w

Jak działa karta kredytowa? Jak można na niej zarabiać?

Karty kredytowe z jednej strony dają nam bardzo dużą wygodę, z drugiej strony korzystając z nich nierozsądnie bardzo łatwo możemy wpaść w spiralę długów. Łatwość dokonywania płatności za ich pomocą, która dla wielu osób jest największą zaletą kart kredytowych, ludzi rozrzutnych i nierozważnych może doprowadzić do szybkiej utraty środków. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że posiadając kartę kredytową możemy nie tylko oszczędzić, ale i zarobić. Podpowiadamy, jak działa karta kredytowa i w jaki sposób możemy na niej zarobić.

Czym różni się karta kredytowa od karty debetowej?

Karta debetowa to najprostsza z kart bankowych, najczęściej dostajemy ją w momencie założenia rachunku ROR, z którym jest związana. Przy jej pomocy możemy płacić bezgotówkowo za zakupy i wyciągać pieniądze z bankomatu. Korzystając z karty debetowej korzystamy z pieniędzy, które wcześniej zgromadziliśmy na rachunku bieżącym, gdy mamy uruchomiony debet, możemy się również trochę zadłużyć.
W przypadku posługiwania się kartą kredytową wydajemy pieniądze banku – do wysokości limitu, który ustawimy (banki zwykle starają się, by był jak najwyższy).

Jak rozsądnie posługiwać się kartą kredytową?

Zwykle oprocentowanie kart kredytowych wynosi kilkanaście procent wartości transakcji. Istnieje jednak tzw. okres bezodsetkowy – zazwyczaj jest to pięćdziesiąt parę dni, kiedy możemy oddać pieniądze i nie płacić z tego tytułu odsetek. Z tego powodu korzystając z karty kredytowej powinniśmy postarać się spłacać długi w tym terminie – jeśli spóźnimy się, oprocentowanie będzie naliczone od całego okresu kredytowania. Warto wziąć pod uwagę, że regularne spłacanie zadłużenia w karcie kredytowej może korzystnie wpłynąć na nasze notowania w BIK. Pamiętajmy jednak, że ze względu na wysokie oprocentowanie, karty kredytowej nie opłaca się traktować jako długoterminowej pożyczki – to zbyt drogo nas wyniesie.

Sposoby zarabiania na karcie kredytowej

Tak jak było wspomniane już na wstępie, na karcie kredytowej można zarobić. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposób. Pierwszy z nich na pierwszy rzut oka wydaje się być kontrowersyjny, jednak jest bardzo skuteczny. Chodzi o to, że jeśli co miesiąc otrzymujemy regularnie wypłatę, możemy przekazywać ją na rachunek oszczędnościowy, a w tym czasie żyć z pieniędzy z karty.

Na spłacenie mamy około dwóch miesięcy, więc musimy po prostu pamiętać o tym, by wyjąć pieniądze z konta oszczędnościowego przed upłynięciem tego okresu. Jeśli zarabiamy przykładowo trzy tysiące miesięcznie, dzięki tej metodzie w ciągu miesiąca możemy zyskać kilkanaście złotych.

Dzięki karcie kredytowej dużo możemy zyskać również ze względu na związane z nią rabaty. Banki muszą między sobą rywalizować o klienta, dlatego kuszą go nie tylko atrakcyjnym oprocentowaniem, ale i związanymi z kartą rabatami.

Warto sprawdzić, która karta oferuje rabaty w naszym ulubionym sklepie. Dzięki temu możemy na przykład uzyskiwać rabat za każdym razem, gdy kupujemy ubrania w ulubionej sieciówce – ważne tylko, aby później zadłużenie spłacać z pensji w przeciągu okresu bezodstetkowego.

Kolejną korzyścią jest powiązanie kart kredytowych z programami lojalnościowymi. Często dotyczy to na przykład linii lotniczych. Można je wymieniać na rabaty, co jest bardzo atrakcyjne, jeśli często podróżujemy samolotem. Popularny jest program lojalnościowy polegający na zbieraniu tzw. mil, w którym bierze udział kilkadziesiąt linii lotniczych na całym świecie. Po uzbieraniu określonej liczby mil możemy je wymienić na konkretny lot.

Inną ciekawą możliwością zarabiania dzięki kartom kredytowym jest tzw. moneyback. Podczas zakupów, których dokonujemy przy pomocy karty kredytowej (np. w sklepach internetowych, na stacjach paliw lub w restauracjach) niewielka część wydanej sumy (najczęściej wyrażona procentowo) jest nam zwracana. Oczywiście istnieją pewne obwarowania – na przykład nie można przekroczyć określonej sumy. Mimo to, opłaca się w takich sytuacjach korzystać z karty kredytowej i szybko spłacać zadłużenie.

Przygotowano na podstawie artykułu „4 sprawdzone sposoby na to, jak zarabiać na karcie kredytowej!” z bloga Zaradnyfinansowo.pl: https://zaradnyfinansowo.pl/4-sprawdzone-sposoby-na-to-jak-zarabiac-na-karcie-kredytowej/

Originally posted 2017-02-15 18:33:16.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak przechowywać marchewki

Jak przechowywać marchewki

Koniec z minimalizmem w łazience: kolorowe płytki w wykańczaniu wnętrz