Mnóstwo ludzi marzy o spokojnej, stałej pracy za służbowym biurkiem i stabilizacji. Daje to poczucie bezpieczeństwa, jednak często taki zawód – po przejściu w fazę rutyny – jest zwyczajnie antyrozwojowy i nie ma nic wspólnego z kierunkiem naszego wykształcenia czy życiową pasją.
Dlatego łatwo może się to skończyć wypaleniem zawodowym i frustracją. Tak jednak być nie musi, bo istnieje wiele ciekawych profesji, dających wolność, niezależność i satysfakcję. Prezentujemy cztery atrakcyjne zawody, dzięki którym złapiesz znów wiatr w żagle.
Pobudka o dziewiątej, a nie o szóstej rano. Zamiast zjedzonego w biegu jogurtu, pełnowartościowe, królewskie śniadanie. Salon, zaciszna kawiarenka a nawet taras z widokiem na plażę na miejsce gwarnego, korporacyjnego biura. Do rozpoczęcia pracy wystarczy tylko uruchomienie laptopa. W jakich zawodach tak może wyglądać codzienna praca?
Freelancerka
Zwykle jest graficzką lub copywriterem. Pracuje w domu i tak układa sobie dzień, żeby mieć czas na codzienne obowiązki: odprowadzanie dzieci do szkoły, zakupy czy ugotowanie obiadu. Nie siedzi przed komputerem przez osiem godzin, ale w zależności od liczby zleceń i deadline’ów. Do pracy potrzebuje przede wszystkim dobrego notebooka i telefonu. W gorącym okresie może realizować zadania nawet od rana do wieczora, ale w zamian za to, wynagradza to później rodzinie dniem wolnym. Ideał pracy dla kobiet, które nie chcą przegapić okresu dorastania swoich dzieci i obawiać się zwolnienia po każdym chorobowym, oraz tych, które szczególnie mocno cenią sobie wolność i niezależność. Minusy: często nieregularne dochody, konieczność samodzielnego walczenia o klientów i zlecenia, brak płatnych urlopów.
Blogerka
Każdy może założyć i prowadzić bloga, ale niewielu przemienia go w dochodowy biznes. Te kobiety, którym się udało, zwykle mówią o wielkiej pasji, determinacji i ciężkiej pracy, która pomogła im w osiągnięciu celu. W działalności blogerki bardzo ważna jest świetna organizacja i dobre narzędzia pracy takie jak np. laptop z mocną kartą graficzną przydatny m.in. do obróbki zdjęć. Swój czas dzieli pomiędzy prowadzenie bloga, uczestniczenie w spotkaniach i eventach różnych marek w dziedzinie, którą się zajmuje, organizowanie sesji zdjęciowych, planowanie kampanii produktowych, profesjonalne obrabianie zdjęć i wiele innych. Minusy: niełatwo jest stać się na tyle popularną blogerką, aby zrezygnować ze „zwykłej” pracy, dla wielu prowadzenie bloga pozostaje formą hobby lub ewentualnie możliwością dodatkowego i nieregularnego zarobkowania.
Projektantka mody
Pasja do mody to za mało – aby zacząć ją z sukcesem projektować liczą się jeszcze talent i umiejętności. Jak każda osoba, która rozpoczyna prowadzić własną działalność gospodarczą, projektantka musi mieć plan, mnóstwo samozaparcia i liczyć się z tym, że początki nie będą łatwe.
Gdy prowadzimy własną firmę i markę, jesteśmy w pracy 24 godziny na dobę.
Nawet wyjeżdżając na wakacje nad jezioro, zabieramy do torby m.in. szkicowniki, ołówki, pastele, pisaki, kredki, farby czy kufer ze wszystkimi akcesoriami do robienia kwiatów oraz notebooka z dobrą kartą graficzną jak np. NVIDIA GeForce. Bo nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie złapie nas natchnienia do pracy! Minusy: prowadzenie własnego biznesu to duża odpowiedzialność i praca non stop.
Podróżniczka, fotograf, pisarka… a nawet wszystko razem
Podróżowanie jako sposób na życie to marzenie niejednej osoby. Aby uczynić decydujący krok w tym kierunku potrzebna jest odwaga, wielka pasja, dobry plan oraz wysokie umiejętności organizacyjne. Podróżnik nie wyjeżdża na wakacje last minute, ale podąża własnymi, nieprzetartymi ścieżkami, nie boi się robić rzeczy, o których inni wyłącznie marzą. W połączeniu pasji z talentem np. fotograficznym czy pisarskim życie na walizkach można skutecznie przemienić w zawód. Dobry fotograf i autor stale rozwija swoje umiejętności – a zrobienie fantastycznego zdjęcia i napisanie interesującej książki podróżniczej to sztuka, a nie bułka z masłem. W pracy bezsprzecznie przydaje się lekki laptop z wysokiej klasy kartą graficzną, który można zabrać ze sobą nawet na drugi koniec świata. Minusy: nie jest to sposób na życie dla każdego. Brak stabilizacji i stałych dochodów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby porzucić nielubianą pracę biurową czy zawód, którego uprawianie nie sprawia nam satysfakcji. Decydując się na taki krok, warto zapytać siebie czy zdajemy sobie sprawę z plusów i minusów takiej zmiany, czy wiemy, co naprawdę w życiu się dla nas liczy oraz czy dobrze się do takiej wielkiej zmiany przygotowaliśmy. Próbować zawsze warto.
Originally posted 2017-09-15 14:21:19.