w ,

Ogrzewanie kominkiem, co zrobić, żeby było efektywne?

Moda na kominki sprawia, że w coraz większej liczbie domów to właśnie one są centralnymi punktami salonów. Jeśli ich zadaniem jest przede wszystkim pełnienie funkcji dekoracyjnej, ich ewentualna niska efektywność nie jest dla nas poważnym problemem. Jeśli jednak oczekujemy, że dogrzeją zarówno salon, jak i pomieszczenia, które z nim sąsiadują, zasadne wydaje się zadanie pytania o to, co zrobić, aby kominki w jak największym stopniu spełniały pokładane w nich nadzieje. Okazuje się, że nie musi być to trudne.

Po pierwsze – odpowiedni dobór paliwa

To, czym palimy w kominku, nie jest wcale mniej istotne niż to, na jaki jego rodzaj zdecydowaliśmy się dokonując zakupu. Jeszcze przed decyzją o wyborze odpowiedniego materiału opałowego dobrze jest więc zgłębić wiedzę na jego temat. Szczególnie ważne jest pamiętanie o tym, że tylko drewno naprawdę dobrze wysuszone, może okazać się paliwem efektywnym. Im bardziej jest wilgotne, tym mniej odczuwamy wymiernych korzyści z posiadania kominka.

Po drugie – sposób doprowadzenia powietrza do spalania

Decydując się na ogrzewania z wykorzystaniem kominka powinniśmy pamiętać i o tym, że efektywny proces spalania wymaga naprawdę dużych ilości powietrza. Jeśli więc chcemy być zadowoleni z efektu końcowego, musimy zastanowić się nad tym, jak powietrze te dostarczyć. Co ważne, sami możemy przekonać się o tym, czy ilość powietrza jest wystarczająca. Im więcej dymu wydobywa się z powietrza, tym czytelniejszy jest sygnał wskazujący nam na to, że powinniśmy zastanowić się nad tym problemem. Gdy mamy do czynienia z dobrze prowadzonym spalaniem, dym jest niemal niewidoczny. Oczywiście, powietrze może być czerpane z wnętrza domu, szybko jednak osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego i będziemy musieli radzić sobie z jego wyziębieniem. Znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem jest więc instalacja przewodu, który doprowadzi powietrze wprost do urządzenia.

Po trzecie – ciąg kominowy

Wiele osób zdaje się zapominać o tym, że o dobrym funkcjonowaniu kominka możemy mówić przede wszystkim wówczas, gdy zostanie mu zapewniony dobry ciąg kominowy. To właśnie on przyczynia się do usuwania produktów spalania, on też sprawia, że zastępuje je świeże powietrze, które jest bogate w tlen. Oczywiście, o ciągu kominowym najlepiej jest pamiętać już na etapie budowy domu, zawsze jednak można zastanowić się nad zamontowaniem na samym kominie nasady, która powinna poprawić go w zauważalny sposób.

Po czwarte – sposób palenia w kominku

Efektywność naszego kominka wzrośnie również wówczas, gdy nauczymy się palić w nim tak, aby czas pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa był jak najdłuższy. Oczywiście, kluczowe znaczenie ma jakość samego materiału opałowego, istniej jednak także kilka dodatkowych technik, które można próbować wcielać w życie. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się choćby spalanie od góry polegające na rozkładaniu kilku warstw opału, a następnie zapalanie tej, która znajduje się na samej górze. Dzięki temu ogień będzie się przesuwał coraz niżej, a palne składniki drewna będą spalane zdecydowanie bardziej efektywnie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Tatarek, producenta wysokiej klasy zasilaczy i systemów sterowania.

Originally posted 2017-02-09 09:53:45.

Skomentuj

napar z czystka

Napar z czystka – dlaczego warto go pić? Czystek – cudowne zioło.

Wazon – niezbędny dodatek do każdego wnętrza