku jest to trzyosobowa rodzina, w której jeden dorosły zajmuje się amatorskim projektowaniem grafiki, drugi zarabia na życie pisaniem tekstów, a dziecko liczy na walory rozrywkowe.
Spis treści:
Wersja sztywna, czy… mobilna?
Nie jest tajemnicą, że dzisiejsze laptopy, aby utrzymać się na rynku, muszą być coraz bardziej mobilne. Możliwość ich transportu nie nastręcza większych problemów, ale już czas pracy baterii oraz waga mogą już stanowić problem.
Wszystko zmierza jednak w dobrą stronę i sprzęt, który jeszcze kilka lat temu mógł maksymalnie funkcjonować na baterii 2-3 godzin, dziś podwaja ten wynik. Mobilność to jednak nie tylko ciężar oraz wielkość. To także łatwość obsługi w różnych warunkach, dlatego coraz popularniejszymi rozwiązaniami są dziś laptopy, których ekran można odczepić lub złożyć tak, by przejął funkcję tabletu.
Czy naszej rodzinie się to spodoba – zapewne tak, gdyż w ten sposób można łatwo obejrzeć bajkę, przeczytać napisany teksty, czy dzięki dotykowemu ekranowi nanieść nieskomplikowane poprawki w projektach graficznych. Jeśli jednak liczymy na wielkość ekranu, to warto skupić się na wadze i wydajności baterii – laptop-tablet nie jest koniecznością i spokojnie można się bez niego obejść.
Ekran i dysk
Domowy i wielozadaniowy laptop rodzinny powinien nie tylko wyglądać, ale i sprawnie wykonywać nasze polecenia, Komfort korzystania z niego także jest ważny. W pierwszym przypadku liczą się podzespoły ukryte pod obudową – ale o nich za chwilę.
Wygoda to natomiast kwestia dysku i ekranu. Dlaczego? Z dysku wyświetlają się nam wszelkie dane, więc powinien on w miarę szybko je wczytywać. Może to być istotne zarówno dla osoby piszącej, która chce szybko uruchomić swój komputer nim ucieknie jej pomysł, jak i dla grafika. Dzieci też mają problem z cierpliwością, więc im dłużej uruchamia się gra lub film, tym mniejsze ich zadowolenie. W związku z tym trzeba zastanowić się, na czym bardziej nam zależy:
- dużej pojemności, którą gwarantują wolniejsze dyski HDD,
- szybkim wczytywaniu danych i systemu z dysków SSD (kosztem o połowę mniejszej pojemności w tej samej cenie).
Do tego wszystkiego można dołożyć również ekran – błyszczący szybciej męczy oczy i jest mało komfortowy przy użyciu go na słońcu, więc matowa matryca będzie bardziej satysfakcjonująca.
Podzespoły
Akapit ten może być bardzo krótki, gdyż maksymalnie precyzując standardowe i wydajne ustawienie można stworzyć bardzo wygodne odniesienie do znalezionych w Internecie ofert sklepów z elektroniką. Jeśli już inwestujemy w laptopa to zadbajmy by miał on przynajmniej:
- średniej generacji procesor o taktowaniu minimum 2,5 -3,1 GHz oraz tryb turbo dla okazjonalnych, trudniejszych zadań,
- kartę graficzną o pamięci własnej od 2 do 4 GB,
- przynajmniej 8 GB pamięci RAM DDR4,
- napęd DVD,
- minimum 3 gniazda USB,
- wejście HDMI,
- czytnik kart SD.
Kolor i markę można wybrać samodzielnie – warto w tym celu zapoznać się z opiniami użytkowników na zaufanych portalach gromadzących dane sprzedażowe (np. w porównywarkach cen).
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Świat-Komp.pl
Originally posted 2017-03-01 09:31:22.